Nahlížel nám do vozu, vysvětlil policista u soudu, proč zadrželi studenta

  15:49aktualizováno  15:49
Výpověďmi svědků pokračovalo v pátek u Obvodního soudu pro Prahu 2 líčení kvůli fackám, které měl údajně dostat student loni na policejní služebně v souvislosti s protesty během návštěvy čínské státní delegace. Policista, který byl u zadržení, jako svědek vypověděl, že se mladík choval agresivně a pokřikoval vulgarity.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

K zadržení studenta došlo chvíli poté, co hlouček mladých lidí míjel loni v březnu na Vinohradech skupinu vojáků a policistů. Tehdy devatenáctiletý student gymnázia jim měl spílat kvůli zákrokům souvisejícím s návštěvou státní čínské delegace v Praze. „Vzedmul se ve mně nával negativních emocí, zvolal jsem k nim: ‚Styďte se za čínského prezidenta!‘“ popsal při minulém jednání (více o úvodním jednání najdete zde).

Jenže podle policistů je mladík častoval hrubými vulgarismy. „Nadával nám do zm**ů, že bychom se měli stydět za svou službu,“ uvedl policista, který byl členem zmíněné hlídky. Proto sedli do auta a partu zastavili. „Chtěli jsme skupince nějakým způsobem domluvit, jak se mají chovat,“ řekl velitel zákroku.

Student se však zdráhal ukázat doklady. „Pořád se ptal, proč má předložit občanský průkaz. Řekli jsme mu, že vzbudil veřejné pohoršení, jelikož tam byli i civilisté,“ vysvětlil policista. Po výhrůžce převezením na stanici ale policisty po několika minutách uposlechl.

Soud se proto snažil zjistit, proč nakonec student skončil v poutech a byl převezen na stanici, když občanku po váhání předložil. Podle zasahujícího policisty byla důvodem jeho agresivita. „Snažil se dostat k vozidlu a nahlížet do něj,“ popsal, v čem spočívala agresivita mladého muže. Když mladík vytáhl z kapsy telefon, jednoho z policistů to prý vylekalo v domnění, že jde o zbraň. Mobil mu vyrazil z ruky a spoutal ho.

Policisté odmítli tvrzení o zfackování studenta

Strážci zákona jej poté odvezli na stanici. Tam mělo dojít k žalovaným činům. Podle obžaloby policista Jan Nekvapil na oddělení uštědřil mladíkovi dvě facky. Jeho kolega Martin Kopp měl dotyčnému želízka sundat, krátce ho škrtit a dát mu jednu facku. Oba to už dříve důrazně odmítli.

V pátek vypovídal i kamarád mladíka, který byl u jeho zadržení. Uvedl, že nadávky směrem k policistům nezaregistroval. „Jeho požádali o občanku, on se domáhal důvodu,“ popsal dění, když skupinu mladých lidí zastavila hlídka na ulici. Uznal, že předložit doklady se zdráhal, nakonec je ale ukázal. Dodal, že kamarádovi policista vyrazil z ruky telefon a spoutal ho. Agresivní chování prý u svého kamaráda nezpozoroval.

Po výpovědích soudkyně Iva Fialová jednání odročila na září kvůli výslechu dalších svědků a přehrání videozáznamu z policejní stanice, který by mohl rozcházející se tvrzení ujasnit. Obžalovaným strážcům zákona hrozí za zvlášť závažný zločin a přečin zneužití pravomoci úřední osoby pět let vězení nebo zákaz činnosti.

Incident se stal 31. března 2016, den poté, co z Česka odjela oficiální čínská delegace. Během státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga policie pořádala v hlavním městě rozsáhlé manévry. Za některé kroky byli strážci pořádku kritizováni.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Jízda v protisměru, zátaras, střílení. Řidič na kokainu prchal policii

Ilustrační snímek

Luxusního mercedesu ukradeného v Lucembursku si ve čtvrtek všimli policisté na dálnici D1 na Vysočině. Začala tak...

Ukradený nakladač se nevešel do náklaďáku, nepomohlo ani sundat lžíci

Stavební stroj, který se ztratil v Ivančicích na Brněnsku.

Čtyři dny se museli silničáři v Chřibech obejít bez nakladače, kterým plnili posypové vozy. Dvaačtyřicetiletý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz