Soud usvědčil podvodníky z okradení 1100 lidí

  11:38aktualizováno  11:38
Pražský městský soud uznal dva muže vinnými z toho, že pomocí takzvaného systému letadlo obrali zhruba 1160 lidí o téměř 29 milionů korun. Obžalovaní Petr Dítko a Jiří Lojka společně založili firmu 1. česká teplo-úsporná, přes kterou podle obžaloby poškozené podvedli.
Soud ještě nevydal rozsudek, stále totiž předčítá jména stovek podvedených. Ilustrační foto

Soud ještě nevydal rozsudek, stále totiž předčítá jména stovek podvedených. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Před vynesením rozsudku nejdříve soud několik hodin předčítal jména stovek poškozených a částky, o které přišli. Samotný trest pak oznámil až v podvečer.

Obžalovanému Petru Dítkovi vyměřil soud za podvod souhrnný devítiletý trest, Jiří Lojka dostal šest let vězení. Navíc oba musí poškozeným uhradit škodu. Rozsudek zatím není pravomocný, všichni si totiž ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Podle žalobkyně od počátku vědomě podváděli své klienty i vlastní zaměstnance. "Je to kolosální podvod na poškozených," uvedla žalobkyně, která pro oba muže navrhovala vyšší tresty.

K trestu dostal Dítko také osmiletý zákaz činnosti ve finančnictví, Lojka pětiletý.

Lojka s Dítkem firmu založili v roce 1996 a figurovali v ní jako majitel a generální ředitel. Společnost údajně připravila projekty na regeneraci a výstavbu nových panelových domů ve střední a východní Evropě, nikdy je ale neuskutečnila.

Aby měli peníze, sháněli prý obžalovaní různé klienty, kterým prodávali za 5000 korun kvitanční výnosové listiny a požitkové listy a slibovali jim návratnost investic i s úrokem 19 procent.

Navíc jim podle soudu tvrdili, že vše podporuje a garantuje stát. Podle verdiktu soudu museli Dítko a spol. vědět, že tato návratnost není reálná.

Aby získali ještě větší kapitál, pořádali obžalovaní semináře, na kterých představovali svůj podnikatelský záměr a prodávali kvitanční listiny a požitkové listy.

Nejčastěji se semináře podle předsedy senátu Pavla Bendy konaly v Praze, Plzni, Ústí nad Labem, ale i v dalších městech.

Navíc se prý na těchto schůzkách obžalovaní a jejich zaměstnanci snažili získat nové spolupracovníky, kteří pak za provizi sháněli další lidi na odkup listin. Projekt měl podle soudu jasné znaky pyramidové hry, takzvaného letadla.

Soudce však upozornil na to, že vinu nesou i sami poškození. "Roli zde sehrála i lidská hloupost. Pakliže investuji nějaké peníze, tak si přece nejprve zjistím, do koho a do čeho je investuji," řekl po jednání soudce Benda.

Soud teď zřejmě bude muset poslat každému z 1137 poškozených písemné vyhotovení rozsudku, jehož výrok má 66 stran. Dalších několik stran zabere odůvodnění rozsudku.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Najdete na iDNES.cz