Jestli si chceš za mřížemi žít, zaplať. Soud řeší korupci ve věznici

  13:12aktualizováno  13:12
Až milionové úplatky podle obžaloby přijali nebo vyžadovali dva bývalí vychovatelé v jablonecké věznici Rýnovice po jednom z odsouzených. Recidivistovi, který je proto znovu obžalován, měli v roce 2011 za peníze umožnit nadstandardní telefonování a větší přísun balíčků nebo dopisů.
Podle ožaloby chtěli vychovatelé po odsouzeném miliony (ilustrační foto).

Podle ožaloby chtěli vychovatelé po odsouzeném miliony (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Pro trestní oddělení libereckého krajského soudu je to historicky první případ korupce.

Jako čtvrtá je obžalovaná i Eva Baránková, kamarádka odsouzeného recidivisty Zdeňka Opatrného. Přes vychovatele Petra Maxilona a Jiřího Novotného podle spisu zařizovala údajné úplatky.

Za přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele hrozí exvychovatelům až dvanáctileté vězení, dva uplácející obžalovaní mohou skončit za mřížemi až šest let.

Novotný si měl bývalému majiteli autobazaru Opatrnému říci za poskytnutí nadstandardní péče ve věznici s ostrahou nejprve o 150 tisíc korun. Ty skutečně na dozorcův účet přišly. Oba vychovatelé si mysleli, že má Opatrný stamiliony, prý to sám tvrdil. 

"Byla ta jen půjčka od pana Opatrného. Navíc pro sebe jsem měl 80 tisíc, 70 tisíc bylo pro paní Baránkovou," uvedl před trestním senátem Novotný.

Ten měl značné dluhy a požádal i o oddlužení. "Vím, že telefonáty a balíčky pro pana Opatrného byly nadstandardní. Tehdy jsem to však jako porušení předpisů nebral, znal jsem ho z dřívějška, chtěl jsem mu pomoci, vím, jak byl na paní Baránkové doslova závislý," dodal na adresu recidivisty.

Ten pak například telefonoval s Baránkovou u Novotného v kanceláři nebo odsouzenému zajistili příchod telefonní karty, tabáku nebo léků balíčkem.

Opatrný pak měl vychovateli přislíbit také vozidlo Dacia Duster a dalších 350 tisíc. "O tom autu jsme se jen bavili v teoretické rovině," doplnil u soudu Novotný.

Bývalý policista prý chtěl peníze na dům

Bývalý policista Maxilon šel podle státního zastupitelství v touze po penězích ještě dál. Po Opatrném chtěl takřka čtyři miliony na koupi domu. Opatrný s Baránkovou mu peníze přislíbili. Nakonec však k převodu nedošlo.

Baránková se s Opatrným znala podle výpovědi na policii asi 15 let. Pak ji napsal z vězení a ona mu chtěla pomoci.

"Byl osamocený a trpí vážnou nemocí, cukrovkou, chtěla jsem mu pomoct. Netušila jsem, že dělám něco špatného, když mu přes vychovatele posílám balíky a telefonuji s ním," vypověděla Baránková.

Odsouzený telefonoval i několikrát denně, přitom ze zákona může ve věznici s ostrahou pouze jedenkrát týdně maximálně deset minut a navíc ještě po písemné žádosti.

Na účty obžalovaných sice podle důkazů dorazilo jen 150 tisíc, ale například zmíněné necelé čtyři miliony se dají taktéž podle státního zástupce požadovat za dokonaný trestný čin přijetí úplatku. Maxilon totiž na částku velice naléhal a ta mu byla několikrát přislíbena.

Autor:
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Mladík s nožem přepadal ženy a děti, policisté si na něj počíhali v parku

Celkem čtyřikrát se vydal jednadvacetiletý muž s nožem v ruce loupit do brněnských parků. Vyhlédl si vždy děti nebo...

Řidiči na Jičínsku vběhlo před půlnocí pod kamion stádo divočáků

Řidiče kamionu u Vojic na Jičínsku překvapila divoká prasata. V místě, kde silnice první třídy prochází mezi poli,...

Koloběžkář jel v protisměru po kruhovém objezdu a srazil se s autem

Jezdec na elektrokoloběžce si na okružní křižovatce na předměstí Trutnova chtěl zkrátit cestu. Jenže tím se dostal do...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Najdete na iDNES.cz