Syner chtěl po ženě za novinový článek milion, soud žalobu zamítl

  20:37aktualizováno  20:37
Firma S Group Holding, do níž patří stavební společnost Syner, zažalovala Alenu Dvořáčkovou za článek uveřejněný v MF DNES, v němž komentovala nevýhodné smlouvy na libereckou sportovní halu. Firma chtěla po ženě za poškození dobrého jména omluvu a milion korun. Krajský soud však žalobu zamítl.

Alena Dvořáčková u soudu | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Bylo by dotčeno ústavní právo na ochranu slova. Šlo o názor žalované," zdůvodnil rozhodnutí soudce krajského soudu Miloš Zbránek.

Rozsudek ještě není pravomocný, S Group Holding se patrně odvolá k Vrchnímu soudu v Praze. Právnímu zástupci Syneru Oldřichu Filipovi se také nelíbí, že soudce nevyslechl navrhované svědky.

"Máme zato, že dokazování nebylo vyvážené. Nedošlo ani k posouzení výroků, které zazněly. Jsem připraven akceptovat právo každého se vyjadřovat, ale ne jiného urážet," zhodnotil Filip.

Aktivistka Dvořáčková reagovala v jednom ze žalovaných článků na slova bývalého libereckého náměstka pro ekonomiku Jaromíra Baxu pronesená v rozhovoru pro MF DNES. Komentuje v něm nevýhodné smlouvy na Tipsport arénu. Z textu vyplývá, že na splátku arény, na Sportovní areál Liberec a na provoz arény firmě S Group Facility Management posílá město 54 milionů korun. Plyne z něj také, že se bude částka každý rok zvyšovat.

Text překročil hranici, tvrdí obhájce Syneru

V článku doslovně uvádí: "Sportovní areál Liberec vrátí městu 35 milionů Kč, takže 19 milionů je čistý příspěvek na provoz. Vrácených 35 milionů město použije na splátku dluhu, protože město splácí arénu ve splátkách dluhopisů. Ze dvou miliard, které Liberec dluží, je za arénu 600 milionů, lze tedy snadno spočítat, že 30 % splátek dluhopisů činí splátka arény," napsala Dvořáčková.

A pokračovala: "Občané města Liberce zaplatí na arénu, tzn. na hokej a zisk bossů Syneru ročně 54 milionů Kč, tedy 540 Kč každý od nemluvňat až po starce. Teprve, když město z daní občanů zaplatí tuto modrou daň, tak mu zbude na ty ostatní výdaje a služby, o nichž tak krásně mluvil náměstek Šolc, když ve Zpravodaji ospravedlňoval zvýšení daně z nemovitostí. Moje podezření o živení bossů ze Syneru vychází z veřejně dostupných informací v obchodním rejstříku," upozorňovala Dvořáčková.

Společnosti S Group Holding se nelíbilo ani další expresivní vyjádření. O "zlodějině". "Pokud soukromá firma vysává daně občanů Liberce, na jejich úkor provozuje lacino svůj soukromý hokejový klub a ještě vytváří zisk, je to sprostá zlodějina...."

Právní zástupce firmy tvrdil, že text napsaný Dvořáčkovou společnost poškodil. "V článcích jsou nepravdy nebo pravdu zkreslující údaje a ovlivňují dobrou pověst žalujícího. Překročily hranici, kterou byli mí klienti ochotní snášet," řekl Filip.

Soud zamítl další svědectví

Na doplnění důkazů požadoval ještě vyslechnout předsedu představenstva S Group Holding, jednatele Syneru i jednatele S Group Sport Facility Management. Soudce to ale zamítl. "Nepotřebujeme vědět, jak je to rozhodilo. Jestli plakali čtyři dny nebo týden," vysvětlil v nadsázce soudce.

Naproti tomu soudce četl články, které svědčily o všem, jen ne o dobré pověsti Syneru. Například text z května 2009, který vyšel na serveru Aktuálně.cz. Podle něj Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zasáhl do další soutěže vyhlášené Libercem. Nařídil zopakovat soutěž, ve které magistrát vybral sdružení Zlaté návrší vytvořené libereckými firmami Syner, Nisainvest a Integra na sanaci skládky Zlaté návrší.

Připomněl také kauzu, ve které podle obžaloby účetní Syneru, zástupce technického dozoru a ředitel kolejí a menz Technické univerzity v Liberci "přihráli" firmě Syner 4 miliony korun. Okresní soud ale trojici obžaloby zprostil (více zde).

Ve zdůvodnění rozsudku soudce také řekl: "Výroky až na drobné nepřesnosti vycházely ze zkušeností a z rozhovoru s náměstkem Liberce. Žalovaná tvrzení převzala a po svém je komentovala. Byla názoru, že město nemá mít halu a je svatým právem žalované říci, že se jí smlouva nelíbí," uvedl soudce.

"Články jsem psala proto, aby se současní představitelé města snažili se smlouvami, které jsou pro město nevýhodné, něco udělat. Ve výrazech asi budu příště uvážlivější," řekla Dvořáčková. "Ale neznamená to, že bych se k nepravostem ve veřejné sféře dále už nevyjadřovala," dodala.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Jeden motorkář zemřel a další tři se zranili při nehodě u Kutné Hory

Jeden motocyklista zemřel a další tři se zranili po srážce s dodávkou na...

Jeden motocyklista zemřel a další tři se zranili po srážce s dodávkou na silnici I/38 u Hlízova na Kutnohorsku. Mladý...

Požár ve vojenském prostoru Libavá, hořelo na deseti hektarech

Hasiči v noci vyhlásili třetí stupeň poplachu kvůli rozsáhlému požáru ve...

Škodu za několik milionů korun způsobil rozsáhlý požár, který v noci ze soboty na neděli postihl zhruba...

Udělala ze mě zrůdu, obvinila média studentka neprávem vězněná za vraždu

Soud s Amandou Knoxovou a jejím přítelem Raffaelem Sollecitem. Obžalovaná na...

Američanka Amanda Knoxová obvinila média, že ji obestřela falešným příběhem, který ji i přes prokázanou nevinu zobrazil...

Najdete na iDNES.cz