Tlačenice, špitání s právníky, čtení obžaloby. Začal soud s Rathem

  7:19aktualizováno  11:41
U krajského soudu v Praze začal soud se skupinou okolo poslance a exhejtmana Davida Ratha. Obžaloba jedenáct lidí viní z ovlivňování veřejných zakázek, Rath měl na úplatcích získat zhruba 16 milionů korun. Rozsudek by mohl padnout už na konci října.

Obviněný Petr Kott přijel k soudu už před osmou hodinou, David Rath a Kateřina Pancová až kolem půl deváté. Jednání soudu začalo po deváté hodině, před jednací síní se před začátkem tísnily desítky novinářů. Rathův asistent jim rozdal poslancovo prohlášení, ve které zopakoval, že je nevinný.

Jako první do jednací síně mohli advokáti a obžalovaní. Z těch se k soudu ze zdravotních důvodů nedostavila pouze Lucia Novanská. Davida Ratha, Kateřinu Pancovou, a Petra Kotta eskorta přivedla bočním vchodem deset minut po deváté hodině. Rath vypadal poměrně klidně, odpočatě. Kateřina Pancová s Petrem Kottem se dokonce při poradě s jejich advokátem Tomášem Sokolem usmívali, jako kdyby vtipkovali.

Po poradě obžalovaných s právníky soudce Robert Pacovský (jeho profil si můžete přečíst zde) zahájil hlavní líčení. Jako první si vzal slovo žalobce Petr Jirát, který začal číst obžalobu. Ta má 88 stran, její výroková část má přibližně 25 stran. Začal líčením činů, kterých se měla dopustit Pancová s Kottem. "Oba využili své vazby a vliv na Davida Ratha, měli přístup k zadávacím řízením. Dohodli se, kterému soutěžiteli sjednají výhodu," uvedl žalobce.

Fotogalerie

Rath podle Jiráta schvaloval veškeré materiály k investičním akcím a předkládal je radě Středočeského kraje. Za zmanipulování zakázky na rekonstrukci zámku a vybavení několika středočeských nemocnic měl od Pancové s Kottem dostat 22 milionů korun. Z částky však stihl převzít "pouze" 16 milionů.

Státní zástupce rovněž popsal, jak k předání úplatků docházelo. Například v případě rekonstrukce buštěhradského zámku se údajně ředitel firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský sešel v kladenské nemocnici s Ivanou Salačovou a spolu předali Pancové v její kanceláři "zálohu" ve výši 14 milionů. Pancová s Kottem následně peníze odvezli do jejich domu v Rudné u Prahy. Tam také Rathovi předali 7 milionů. Následně je zadržela policie.

Obžalovaní v kauze Rath

 • David Rath, poslanec, bývalý hejtman
 • Kateřina Pancová, ředitelka Nemocnice Kladno
 • Petr Kott, bývalý poslanec, partner Pancové
 • Pavel Drážďanský, ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Lucia Novanská, členka představenstva ML Compet
 • Martin Jireš, předseda představenstva firmy Puro-klima
 • Ivana Salačová, ředitelka firmy FISA
 • Tomáš Mladý, obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Václav Kovanda, manažer stavební firmy Pohl
 • Jindřich Řehák, jednatel firmy Hospimed
 • Jan Hájek, manažer společnosti B Braun Medical

Jirát četl obžalobu hodinu a čtvrt

Zhruba po hodině začal Petr Jirát rekapitulovat, čeho se jednotliví obvinění údajně dopustili. Obžalobu dočetl po téměř hodině a půl. David Rath celou dobu sledoval kopii textu, kterou si přinesl s sebou, občas nesouhlasně zakroutil hlavou nebo se otočil k Petru Kottovi a něco mu pošeptal.

Poté, co Jirát skončil čtení obžaloby, se postavil jeden z advokátů Davida Ratha Roman Jelínek. Požadoval, aby žalobce vysvětlil některé "logické rozpory", které se v obžalobě podle něj objevují. To ale soudce Pacovský zamítl. "Jsou to obvyklé šťouchance některých advokátů," komentoval to o pauze viditelně dobře naladěný Jirát.

Následně se Pacovský obrátil i na zástupce Středočeského kraje a ministerstev pro místní rozvoj a financí. Jako jediné se s nárokem o náhradu škody přihlásil resort pro místní rozvoj. Ten bude požadovat více než 56 milionů. Naopak Středočeský kraj už před zahájením líčení uvedl, že ho Rath korupcí nepoškodil (více zde).

Za korupci Rathovi hrozí až 12 let

Po svém zatčení Rath putoval do vazby, odkud se několikrát pokusil dostat. Obvodní soud pro Prahu-východ sice stanovil nejprve 14milionovou a poté dvoumilionovou kauci, odvolací soudce však pokaždé žádost zamítl s tím, že hrozí, že by Rath dál páchal trestnou činnost nebo uprchl.

Naposledy potom o jeho propuštění rozhodoval přímo Pacovský, který stejně jako v předchozích případech konstatoval, že existují důvody, proč poslanec musí zůstat za mřížemi (více se dočtete zde).

Za údajnou korupci hrozí Rathovi až dvanáctiletý trest, stejně jako Pancové a Kottovi. Naopak jen s podmínkou by mohla odejít další z obžalovaných, podnikatelka Ivana Salačová. Ta totiž kriminalistům popsala, jak celá skupina fungovala. Za to jí státní zástupce Petr Jirát přiznal status spolupracující obviněné (více zde).


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Žena našla ve sněhu u plotu chaty ruční granát, odvezl ho pyrotechnik

Žena v Bublavě na Sokolovsku našla u plotu své chaty ruční granát.

Nemilé překvapení čekalo na devětapadesátiletou ženu ze Sokolovska. Po příjezdu na svou chatu v Bublavě našla u plotu...

Pádu mostu ve Studénce se dalo mnohokrát zabránit, řekl soudu znalec

Okresní soud v Novém Jičíně začal znovu projednávat železniční tragédie ve...

Okresní soud v Novém Jičíně začal znovu projednávat pád mostu, který se v srpnu 2008 ve Studénce zřítil před...

Žena půjčila stavaři kreditku na materiál. Peníze si nechal a boural opilý

Ilustrační snímek

Případ nepoctivého stavaře vyšetřují nyní policisté z Přerovska. Muž zneužil zapůjčené platební karty a místo použití...

Najdete na iDNES.cz