Soud osvobodil „vora v zakoně“ v případu vraždy řidiče Sazky

  14:29aktualizováno  15:58
Městský soud v Praze nepravomocně zprostil obžaloby Andranika Soghojana, šéfa ruskojazyčné mafie označovaného za tzv. vora v zakoně. Podle spisu si před třemi lety objednal vraždu arménského podnikatele. Najatý vrah omylem usmrtil řidiče Sazky a v centru Prahy pobodal dalšího muže.

Andranik Soghojan (vlevo) a vykonavatel vraždy Timur Treťjakov. | foto: Koláž - iDNES.cz

Státní zástupce oznámil, že se proti verdiktu odvolá a podá také stížnost na propuštění obžalovaných z vazby.

Propuštění z vazby nařídil soudce, příbuzní Soghojana a dalších obžalovaných to ocenili bouřlivým jásotem tak hlasitým, až je musel soudce napomínat. Mužům ještě v soudní síni členové eskorty sundali pouta a okamžitě je propustili.

Zprošťující verdikt si vyslechli i další obvinění, se kterými Soghojan údajně pokračoval v přípravě vraždy svého krajana: Čečenec Gilani Alijev a Arméni Arsen Kakosjan a Roman Melkonjan.

Magomedu Alijevovi soud uložil 3,5 roku vězení za vydírání. Vyhoštěn nebude, protože je občanem České republiky.

Soghojanovu údajnému arménskému pobočníkovi Arsenu Arakeljanovi vyměřil soudní senát úhrnný trest 18 měsíců za nedovolené ozbrojování a padělání řidičského průkazu. I on byl ale propuštěn, protože už si rok a půl odseděl ve vazbě.

Soghojan v minulosti opakovaně obvinění odmítl, s arménským podnikatelem prý byli přátelé. Jeho obhájci nesouhlasili s tím, že by byl jejich klient vorem v zakoně. Advokáti všech obviněných zpochybnili důvěryhodnost klíčového svědka obžaloby, vina jejich klientů se podle nich neprokázala.

O život přišel kvůli luxusnímu autu

Podle obžaloby se Soghojan a Rus Gilani Alijev domluvili koncem října 2007, že zlikvidují jistého arménského podnikatele. Ten se podle pravidel mafie provinil tím, že z vydělaného milionu dolarů nedal polovinu do společné pokladny.

Alijev prý pověřil zajištěním likvidace Arména dalšího z obžalovaných Magomeda Alijeva, který si pak na vraždu zjednal Ukrajince Timura Treťjakova a 13. listopadu 2007 ho vysadil na Václavském náměstí. Tam Treťjakov pobodal muže, o kterém se domníval, že je to jeho cíl. Zraněnému zachránil život rychlý zásah zdravotníků.

O dva týdny později zkusil Treťjakov vraždit znovu. Od dalších obžalovaných Arsena Arakeljana a Arsena Kakosjana se totiž dozvěděl, že nepohodlný Armén bydlí na Vinohradech a jezdí luxusním vozem Bentley.

Vrah, který se pro tentokrát ozbrojil pistolí, se ale spletl podruhé a zastřelil mladého řidiče společnosti Sazka, který měl tu smůlu, že řídil podobné bentley.

Státní zástupce minulý týden navrhl pro Soghojana výjimečný trest kolem 25 let. Dalším obžalovaným pak tři výjimečné tresty a dva v rozmezí 12 až 15 let. Timur Treťjakov, který vraždil, si už loni v listopadu vyslechl tvrdý verdikt - 22 roků za mřížemi.

Vor v zakoně

V překladu "legální zloděj" je všemi ruskojazyčnými skupinami uznaný "koordinátor". Má za úkol mírnit spory mezi jednotlivými zločineckými organizacemi.

Bezpečnostní informační služba už v roce 2007 uvedla, že byl "vor v zakoně" zvolen ruskojazyčnými skupinami i na území Česka. Tradice těchto "kmotrů" sahá do 30. let minulého století.

Tehdy vznikala speciální kasta lidí, kteří bývali "korunováni" na sněmech šéfů zločineckých band. "Vor v zakoně" musel dodržovat speciální kodex, který mu například zakazoval pracovat a mít rodinu. Jejich úkolem pak bylo především udržovat klid mezi konkurenčními zločineckými skupinami, dohadovat jednotlivá pole působnosti, případně trestat zrádce.

Na území bývalého SSSR nyní působí asi 700 "vorů v zakoně". Dvě třetiny tvoří Rusové a Gruzínci. Nejvíce jich je v Moskvě.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Muž hrozil spolubydlícím pistolí, protože jejich dítě močilo do vany

Airsoftová pistole, kterou muž v Brně ohrožoval své spolubydlící, protože...

Zásah policejního komanda si vyžádaly domácí neshody v Brně - Židenicích. Cizinec tam hrozil spolubydlícím pistolí...

Vojenská policie začala stíhat vojáky, kteří se rvali kvůli padlým kolegům

Před diskotékou Apollo v Sezimově Ústí se poprali vojáci s ochrankou.

Potyčka, která se v Sezimově Ústí strhla kvůli třem padlým vojákům, má dohru. Vojenská policie zahájila trestní stíhání...

Najdete na iDNES.cz