Lobbista Rittig vysvětluje soudu, kam mizely miliony z Oleo Chemical

  9:15aktualizováno  16:53
Městský soud v Praze zahájil líčení s deseti lidmi obžalovanými z krácení daně, zpronevěry a praní špinavých peněz. Mezi obžalované usedl i lobbista Ivo Rittig. Státní zástupce tvrdí, že vyvedl spolu s ostatními téměř 20 milionů korun z firmy Oleo Chemical.

Mimo lobbisty Ivo Rittiga jsou mezi obžalovanými například právníci David Michal, Karolína Babáková nebo šéf výroby v Oleo Chemical Radomír Kučera. O statut spolupracujícího obviněného usiluje Jaroslav Kubiska, který dříve spravoval mimo jiné Rittigovy účty.

Zajímavé je i složení obhájců. Je mezi nimi bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, který hájí Rittiga a bývalý náměstek ministerstva spravedlnosti Daniel Volák, který hájí Kučeru z Oleo Chemical.

Advokáti na počátku zpochybnili zmocněnce společnosti Oleo Chemical. Tvrdí, že byl ustanoven nezákonně.Tím by soud nemohl líčení zahájit. Soudkyně Kateřina Radkovská jejich námitky odmítla s tím, že rozhodne následně.

Fotogalerie

Volák ještě podal námitku nepříslušnosti za svého klienta Radomíra Kučeru. Tvrdí, že spadá pod soud v Liberci.

Rampula dodal, že stíhání bylo zahájeno pro jiný trestný čin, než se objevil v obžalobě. Soudkyně uvedla, že se s námitkami bude muset vypořádat, ale domnívá se, že soud příslušný je a vyzvala k přednesení obžaloby.

V ní státní zástupce Adam Borgula viní obžalované z krácení daně, zpronevěry a legalizace výnosů z trestné činnosti, které se podle něj dopustili v letech 2009 až 2011.

„Část obviněných se zločinů dopustila jako pachatelé nebo ve spolupachatelství a část ve formě účastenství, a to jako organizátoři či pomocníci,“ uvedl Borgula s tím, že se proto liší právní kvalifikace činů jednotlivých obžalovaných.

Škodu společnost Oleo Chemical vyčíslilo zastupitelství na necelých 20 milionů a 13,3 milionu korun se podařilo z vyvedených prostředků legalizovat. O 3,7 milionu korun obžalovaní podle státního zástupce obrali Česko na daních (více o obžalobě zde).

Obžalovaný Urbánek rozebírá obžalobu slovo za slovem

Obžalobu četl státní zástupce Borgula přibližně hodinu. Poté začal výslech prvního z obžalovaných Michala Urbánka. Ten na počátku uvedl, že vše považuje za „nespravedlivě vedený proces, celé řízení a vyšetřování“. Dodal, že se jedná o absurdní příběh zpronevěry vlastního majetku.

Poté požádal soud o trpělivost, protože má poprvé možnost vyjádřit se k obžalobě, a tak se jí bude zabývat větu po větě. „S obžalobou naprosto nesouhlasím a považují ji za vykonstruovanou,“ zahájil svou řeč Urbánek.

Postupně přes dvě hodiny rozebíral podrobně vlastní obžalobu. Neustále opakoval, že k žádné trestné činnosti a ani škodě nedošlo. „Fiktivní poradenská činnost nebyla fiktivní. Byla to skutečná poradenská činnost,“ tvrdil o zakázce, kterou Oleo Chemical zadala Cokeville Assets. Podle něj bylo plnění v pořádku, a proto bylo bylo zaplaceno. Vše bylo řádně zdaněno, zprávy Oleo Chemical auditovány.

Monolog neukončil ani poté, co dospěl na konec obžaloby. Plynule navázal rozborem jejího odůvodnění. „Takže se budete vyjadřovat k pětasedmdesáti stranám odůvodnění?“ ptala se soudkyně. Urbánkův obhájce to potvrdil a nejen on, ale i další obhájci soudkyni vysvětlovali, že na to má obžalovaný právo.

Soudkyně Radkovská nechala Urbánka nakonec mluvit, i když uvedla, že to je velmi nestandardní. Urbánek tak čte odůvodnění a vzápětí se k jednotlivým větám vyjadřuje - i k částem, které se ho nijak netýkají a z ničeho ho neviní.

Výpověď Urbánka občas přeruší soudkyně, které se zdá, že se ne zcela věnuje tématu, nebo že se opakuje. Obhájci na to obvykle reagují poukazem že může vypovídat, jak uzná za vhodné.

Soudkyně Urbánka například napomínala, aby ze své výpovědi nedělal divadlo. On sám ji o chvíli později naopak vytýkal reprodukci posledních vět jeho výpovědi na policii. „Tak jak jste to četla, se mi zdá, že to znevažujete,“ uvedl.

Když Urbánek mluvil už pět hodin, snažila se ho soudkyně umírnit tím, že nemá číst výpovědi svědků. Připomněla, že jsou z přípravného řízení a budou před soudem ještě vyslechnuti. Obžalovaní se k jejich výpovědi budou moci vyjádřit. Urbánek to odmítl s tím, že v to nemá zcela důvěru.

„Mně jde o deset let, tak mě tu nechte o tři hodiny navíc. Já nevím o co jde,“ ptal se Urbánek. Obhájci opět namítají, že má právo hájit se jek uzná za vhodné. Tvrdí, že když svědky cituje v obžalobě státní zástupce, tak je to zřejmě důležité, a právo vyjádřit se k tomu má mít i obžalovaný.

Nakonec soudkyně líčení přerušila v 17:00. Urbánek bude pokračovat ve své výpovědi i ve čtvrtek.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Jízda v protisměru, zátaras, střílení. Řidič na kokainu prchal policii

Ilustrační snímek

Luxusního mercedesu ukradeného v Lucembursku si ve čtvrtek všimli policisté na dálnici D1 na Vysočině. Začala tak...

Ukradený nakladač se nevešel do náklaďáku, nepomohlo ani sundat lžíci

Stavební stroj, který se ztratil v Ivančicích na Brněnsku.

Čtyři dny se museli silničáři v Chřibech obejít bez nakladače, kterým plnili posypové vozy. Dvaačtyřicetiletý...

Vyhazov úřednice z kauzy ROP Severozápad neplatí, rozhodl krajský soud

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Výpověď, kterou dostala v roce 2012 od dotačního úřadu ROP Severozápad jeho pracovnice Irena Kotlanová, neplatí. V...

Najdete na iDNES.cz