Smržovi jsem peníze nenabízel, zopakoval bývalý ředitel Tatry u soudu

  12:07aktualizováno  17:39
Výslechem bývalého generálního ředitele automobilky Tatra Ronalda Adamse pokračovalo hlavní líčení v kauze údajné korupce exministra obrany Martina Bartáka. Spolu s ním je obžalován i zbrojař Michal Smrž. Ten si měl rovněž říct o peníze za vyřešení problémů v dodávce vozidel Tatra pro armádu.

Bývalý ministr obrany Martin Barták u soudu (21. ledna 2014) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Adams už v přípravném řízení vypovídal celkem šestkrát. Pokaždé vypovídal tak, že za ním zbrojař Michal Smrž přišel s nabídkou, že pomůže vyřešit problémy se zakázkou.

Ty se týkaly toho, že Tatra do terénních vozidel pro armádu nechtěla údajně kvůli špatné kvalitě montovat nápravy, které dodávala česká firma Praga. "Ze čtyř náprav, které byly dodány, dvě při testech velmi rychle praskly," vypověděl Adams.

Podle něj společnost poté spustila "negativní kampaň" proti automobilce, což se projevilo například i tak, že řada poslanců požadovala vypovězení zakázky za zhruba 2,6 miliardy korun.

Neřekl jsem ani ano, ani ne

Adams si připravil zhruba desetiminutové prohlášení. V tom uvedl, že si stojí za tím, že zbrojař Smrž za ním v lednu 2008 přišel s nabídkou, že pomůže skrz své kontakty problém urovnat.

Fotogalerie

"Na první schůzce to byla nabídka pomoci. Na další už řekl konkrétní částku. Já jsem neřekl ani ano, ani ne. Věřil jsem, že pokud neřeknu ani ano ani ne, testování bude pokračovat a já tak získám čas," odpověděl posléze na jeden z dotazů soudce Stanislava Králíka.

Smrž nicméně v pondělí tvrdil přesný opak, tedy, že Adams mu nabízel, aby za automobilku lobboval.

Většina dopolední části jednání se tak točila okolo nahrávky, kterou soud nechal přehrát už v pondělí. Tu tehdejší generální ředitel pořídil na třetí schůzce se Smržem v brněnském hotelu Holiday Inn. "Pořizoval jsem si tento záznam jak pro svoji ochranu, tak i proto, abych věděl, kdo co řekl," osvětlil její vznik Adams.

Soudce nicméně na toto konto poukázal, že na nahrávce je jednoznačně aktivnější právě tehdejší šéf Tatry. "Snažil jsem se zjistit, kdo po nás chce ty peníze," připustil.

Poslední schůzka se pak odehrála v půlce března v Praze. "Řekl jsem mu, že nebudeme nic platit," vzpomínal Adams. Začátkem měsíce totiž skončily armádní testy a on byl přesvědčen, že dopadnou dobře.

Hádky o slovíčka

Prakticky celý zbytek dne pak Adams čelil řadě dotazů ze strany zejména Smrže, ale i Bartáka a jejich společného obhájce Josefa Monsporta. V drtivé většině směřovaly k tomu, že Adams nevypovídá pravdivě. Jednání tak místy připomínalo, spíše než soudní líčení rozepři o významu anglických slovíček.

Smrž, který je majitelem několika zbrojařských firem, dokonce v jednu chvíli nepřímo naznačil, že o korupci se pokoušel právě exředitel automobilky. A to když prohlásil, že kvůli zastupování amerických firem byl prověřován tamějšími úřady podle protikorupčního zákona platného v USA.

V něm je za korupci považován i tzv. příslib budoucího zaměstnání. "Je to náhoda, že tehdejší velvyslanec Cabaniss se stal měsíc po odchodu z této funkce předsedou dozorčí rady?" položil Adamsovi dotaz. Ten však odmítl, že by v případě Cabanisse a dalších lidí, které Smrž zmínil, šlo o příslib funkce. Tatra je prý oslovila až později.

Exministr Barták se ve svých dotazech soustředil především na to, proč Adams šel na policii až po několikaleté pauze. "Nemáme k tomu právní povinnost," odvětil mu Adams. K oznámení ho prý přiměla schůzka s novinářem MF DNES Jankem Kroupou.

Adams kvůli tatrám čelil obžalobě z korupce

Adams je přitom kvůli armádním tatrovkám u soudu už podruhé. Na základě trestního oznámení, které podal právě exministr Barták, totiž byl sám obviněn z korupce. "Na základě lživých tvrzení pana Bartáka a pana Smrže jsem byl sám obžalován," pronesl v úterý u soudu.

Na mezinárodním veletrhu IDET v roce 2009 mu totiž někdejší šéf Tatry měl učinit "zvláštní nabídku". "Zmínil, že má k dispozici jakýsi fond s 20 miliony. Já jsem se domníval, že dolarů. Pochopil jsem to jako jakýsi motivační fond pro získávání zakázek," řekl loni v srpnu u brněnského městského soudu Barták (co ještě prohlásil najdete zde).

Soud však nakonec rozhodl, že se žádný trestný čin nestal. Podle soudkyně totiž ve výpovědích svědků byly rozpory a sám Barták vypověděl, že nabídku zprve nechápal jako korupční, ale jako zcela standardní.

"Pravdu znají jen Adams s Bartákem. U soudu vycházíme pouze z předložených důkazů. Dokazování v kauze bylo sice obsáhlé, na vynesení odsuzujícího verdiktu to ale nestačilo," shrnula soudkyně. Adams tehdy verdikt označil za vítězství spravedlnosti (více zde).

Soud s Martinem Bartákem bude pokračovat v pátek. Na středu a čtvrtek totiž byli předvoláni klíčoví svědci - bývalý velvyslanec USA William Cabaniss a exmanažer Tatry Duncan Sellars. Ti se však omluvili.

Martin Barták přichází k soudu:

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Při rodinné oslavě vlezl do domu cizí muž, pak se ukryl v jímce s vodou

Násilí (ilustrační foto)

Nezvaný host se objevil na rodinné oslavě v domě na Šumpersku. Zatímco se společnost bavila na zahradě, vetřelec vešel...

Muž na svém dvorku obrátil zbraň na policisty, ti ho vážně postřelili

Dům v obci Nemyčeves, kde se střílelo. (18.6.2019).

Policejní hlídka vyjížděla v pondělí pozdě odpoledne do obce Nemyčeves na Jičínsku, kde se ozývala střelba. Zjistila,...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Najdete na iDNES.cz