Soud potvrdil 13 let za vraždu milence

  16:55aktualizováno  16:55
Zašová - Vrchní soud v Olomouci potvrdil rozhodnutí ostravského, že vražda milence připraví dvaadvacetiletého Petra Kozlíka ze Zašové na Vsetínsku o třináct let svobody. Podle soudu loni v březnu na místním hřitově brutálně ubil betonovým kvádrem o tři roky staršího Miroslava Kubjáta. Tělo, které zabalil do igelitové folie a ukryl na skládce u hřbitova, našla druhý den parta chlapců. Kozlík vinu popírá.

Předseda senátu vrchního soudu Vladimír Štefan konstatoval, že proti Kozlíkovi není žádný přímý důkaz, řetězec nepřímých důkazů však tvoří uzavřený kruh, který jednoznačně ukazuje na osobu vraha.

Kozlík se však ke svému činu nepřiznal. Tvrdil, že je nevinný. "Nikdy jsem mu nic neudělal," řekl u soudu.

PŘEDCHOZÍ UDÁLOSTI
Nepřímé důkazy hovoří proti odsouzenému
Podle svědků měl s obětí homosexuální styky. Na hřbitov spolu údajně chodili kvůli sexu. Senát se domnívá, že právě neshody v intimním soužití mohly být motivem zločinu. Soud připustil i jiné možnosti, například v souvislosti s tím, že zavražděný oznámil na policii, že ho Kozlík vydíral a vzal mu sto korun.

"I když máme k dispozici jen nepřímé důkazy, tvoří ucelený řetězec, jenž nás přesvědčuje o vině obžalovaného," sdělil předseda senátu Martin Kaňok. Jsou to především pachové stopy na vražedných předmětech - cihle a kvádru, na nichž byla krev mrtvého.

"Dále je to svědectví dvou návštěvníků diskotéky, která byla večer před vraždou v Zašové. Kozlíka tam se zavražděným viděli a jeden svědek uvedl, že Kozlík se s obětí pohádal," podotkl soudce.

Odsouzený: Byl jsem tu noc jinde
Kozlík staví obhajobu na tom, že v Zašové, kde bydlí, osudné noci vůbec nebyl. "Byl jsem na víkend u kamarádů ve Střítěži nad Bečvou. Spal jsem u nich," tvrdí. Jeho známí sice potvrdili, že u nich trávil noc, avšak usnuli před půlnocí a nemohou říct, co Kozlík dělal do rána. Vražda se stala mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní a přátelé Kozlíka spatřili až při probuzení.

Kozlík se navíc při prvním výslechu na policii, z něhož soud nevycházel, přiznal. Později však řekl, že policisté ho k přiznání donutili. "Vyslechli jsme k tomu několik policistů, kteří se výslechu účastnili. Něco takového zcela vyloučili," sdělil Kaňok.

Matka obžalovaného Danuše Kozlíková je přesvědčena, že syn je nevinný. "Je to chudáček, má nízké IQ a mozkovou dysfunkci. Nikdy by to neudělal, není agresivní. Je obětí policejního komplotu," řekla žena, která si obžalovaného vzala ve třech letech z dětského domova.

Pro synovu nevinu podle ní mimo jiné svědčí to, že na jeho oblečení se nenašla ani kapka krve oběti ani žádné bláto. "Na místě činu byla přitom spousta krve a bláta. A on se neměl do čeho převléknout. Šaty jeho kamarádů ze Stříteže by mu nepadly."

Policie podezřelého chytila brzy
Tělo našly 11. března na skládce za hřbitovem děti. Policisté ihned zjistili, že muž byl zabit na stejném místě. "Pachatel zaútočil těžkým betonovým kvádrem, který ležel vedle těla. Vražedná zbraň je dlouhá asi čtyřicet a široká dvacet centimetrů," uvedla v době vyšetřování mluvčí vsetínské policie Lenka Urbánková.

Několik hodin po nahlášení případu policie zadržela i muže, kterého z vraždy podezřívá. Mladý muž zemřel asi před druhou hodinou ranní v noci ze soboty na neděli. Ještě o půl druhé ho přitom viděli místní lidé na diskotéce.

"V neděli v poledne byl podle lékařky mrtvý asi deset hodin," poznamenal starosta Zašové Václav Zvoníček, který ráno přivolal na místo policii. O mrtvém muži mu řekli rodiče chlapců.

"Děti často za hřbitovem na skládce odpadních kontejnerů hledají různé věci na hraní. Třeba součástky na motokáry a podobně. Stejně se k mrtvole dostali i tito hoši," vysvětlil Zvoníček.

Podle starosty byl zavražděný hodný a bezkonfliktní člověk. Jeho násilná smrt otřásla celou obcí. "Jsme z toho všichni zdrcení. Vraždu v naší obci nikdo nikdy nepamatuje. Přitom to byl takový dobrák, který se asi jen dostal do špatné party," poznamenal starosta.

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Dobrovolné hasičky narazily při výcviku do stromu, z vraku je vystříhali

Nehoda hasičského vozu o obce Nahořany (16.7.2019).

Nedaleko obce Nahořany na Náchodsku havarovala dodávka místních dobrovolných hasičů. Řidička a spolujezdkyně v...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Soudkyni zprostili obžaloby, že varovala dceru před odposlechy

Ilustrační snímek

Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil obžaloby jabloneckou soudkyni Lucii Treglerovou, která podle spisu varovala svou...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz