Soud o údajném znásilnění v nemocnici nerozhodl, výpovědi svědků se lišily

  14:30aktualizováno  14:30
V úterý pražský městský soud pokračoval v rozplétání případu možného pokusu o znásilnění zdravotní sestry mladým Afgháncem v Nemocnici Na Bulovce. Z výpovědí zdravotnického personálu vyplynulo, že incident nikdo přímo neviděl, ani neslyšel volání o pomoc. Mladík obžalobu, která ho viní ze znásilnění, vytrvale odmítá. Líčení bylo kvůli dalším důkazům odročeno.

Obžaloba a poškozená zdravotní sestra tvrdí, že Sabawoon D. vylákal ženu ze sesterny na pokoj, kde ležel jeho malý bratr. Tam ji měl chytit za zápěstí, táhnout k posteli a dotýkat se přes tepláky svých genitálií. Při tom údajně dvakrát sáhl na její prsa. Sestra se následně ze sevření vytrhla a vrátila se do sesterny, odkud zburcovala své kolegy (více o minulém jednání soudu).

V úterý před soudem vypovídali svědci z řad nemocničního personálu. Sestřička, která sloužila loni v říjnu s poškozenou noční službu, popsala situaci, kdy cizinec přišel do sesterny totožně. „Snažila jsem se ho zeptat, co potřebuje. Nic mi neříkal a pořád se koukal na kolegyni,“ uvedla stejně jako poškozená v pondělí.

Fotogalerie

Volání o pomoc své kolegyně, která s mladíkem šla do pokoje, ale nepostřehla. „Po chvilce se vrátila, byla hrozně rozklepaná, třásly se jí ruce,“ popsala svědkyně. Všimla si rovněž, že má začervenalé zápěstí, za něž měl sestru Sabawoon D. chytit.

Bližší informace o samotném incidentu nepřinesly ani výpovědi sanitáře, zástupkyně primáře a lékaře, kteří poté situaci s Afgháncem řešili. Spíše se ukázaly rozpory mezi jednotlivými svědectvími o tom, jak se věci odehrály následně. Kolegyně napadané sestry totiž prý ještě tu noc zaslechla, že mladík se nejprve k činu přiznal lékaři, který na místo dorazil. Pak prý ale Sabawoon D. dělal, že neví, o čem je řeč.

Afghánec vypadal, že neví, o co jde. Žena si odnesla trauma

Doktor, jenž s cizincem po incidentu komunikoval, to však nepotvrdil. „Připadal mi rozespale, vypadal klidně. Přišlo mi, že moc té situaci nerozumí,“ popsal lékař stav Afghánce. „Byl takový smutný, vůbec nebyl agresivní. Kroutil hlavou, jako že neví,“ přitakal sanitář.

Afghánec obžalobu a tvrzení poškozené odmítá. Tvrdí, že ho v předmětnou noc přepadly bolesti na pravém boku, proto sestřičku vyhledal a oslovil s žádostí o pomoc. Zdravotnice proto přišla do pokoje jeho bratra, kde ukazoval na údajně bolavá záda. Ženě na ruku prý pouze poklepal, ta mu však nerozuměla a odešla. Tahání k posteli i dotýkání na prsou popřel.

Ohledně možné bolesti na pravém boku mladého Afghánce panují nesrovnalosti. Zatímco obě zdravotní sestry uvedly, že o stížnostech na bolesti neví, lékař potvrdil, že cizinec jej na ně upozornil. Konverzaci však ztěžovala velmi špatná angličtina Sabawoona D. „Ukazoval bolest na boku,“ řekl lékař s tím, že místo prohlédl, pohledem však nic nezjistil. Personál pak zavolal otci mladíka a Sabawoona D. z nemocnice vykázal.

Tahal mě k posteli a sahal mi na prsa, uvedla zdravotní sestra. Afghánec to odmítá

Předsedkyně senátu Silvie Slepičková se také snažila objasnit menší rozpory mezi zápisem z nemocnice krátce po události a pozdějšími výpověďmi. V zápise se například píše, o tom, že sestra přivolala křikem kolegyni, což později nikdo nepotvrdil. „Nebylo na to moc času,“ vysvětloval zasahující lékař s tím, že do hlášení sepsal událost narychlo především podle popisu napadené sestry.

Poškozená žena incident nahlásila sama následující den. Policejní operátorce si postěžovala, že je z události otřesená, nemocnice podle ní věc nechce řešit a obává se, aby případ nebyl bagatelizován. „Sepsala se zpráva, čekala jsem, že se k tomu někdo z nadřízených nějak postaví,“ zaznělo ze záznamu hovoru. Podle znalce z oboru psychiatrie trpí žena poruchou přizpůsobení a rozvíjející se posttraumatickou stresovou poruchou.

Do České republiky se Sabawoon D. dostal díky svému otci, který v Afghánistánu pět let tlumočil pro českou armádu a prováděl vojáky po zemi. Rodina pak i z bezpečnostních důvodů využila příležitosti přestěhovat se do Česka. Mladík se podle svých slov učí česky a pracuje v řetězci rychlého občerstvení. V případě usvědčení ze znásilnění mu hrozí půl roku až pět let za mřížemi. Soud bude pokračovat na konci září, kdy chce předsedkyně senátu provést další důkazy.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Uživatelé opia se utábořili u makového pole, došla si pro ně policie

Policejní akce s krycím názvem Palice (22. července 2019).

Středočeští policisté se zaměřili na skupinu, která na Kladensku stanovala v remízku okolo makového pole. Měli...

Inspektoři vzali na tržnici zámečníka, objevili padělky za miliony

Kontroloři České obchodní inspekce našli padělky v zamčeném stánku.

Zámečníka si poprvé v Karlovarském kraji povolali na pomoc pracovníci České obchodní inspekce, když se na sklonku...

Matka vyspávala tři promile, dvouleté dítě chodilo po domě a jezdilo výtahem

1

Kvůli dvouletému chlapci, který sám jezdí výtahem, vyjížděli o víkendu strážníci do jednoho z paneláků v Přerově. Žena,...

Najdete na iDNES.cz