Sedmatřicetiletá Škrlová opustila věznici v anonymitě na přání spolku Šalamoun, který už dříve sliboval, že ženě po opuštění vězení pomůže. "Poprosili nás, abychom zabránili styku Škrlové s médii. Propustili jsme ji ve 13:10," řekla mluvčí vězení Eva Hodná (čtete více zde).
Škrlová si ve Světlé nad Sázavou odpykávala pět let za podíl na týrání dětí v Kuřimi u Brna. Za mřížemi strávila čtyři roky.
"Deset minut po 13. hodině Škrlová nasedla do auta na zadní sedačku. Když auto projíždělo kolem, seděla na zadním sedadle schoulená postava zaházená oblečením a hadry," popsala reportérka MF DNES z místa.
Z věznice odvezlo Škrlovou auto s ostravskou poznávací značkou. "Řídil ho Škrlové přítel Říha," dodala redaktorka.
Za Barboru Škrlovou se soudu zaručilo sdružení Šalamoun a Český ombudsman. O jejím propuštění rozhodla pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové. "Barbora Škrlová se podmínečně propouští z výkonu trestu," potvrdil iDNES.cz po osmé ráno mluvčí soudu Aleš Korejtko.
"Budeme si volat se spolkem Šalamoun a jejím přítelem Michalem Říhou, zajistíme, co bude potřeba," potvrdil Miroslav Michálek z občanského sdružení Český ombudsman v Brně.
Podle Michálka je možné, že Škrlová skončí v Brně, kde se v následujících dnech bude zdržovat. To, že se Škrlové o bydlení postará Michal Říha, už u předchozího soudu potvrdil i John Bok ze spolku Šalamoun.
"My jsme se nabídli, že můžeme zajistit její převoz k lékaři, případně ji doprovázet na vycházky, kulturní akce. Jistě to nebude hned, ale jsme připravení pomoci," vysvětlil Michálek z občanského sdružení Český ombudsman.
Dívka Anička, chlapec Adam
Barbora Škrlová absolvovala brněnskou JAMU a studovala speciální pedagogiku. V rodině týraných chlapců v Kuřimi se vydávala za třináctiletou dívku. V květnu 2007, po odhalení týrání synů Kláry Mauerové, skončila v Klokánku. Z něj ale utekla a hledala ji policie.
V červnu téhož roku dorazila na českou ambasádu v dánské Kodani, ale znovu odešla. Nakonec byla nalezena v Norsku, kde se vydávala za třináctiletého Adama.
Za týrání dvou chlapců v Kuřimi dostala pět let ve věznici s ostrahou. Odseděla si čtyři roky a 8. února 2012 byla z vězení podmínečně propuštěna.
Ve vězení za kauzu Kuřim nadále zůstává na devět let odsouzená matka týraných chlapců Klára Mauerová. Její sestra Kateřina dostala 10 let. Sedm let za mříže si musí odpykávat i Jan Škrla a Hana Bašová. Pětiletý trest dostal Jan Turek.