Soud o údajném znásilnění v nemocnici nerozhodl, výpovědi svědků se lišily

  14:30aktualizováno  14:30
V úterý pražský městský soud pokračoval v rozplétání případu možného pokusu o znásilnění zdravotní sestry mladým Afgháncem v Nemocnici Na Bulovce. Z výpovědí zdravotnického personálu vyplynulo, že incident nikdo přímo neviděl, ani neslyšel volání o pomoc. Mladík obžalobu, která ho viní ze znásilnění, vytrvale odmítá. Líčení bylo kvůli dalším důkazům odročeno.

Obžaloba a poškozená zdravotní sestra tvrdí, že Sabawoon D. vylákal ženu ze sesterny na pokoj, kde ležel jeho malý bratr. Tam ji měl chytit za zápěstí, táhnout k posteli a dotýkat se přes tepláky svých genitálií. Při tom údajně dvakrát sáhl na její prsa. Sestra se následně ze sevření vytrhla a vrátila se do sesterny, odkud zburcovala své kolegy (více o minulém jednání soudu).

V úterý před soudem vypovídali svědci z řad nemocničního personálu. Sestřička, která sloužila loni v říjnu s poškozenou noční službu, popsala situaci, kdy cizinec přišel do sesterny totožně. „Snažila jsem se ho zeptat, co potřebuje. Nic mi neříkal a pořád se koukal na kolegyni,“ uvedla stejně jako poškozená v pondělí.

Fotogalerie

Volání o pomoc své kolegyně, která s mladíkem šla do pokoje, ale nepostřehla. „Po chvilce se vrátila, byla hrozně rozklepaná, třásly se jí ruce,“ popsala svědkyně. Všimla si rovněž, že má začervenalé zápěstí, za něž měl sestru Sabawoon D. chytit.

Bližší informace o samotném incidentu nepřinesly ani výpovědi sanitáře, zástupkyně primáře a lékaře, kteří poté situaci s Afgháncem řešili. Spíše se ukázaly rozpory mezi jednotlivými svědectvími o tom, jak se věci odehrály následně. Kolegyně napadané sestry totiž prý ještě tu noc zaslechla, že mladík se nejprve k činu přiznal lékaři, který na místo dorazil. Pak prý ale Sabawoon D. dělal, že neví, o čem je řeč.

Afghánec vypadal, že neví, o co jde. Žena si odnesla trauma

Doktor, jenž s cizincem po incidentu komunikoval, to však nepotvrdil. „Připadal mi rozespale, vypadal klidně. Přišlo mi, že moc té situaci nerozumí,“ popsal lékař stav Afghánce. „Byl takový smutný, vůbec nebyl agresivní. Kroutil hlavou, jako že neví,“ přitakal sanitář.

Afghánec obžalobu a tvrzení poškozené odmítá. Tvrdí, že ho v předmětnou noc přepadly bolesti na pravém boku, proto sestřičku vyhledal a oslovil s žádostí o pomoc. Zdravotnice proto přišla do pokoje jeho bratra, kde ukazoval na údajně bolavá záda. Ženě na ruku prý pouze poklepal, ta mu však nerozuměla a odešla. Tahání k posteli i dotýkání na prsou popřel.

Ohledně možné bolesti na pravém boku mladého Afghánce panují nesrovnalosti. Zatímco obě zdravotní sestry uvedly, že o stížnostech na bolesti neví, lékař potvrdil, že cizinec jej na ně upozornil. Konverzaci však ztěžovala velmi špatná angličtina Sabawoona D. „Ukazoval bolest na boku,“ řekl lékař s tím, že místo prohlédl, pohledem však nic nezjistil. Personál pak zavolal otci mladíka a Sabawoona D. z nemocnice vykázal.

Tahal mě k posteli a sahal mi na prsa, uvedla zdravotní sestra. Afghánec to odmítá

Předsedkyně senátu Silvie Slepičková se také snažila objasnit menší rozpory mezi zápisem z nemocnice krátce po události a pozdějšími výpověďmi. V zápise se například píše, o tom, že sestra přivolala křikem kolegyni, což později nikdo nepotvrdil. „Nebylo na to moc času,“ vysvětloval zasahující lékař s tím, že do hlášení sepsal událost narychlo především podle popisu napadené sestry.

Poškozená žena incident nahlásila sama následující den. Policejní operátorce si postěžovala, že je z události otřesená, nemocnice podle ní věc nechce řešit a obává se, aby případ nebyl bagatelizován. „Sepsala se zpráva, čekala jsem, že se k tomu někdo z nadřízených nějak postaví,“ zaznělo ze záznamu hovoru. Podle znalce z oboru psychiatrie trpí žena poruchou přizpůsobení a rozvíjející se posttraumatickou stresovou poruchou.

Do České republiky se Sabawoon D. dostal díky svému otci, který v Afghánistánu pět let tlumočil pro českou armádu a prováděl vojáky po zemi. Rodina pak i z bezpečnostních důvodů využila příležitosti přestěhovat se do Česka. Mladík se podle svých slov učí česky a pracuje v řetězci rychlého občerstvení. V případě usvědčení ze znásilnění mu hrozí půl roku až pět let za mřížemi. Soud bude pokračovat na konci září, kdy chce předsedkyně senátu provést další důkazy.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nesahej na nic, řekli jí. Holčička i přes zákaz přinesla z lesa munici

Dívka si místo hub přinesla munici.

O pořádný rozruch se postarala sedmiletá dívenka z Pardubicka, kterou vzali příbuzní s sebou na houby. Když v lese...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Za přihlížení brutálnímu týrání hrozí matce mrtvého chlapce pět let

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Matku utýraného tříletého chlapce z Loun, z jehož vraždy je obžalovaný jeho otčím, viní státní zastupitelství podle...

Najdete na iDNES.cz