Dahlgren se zavražděnými neměl spory, říkají svědci. Zabil je, tvrdí obžaloba

  8:34aktualizováno  14:25
Skoro přesně tři roky po čtyřnásobné vraždě v rodinném domku v Brně-Ivanovicích začalo soudní líčení s Američanem Kevinem Dahlgrenem. Obžaloba ho viní z vraždy příbuzných, u nichž v době činu bydlel. Hrozí mu až doživotní trest. U soudu v úterý vypovídalo sedm svědků, kteří se přátelili se zavražděnými a většina z nich znala už v době před vraždami osobně i Dahlgrena. Proces pokračuje ve středu.

Podle obžaloby Kevin Dahlgren zavraždil všechny čtyři členy rodiny, u které byl v té době na návštěvě. Oběťmi byli Dahlgrenova teta, její manžel a jejich dva synové. „Rozhodl se zabít čtyři příbuzné v důsledku osobnostních vlastností, emocionální nestability, narcismu a zvýšené agresivity v kombinaci se situačními faktory - nebyl schopen dostát očekávání svého okolí,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

„Nejprve napadl tři z nich, tetě zasadil 17 bodných a sečných ran pravděpodobně kuchyňským nožem, jejímu manželovi 29 bodných a sečných ran, synovi dalších 17, vyplývá z vyšetřování. Jako posledního zřejmě usmrtil druhého syna, kterého napadl kamenem, poté nožem. Toho jediného usmrtil po předchozím uvážení,“ doplnila.

Dahlgren se k obžalobě nevyjádřil, na nic se nezeptal ani svědků. Obhájce Richard Špíšek řekl, že nemůže vyloučit pozdější Dahlgrenovu výpověď. „Zatím ale o změně strategie obhajoby neuvažujeme,“ řekl advokát.

„Takový postup mu poradil jeho právník v Americe,“ řekla státní zástupkyně.

„Z žádné z těch výpovědí nelze jednoznačně dovozovat vinu mého klienta,“ dodal Špíšek s tím, že průběh úterních svědeckých výpovědí byl očekávaný.

Ve středu jsou v plánu mimo jiné výpovědi soudních znalců. „Z hlediska obhajoby (jejich posudky) mohly dopadnout odlišněji, více ve prospěch mého klienta, ale byly zjištěny nějaké problémy psychického charakteru. To znamená, že dotazy budu zaměřovat právě na tuto problematiku,“ řekl Špíšek.

U soudu v úterý vypovídalo sedm svědků, další budou jsou pozvaní i na středu, na kdy si soud předvolal také znalce.

První ze svědků označil Dahlgrena za nespolehlivého. „Špatně se s ním domlouvalo, zejména v závěru jeho pobytu v Česku,“ řekl Kyle Kristoffersen, Američan dlouhodobě žijící v Brně, který se přátelil se zavražděnými. Dahlgrenovi v Česku pomáhal s adaptací a najít práci. Kristoffersen v Brně učí angličtinu a obžalovaný mu někdy pomáhal s výukou.

Svědek řekl, že v den vraždy od krajana přicházely zmatené zprávy, Dahlgren sám působil zmateně. Poslal mu také textovou zprávu, že rodina vyrazila do Vídně a on jede za nimi.

„Nepustil mě ten den do domu,“ řekla soudu Dana Havlíková, která u zavražděných doma uklízela. „Před domem stála obě auta, myslela jsem, že je rodina doma. Otevřela jsem si, dolů přišel Kevin a začal mi vysvětlovat, že se dnes neuklízí. Ona mi ale den před tím psala, abych přišla,“ uvedla uklízečka. Dodala, že si Dahlgren stoupl mezi dveře a nepustil ji dál. Pak za ní přišel ještě i ven a oznámil jí, že rodina přijede později odpoledne.

Fotogalerie

Svědci shodně uvedli, že jim rodina obětí údajně řekla, že Dahlgren přijel do Česka „najít sám sebe“, protože ve Spojených státech prý měl „těžké období“.

„Zavražděná teta i její manžel měli Dahlgrena rádi, jinak by ho u sebe nenechali bydlet,“ vypověděla Jana Novotná, další svědkyně, bývalá přítelkyně staršího ze zavražděných Dahlgrenových bratranců, která v noci na den vraždy u rodiny přespávala, ráno na Dahlgrenovi prý nepozorovala nic zvláštního.

