Soud poslal exředitele liberecké policie na čtyři roky za mříže

  11:15aktualizováno  11:44
Soud potrestal bývalého libereckého policejního ředitele Miroslava Dvořáka čtyřmi roky vězení za přijímání úplatků, zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování služebních povinností a podvod. Také mu zakázal na deset let práci u policie. Dvořák k soudu nepřišel.

Bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák (vpravo) chodil na všechna jednání, rozsudek si ale vyslechnout nepřišel. | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Soud případ projednával od loňského října. Nejzávažnějším činem, kterým se zabýval, byl čtvrtmilionový úplatek. Ten Dvořák podle obžaloby požadoval v souvislosti s projektem na umisťování radarů pro měření rychlosti u škol.

"Ať tobě někde na účet složí dvě stě padesát tisíc, vole," řekl Dvořák podle policejních odposlechů podnikateli Janu Ruczovi. Dvořák tvrdil, že vše zinscenovala policejní inspekce (více zde). 

"Vycházeli jsme z odposlechů, které jsou použitelné. Je jasné, jak to celé probíhalo, a důkazy jsou dostatečné," poznamenal soudce při vynášení rozsudku.

Zneužití pravomoci veřejného činitele se Dvořák dopustil, když nařídil vedoucímu dopravní policie, aby se postaral o smazání přestupku náměstka libereckého hejtmana Martin Sepp z ČSSD. Sepp na Silvestra 2008 výrazně překročil rychlost a policisté podle obžaloby skartovali záznam, že jel v obci rychlostí 109 kilometrů za hodinu.

"Čau, hele, nebav se o tom do telefonu, mám už to u sebe. Bude to v pořádku," volal pak Dvořák Seppovi podle policejních odposlechů. U soudu tvrdil, že mluvil o fotkách ze soukromé akce, které nechtěl publikovat (více zde).

Byl jako středověký feudál, řekl státní zástupce

Bývalý policejní ředitel také podle obžaloby využíval služební vozy pro soukromé potřeby - přepravu stavebního materiálu a piva. Pracovníky údržby z ekonomického odboru policie využil při stavebních pracích na svém domě a v rekreačním středisku policie ve Starých Splavech.

"Odmítnout jsem se bál, pan Dvořák byl nadřízený, mohl mě vyhodit z práce," vypověděl pracovník údržby, který dvakrát pokládal u Dvořákových podlahu (více zde).

Soud se přiklonil k návrhu státního zástupce Radima Kadlčka, který pro Dvořáka požadoval právě takový trest, který dostal. Protože ale v některých dílčích případech Dvořáka obžaloby zprostil, Kadlček v těchto bodech podal odvolání.

"Dvořák zneužíval svého postavení, jednal ve funkci jako středověký feudál," řekl Kadlček  v závěrečné řeči.

Dvořákův obhájce se o dalším postupu poradí s klientem

Dvořákův obhájce Eduard Bruna naopak chtěl pro svého klienta zproštění obžaloby.

"Celá řada důkazů svědčících ve prospěch mého klienta, které jsme navrhovali, byla účelově pominuta. Jsem navíc přesvědčen, že státní zastupitelství nemělo v některých věcech vůbec podávat obžalobu, popsané skutky nejsou trestným činem. Kde je úmysl a čím je prokázán? Prostě tam není," tvrdil (více zde).

Po vynesení rozsudku pouze konstatoval, že se o dalším postupu musí poradit s klientem.

Dvořák pracoval jako ředitel policie na Liberecku od 1. prosince 2003 do konce roku 2008. Potom se stal vedoucím odboru vnější služby. Policejní inspekce ho zatkla předloni v únoru přímo v budově okresního ředitelství.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Ukradený nakladač se nevešel do náklaďáku, nepomohlo ani sundat lžíci

Stavební stroj, který se ztratil v Ivančicích na Brněnsku.

Čtyři dny se museli silničáři v Chřibech obejít bez nakladače, kterým plnili posypové vozy. Dvaačtyřicetiletý...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Na Kampě hořel byt, obyvatelka je lehce popálená a nadýchala se kouře

Na Malé Straně hasiči hasili požár podkrovního bytu. (22. 2. 2019)

Podkrovní byt hořel odpoledne v Praze na Malé Straně. Jeho obyvatelka se nadýchala kouře a je lehce popálená. Hasiči z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz