Krom trestu odnětí svobody ve věznici se zvýšenou ostrahou přidal Krejčířovi vrchní soud pětiletý zákaz činnosti jako statutárního orgánu firem. Ten je v Česku stíhán jako uprchlý.
Senát soudce Martina Zelenky odmítl argument Krejčířovy obhajoby, aby se případ projednal až v přítomnosti jejího klienta. Podle Zelenky je ale Krejčířovo věznění v Jihoafrické republice důsledkem jeho útěku z roku 2005, kdy zmizel policistům během prohlídky vily v Černošicích. „Současný přístup obžalovaného je zcela účelový,“ poznamenal soudce. „Proces jeho vydání není uzavřen a je to běh na dlouhý čas,“ poukázal na několik trestních řízení, které probíhají v JAR.
Soudce zmínil i Krejčířovu snahu vyhnout se vydání do Česka. V Africe totiž žádal nejprve o azyl, později ji stáhl. „Svou žádost o azyl vzal zpět až v době, kdy bylo zřejmé, že mu v Jihoafrické republice hrozí nesrovnatelně vyšší trest než v České republice,“ řekl předseda senátu.
Podle soudů se Krejčíř pokusil vyvést finanční prostředky z Čepra ve spolupráci s jeho někdejším obchodním ředitelem. Podnikatel s vazbami na podsvětí vytvořil falešné pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava ve výši tří miliard korun vůči státnímu podniku. Částku pak vymáhal soudně.
Následovala akce s podplaceným celníkem. Ten měl v sídle Tukového průmyslu najít padělané švýcarské franky, ty zabavit na úhradu celního dluhu a s penězi utéct. Tím by vůči státu vymáhal další pohledávku ve výši dvou miliard. Krejčíř se poté chtěl celníka zbavit.
Do Krejčířova patnáctiletého souhrnného trestu jsou započítána i jeho dřívější odsouzení v Česku. Mezi ně patří půlmiliardový daňový únik, zpronevěra, padělání směnky a další trestné činy. Podnikatel je nyní za mřížemi v Jihoafrické republice, kde si odpykává 35 let vězení za obchodování s drogami a pokus o vraždu.
Ve hře je stále vydání Krejčíře do vlasti. Před dvěma týdny jihoafrický soud rozhodl, že jeho extradice je možná. Poslední slovo však bude mít tamní ministr spravedlnosti. Pokud by Krejčíře skutečné české úřady z JAR získaly, bude mít právo žádat, aby český soud jeho případy znovu projednal v jeho přítomnosti.
Video od soudu v JAR (2/2016):