V den vraždy sousedé pojali podezření, že se v domě něco stalo, cítili zvláštní zápach. Další ze svědkyň - Gabriela Oaklandová - vypověděla, že s dalšími lidmi do domu vstoupila a našli těla zavražděných. „Šli jsme do sklepa, z hromady hadrů vypadlo tělo,“ popsala situaci. Pak začala pátrat nahoře v domě. „Našla jsem Filipa (starší ze synů) v jeho posteli, bylo tam přítmí, evidentně byl mrtvý. Na první pohled bylo vidět, že není na živu. Martinova (otec) pracovna byla poházená, on nepořádek nemíval, byl pečlivý. Na posteli rodičů nebyly lůžkoviny,“ všimla si svědkyně.

Svědkyně Lucie Prokešová, sousedka a rodinná známá zavražděných, vypověděla, že se odpoledne z domu obětí ozval výbuch s tlakovou vlnou. „Rozbil sklepní okénko, střepy doletěly až na sousední pozemek. Šla jsem se k domu podívat, ale nikoho jsem neviděla a nezaznamenala ani plameny, ani dým, vrátila jsem se domů a řekla jsem si, že vše oznámím sousedům, až se vrátí z práce. Zápach jsem ucítila až později,“ řekla soudu Prokešová. Byla posléze ve skupině lidí, kteří do domu večer vstoupili, když už se valil ze sklepa dým.

U soudu byli v úterý přítomní i Dahlgrenovi rodiče, chtěli syna podpořit a zároveň projevit úctu obětem. Otec Wayne Dahlgren řekl, že syn je nevinný a že mu zcela věří. Domnívá se, že syn potrestán nebude. Podle advokáta je Kevin Dahlgren s rodiči v kontaktu, návštíví ho ve vazební věznici.

Proces se protáhne, míní Dahlgrenův obhájce

Rodinná tragédie se odehrála 22. května 2013. V Zatloukalově ulici v Brně -Ivanovicích byli tehdy nalezeni čtyři zavraždění lidé a kriminalisté oznámili, že z činu podezírají Dahlgrena, který u obětí v té době bydlel. Mrtvá těla, která vrah navíc zapálil v garáži, našli po činu hasiči, které přivolal soused.

PŘEHLEDNĚ: O Dahlgrenovi rozhodne český soud, trest může odsedět v USA

Dahlgren podle výsledků policejního vyšetřování zabil noži a sekyrou své příbuzné - sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny, z nich jednoho nezletilého.

Američan stihl ještě v noci na 23. května odjet do Vídně, odkud odletěl do USA. Ve Washingtonu ho pak na základě českého zatykače zadržely americké úřady. Jako prvního občana USA ho do České republiky vydaly loni v srpnu. Dahlgren dříve vinu popíral, tvrdil, že si šel zaběhat a příbuzné našel mrtvé, pak dostal strach a uprchl.

Dahlgrenovi soud přidělil advokáta Richarda Špíška, podle kterého se proces - zatím naplánovaný na tři dny - protáhne a rozsudek nepadne. „Je předvoláno hodně svědků a soudních znalců. Celkem asi dvacet. Někteří se mohou omluvit a soudce bude muset stanovit náhradní termín jejich výslechu,“ řekl advokát minulý týden pro iDNES.cz.

Autor:
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Podnapilá dvojice se poprala na Florenci, žena přitom držela miminko

Ostraha autobusového nádraží na Florenci volala v úterý odpoledne strážníky ke konfliktu podnapilé dvojice. Muž se...

Obyvatele domu vyděsily kaluže krve, opilec s ránou na hlavě spal doma

Četné krvavé stopy u vchodových dveří, na chodbě i ve výtahu vystrašily obyvatele jednoho z hodonínských domů....

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Po pražském derby zbil násilník fanouška za šálu Sparty, útočníka hledají

Policie hledá útočníka, který po fotbalovém derby pražských S napadl v metru fanouška se sparťanskou šálou. Dal mu...

Najdete na iDNES.cz