Soud potvrdil 13 let za rasovou vraždu

  16:38aktualizováno  16:38
Hradec Králové - Královéhradecký soud už podruhé odsoudil dvaadvacetiletého skina Vlastimila Pechance za vraždu svitavského Roma Oty Absolona. Verdikt za vraždu na diskotéce opět zněl: 13 let vězení. Soud tak potvrdil rozsudek z letošního března. Pechanec se při odchodu ze soudní síně neubránil slzám. Jeho advokát se odvolal. Případ tak opět putuje k Vrchnímu soudu.

Obhájce navrhoval, stejně jako na jaře, zprostit svého klienta obžaloby. Státní zástupkyně, která naopak Pechancovi navrhovala výjimečný trest, si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Hlavní líčení případu, který na kraj vrátil pražský vrchní soud kvůli doplnění důkazů, probíhalo za zpřísněných bezpečnostních opatření. Před soudní budovou celý den hlídkovali policisté. Na bezpečnost dohlíželi ozbrojenci také na chodbách.

"V novém hlavním líčení ke změně důkazní situace nedošlo. Co se viny týče, soud se ztotožnil s návrhem státní zástupkyně. Rasový podtext vyvrácen nebyl," zdůvodnil předseda senátu krajského soudu Luboš Sovák.

"Z provedených důkazů vyplývá, že motivací jeho jednání byla rasová nesnášenlivost. Prokázali to svými výpověďmi svědci a svědčí o tom také jeho aktivita před tímto činem, kdy působil v rasově zaměřeném hnutí. Pro uložení výjimečného trestu v tomto případě podmínky jsou," uvedla krajská státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Pechancův obhájce s rozhodnutím soudu nesouhlasí. "Podle našeho názoru není dostatek spolehlivých důkazů pro jeho vinu, proto jsme si podali odvolání," uvedl obhájce Stanislav Fišer.

Sympatizanta hnutí skinheads, který vyslechl rozsudek s pouty na rukou, přišlo k soudu podpořit zhruba deset jeho příznivců.

Soud nové důkazy neodhalil
Soudci ve středu vyslechli dva svědky a znalce. Podle Vesecké se v průběhu středečního líčení neobjevily žádné nové důkazy, které by obžalobu zpochybnily.

Krajská státní zástupkyně už dříve kritizovala postup policistů, kteří v baru ve Svitavách bezprostředně po vraždě zasahovali. Podle ní proti Pechancovi nezajistili dostatek přímých důkazů.

Pechanec tvrdí, že nevraždil a jeho obhájce tvrdí, že důkazy na odsouzení jeho klienta nestačí.

Pechancovu vinu na jaře soud postavil především na tom, co vypověděli svědci. Otisky prstů na noži či stopy krve obžaloba proti Pechancovi neměla.

Pechanec byl už několikrát stíhán za násilnosti. V minulosti před soudem řekl: "Jsem zastáncem bílé rasy. Chtěl bych, aby naše republika byla bez cikánů a černochů."

PECHANEC JE ZNÁMÁ FIRMA

Pechanec se podle svědků stále účastní akcí krajní pravice. On ale říká, že se s názory skinheadského hnutí před 5 lety rozešel.
Pechanec v roce 1996 jako 16letý uspořádal na žádost republikánů pochod Svitavami. Průvod skončil rozbitými okny 2 domů, v nichž žily romské rodiny. Následovaly další rasistické delikty, za které byl stíhán.

Rom zemřel po bodnutí nožem
Otu Absolona vrah ubodal nožem loni v červenci v baru jedné diskotéky ve Svitavách v momentě, když před půlnocí přišel do podniku spolu se skupinou Romů.

Podle obžaloby přišel v okamžiku, když chtěl jeden z nich zaplatit vstupné, k Absolonovi obžalovaný a řekl: "Co tu chcete, vy černý svině!" Potom při vzájemném strkání Pechanec prý vytáhl nůž a Roma dvakrát bodl do břicha.

Těžce zraněného Absolona převezli lékaři do nemocnice, kde však po pětihodinové operaci zemřel. Zůstala po něm těžce nemocná družka a dvě malé děti. Absolonova partnerka před týdnem podlehla rakovině.

Královéhradecký soud už podruhé odsoudil dvaadvacetiletého skina Vlastimila Pechance za vraždu svitavského Roma Oty Absolona. Verdikt za vraždu na diskotéce opět zněl: 13 let vězení (17. října 2002).

Královéhradecký soud už podruhé odsoudil dvaadvacetiletého skina Vlastimila Pechance za vraždu svitavského Roma Oty Absolona. Verdikt za vraždu na diskotéce opět zněl: 13 let vězení (17. října 2002).

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

VIDEO: Zlodějka ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou

Žena okradla turistku v karlovarské drogerii, z účtu jí pak stihla vybrat...

Policie pátrá po zlodějce, která v karlovarské drogerii ukradla ženě z kabelky peněženku přímo pod kamerou. Stihla jí...

Pekařská dodávka se srazila s autem, rohlíky skončily na silnici

Dopravní nehoda u Sobotky na Jičínsku (18. 4. 2019)

Pekařská dodávka a osobní auto se ráno střetly u Sobotky na Jičínsku na křižovatce se silnicí první třídy. Nehodu...

Hlavní viník krádeží pohonných hmot v Čepru dostal osmileté vězení

Obžalovaní Pavel Pávek (vlevo) a Marcel Forman u zlínského soudu.

Na osm let poslal zlínský soud do vězení zaměstnance státní společnosti Čepro Pavla Pávka za velké krádeže pohonných...

Najdete na iDNES.cz