Na soud s drogovými dealery dohlížel i šéf litvínovského podsvětí

  17:30aktualizováno  17:30
U krajského soudu v Ústí nad Labem spěje do finále proces, který se nepřímo dotýká špiček litvínovského podsvětí. Trojice souzených mužů má velmi blízko k Martinu Macháčkovi, jenž platí za bosse galérky v Litvínově a okolí. Nevědomky prodali drogy německým policistům. Macháček líčení přihlížel.

Mezi obžalovanými je i Macháčkova pravá ruka Miroslav Sinu. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Před senátem skončila Macháčkova pravá ruka Miroslav Sinu a jeho komplic Jaroslav Kamrla, kterým za obchodování s drogami hrozí až 12 let vězení. Poslední obžalovaný je Michal Tokar, tomu hrozí o dva roky méně.

"Paní předsedkyně trestního senátu avizovala vyhlášení rozsudku v pátek. U všech obžalovaných budu požadovat nepodmíněné tresty," řekl státní zástupce Vladimír Jan.

Drogová kauza spadá do podzimu 2011, kdy policie všechny tři obžalované zatkla. Skupinu dlouho předtím kriminalisté odposlouchávali, protože podle jejich informací chtěli Macháček se Sinu proniknout na drogový trh v Německu a Rakousku.

Michal Tokar

Další z obžalovaných Michal Tokar

Mezi sledované pronikli dva policisté z Německa s krycími jmény Frank Kraus a Peter Frank. Domnělým dealerům pak podle obžaloby Sinu s Tokarem v srpnu 2011 u motorestu Joker v Obrnicích prodali pervitin za 3 000 eur, o měsíc později jim chtěli prodat další kilo a půl.

Kriminalisté s úderem počkali na 9. listopad, kdy na parkovišti před obchodním centrem Olympia u Teplic došlo k největší dodávce.

Podle žalobce ten den Kamrle se Sinu předali německým policistům v utajení více než kilo a půl pervitinu za 60 tisíc eur. Krátce po transakci zasáhli policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Kamrleho se Sinu zatkli.

Policie si přijela i pro Macháčka, pak ho ale pustila

Přestože při sledovaných obchodech nebyl Macháček nikdy na místě, policisté hodinu po zásahu u Olympie sebrali i jeho. Vysedával v restauraci Svět u jednoho ze svých obchodních partnerů Kamila Havelky, který je mimo jiné členem krajského vedení ČSSD.

Macháčka ale policisté po dvou dnech bez obvinění pustili. "Pana Macháčka se tahle kauza netýká, to je jiný případ," uvedl státní zástupce Vladimír Jan.

Soudkyně Jana Kurešová nechala přehrát část z řady odposlechů, které kriminalisté pořídili za více než rok sledování. Slovo drogy ale v prezentovaných odposleších nepadlo ani jednou.

"Kolik toho máte? Sto kusů," bavili se například dva muži v jednom odposlechu.

"Určitě nešlo o drogy, bavili jsme se o zlatě," reagoval na odposlech Sinu.

Ptal jsem se na dort pro ženu, tvrdil Sinu

V soudní síni tak vznikaly až komické situace.

"Bavili jsme se o ipě (krytina na střechy), švagr ji prodává," tvrdil například Sinu u dalšího z odposlechů.

"Ale pak jste se ho ptal, jestli můžete ochutnat," reagovala soudkyně.

"To jsem se ptal na dort pro ženu," kontroval Sinu.

"Jak mohl ale vědět, že máte na mysli dort, když jste se o něm vůbec nezmínil," ptala se Kurešová.

"Tak je to můj švagr, známe se už 13 let, rozumíme si," donutil Sinu i soudkyni k nepatrnému úsměvu.

Nefotit! zavelel u soudu Macháčkův doprovod

Sinu se pak opakovaně dušoval, že o drogy nikdy nešlo, že je sám nebere a že ani neví, jak vypadají.

"Ale částečně doznal drobnější převody zajištěných drog," poznamenal k jeho výpovědím z dřívějších líčení státní zástupce Jan.

Šéf litvínovského podsvětí Martin Macháček

Martin Macháček na archivním snímku

Některé odposlechy zachytily i samotného Macháčka. "To byl můj kamarád Martin Macháček, bavili jsme se o polypropylenu," komentoval jednu z nahrávek s Macháčkem Sinu.

Macháček k soudu přišel na své známé dohlédnout. "Nefotit! Martine, můžeš," řekl důrazně jeden z členů Macháčkova doprovodu, když boss opouštěl soudní síň.

"Přišel jsem se jen podívat na soud s kamarády," poznamenal Macháček.

Také Macháček už má zkušenost se soudem. V roce 2005 zmlátil policistu na diskotéce v Koldomu v Litvínově, za napadení veřejného činitele a výtržnictví dostal od soudu podmíněný trest.

"Pak jsem se ale odvolal a byl jsem zproštěn viny," zdůraznil Macháček.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Soud pochybuje o nedobrovolnosti novoročního sexu, muže zprostil

Silvestr

Soud zprostil viny mladého muže obžalovaného ze znásilnění při silvestrovských oslavách v Uherském Brodě. Co přesně se...

Dva mladíci v Brně oklamali opilce, při podpírání mu vzali peněženku

Strážníci zadrželi dvojici, která okradla opilce

Pozorný pracovník ostrahy přispěl k odhalení krádeže v Brně. Na záběrech z kamer si všiml, jak dvojice mladíků na ulici...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Najdete na iDNES.cz