Bludy jen předstíral, řekla znalkyně o vrhači cihel. Dostal rok vězení

  10:07aktualizováno  11:05
Roční vězení a následné čtyřleté vyhoštění z Česka čeká na cizince, který letos v červnu vylezl na budovu v Praze a házel z ní cihly na policisty. Znalkyně z oboru psychiatrie dospěla k závěru, že bludy a halucinace jen předstíral, jeho chování ovlivnila především labilní osobnost se sklony k manipulaci. Rozsudek nad šestadvacetiletým Vilnisem Kozlovskisem je pravomocný, obě strany se vzdaly odvolání.

Lotyš Vilnis Kozlovskis je obžalovaný kvůli házení cihel z věže | foto: Peter AntalíkiDNES.cz

Závěry psychiatričky Gabriely Leblové poslouchal muž obžalovaný z výtržnictví a dalších trestných činů se zjevnou nelibostí. Leblová líčila, jak si Kozlovskis vymýšlel příznaky duševní choroby, například halucinace a bludy. „Nejsem člověk, který by lhal či manipuloval s lidmi,“ řekl k tomu Kozlovskis.

Soudce Milan Rossi potrestal cizince rokem ve vězení s dozorem, povinností uhradit škodu ve výši zhruba 34 tisíc korun a vyhoštěním z Česka na čtyři roky. Trest je ještě o něco přísnější, než navrhovala obžaloba. Státní zástupkyně žádala o vyhoštění jen na dva roky. Od zadržení je Kozlovskis ve vazbě.

Svědci již dříve popsali, že na věži divadelního skladu Kozlovskis mluvil s imaginárními osobami a také s cihlami, které držel v ruce. Podle lékařky si ale takové bludy vymýšlel, podezřele rychle totiž ustoupily, když se mu to již nehodilo. „Není možné, aby byly a pak hned nebyly,“ uvedla. Skutečné bludy a halucinace podle ní mají určitý vývoj, jde o dlouhodobější záležitost.

Fotogalerie

Osobnost obžalovaného popsala psychiatrička jako labilní, se sklony k masivní manipulaci. Kozlovskis má také zkušenosti s drogami, mimo jiné byl v minulosti trestán i za jejich distribuci. Po incidentu na věži mu odborníci zjistili v těle THC, amfetamin a benzodiazepam, což jsou látky svědčící o požití drog.

Podle psychiatričky drogy silně ovlivnily jeho ovládací schopnosti a mírně utlumily schopnosti rozhodovací. Léčbu pro něj ale nenavrhla, bez vlastní vůle obžalovaného by to prý nemělo smysl.

Policisté situaci uměle udržovali, uvedla obhájkyně

Obhájkyně Jana Roušalová požádala o revizní znalecký posudek. Domnívá se, že vyšetřovatelé jejího klienta vyslechli v době, kdy ještě nebyl schopen výslechu. Roušalová chtěla, aby soud vyslechl ještě velitele zásahu. Senát to zamítl, bylo by to prý nadbytečné. Podle Roušalové se neprokázal Kozlovskisův úmysl někomu ublížit.

Zasahujícím policistům a hasičům vytkla, že za nastalou situaci mohou částečně i oni. „Vyjednávání trvalo více než dvanáct hodin, bylo uměle udržováno, nevedlo k cíli,“ uvedla. Zpochybnila také výpovědi svědků, některé si odporovaly, zejména v hodnocení, zda cizinec házel cihly úmyslně, nebo padaly samy v důsledku jeho pohybu po věži.

Žalobkyně naopak tvrdila, že chování Kozlovskise je dokázáno dostatečně, popsali ho svědkové a je zaznamenáno kamerami. „Nebyl u něho zjištěn žádný náhled na situaci,“ sdělila také.

Na střeše vydržel celý den

Kozlovskis vylezl na střechu skladu Národního divadla letos 9. června. Nejprve se zdálo, že chce skočit dolů, později na něm ale byl znát strach z pádu. Policisté a hasiči se snažili s ním vyjednávat a přesvědčit ho, aby slezl po přistaveném žebříku. Muž se ale choval agresivně, házel po nich cihly. Na věži vydržel až do pozdních večerních hodin, kdy ho policisté pomocí taseru zpacifikovali a následně sundali dolů (více čtěte zde).

Škodu, kterou způsobil na věži, vyčíslilo Národní divadlo na více než 123 tisíc korun. Dalších 12 tisíc je škoda na žebříku hasičů, který muž shodil z věže a tím zdemoloval. Jak ale uvedl soudce, ne všechny rekonstrukční práce souvisely s chováním obžalovaného, například krytinu opravila firma ve větším rozsahu, než co zničil Kozlovskis. Podobně tomu bylo s novou fasádou, kterou cizinec neodlamoval, byla ve špatném stavu už předtím.

Podle obžaloby se dopustil hned čtyř trestných činů - výtržnictví, poškození cizí věci, násilí proti úřední osobě a pokus o ublížení na zdraví. Za to mu hrozil až šestiletý trest. Kozlovskis pochází z Lotyšska, v tamním trestním rejstříku má tři záznamy. „Poslední je z roku 2013 za krádež,“ uvedl soudce Milan Rossi.

Poslechněte si, jak cizinec popisoval své pocity na věži:

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Myslel jsem, že mě podvádí, řekl muž obžalovaný z pobodání přítelkyně

Ilustrační snímek

Krajský soud v Táboře začal ve středu projednávat případ čtyřiatřicetiletého Martina Charváta, který je obžalován z...

Na přivaděči k D11 zemřel řidič osobního auta po střetu s kamionem

Řidič osobního auta nehodu nepřežil.

Po čelním střetu s kamionem zemřel dopoledne řidič Škody Octavia na úseku silnice I/36 mezi obcemi Chýšť a Voleč na...

Během chvíle vyhráli v kasinu téměř půl milionu podvodem, tvrdí žalobce

Dva cizinci z Gruzie jsou obžalovaný z pokusu o podvod. Toho se podle státního...

Tachovský okresní soud se začal zabývat pokusem o podvod, kterého se podle žalobce dopustili dva cizinci v kasinu na...

Najdete na iDNES.cz