Skini dostali za útok na Romy podmínky

  12:00aktualizováno  12:00
Skupina 18 skinheadů, kteří v listopadu 1999 napadli Romy v českobudějovickém hotelu Modrá hvězda, odešla od soudu s podmíněnými tresty. Za propagaci hnutí směřujících k potlačení práv menšin a za násilí proti skupině lidí z rasových důvodů dostali obžalovaní tresty od půl do dvou roků s podmínečným odkladem na dva až čtyři roky. Samosoudce Jan Štícha už skiny jednou odsoudil, případ však vrátil krajský soud, kam se obžalovaní odvolali.

Jeden z obžalovaných dostal souhrný dvouletý podmíněný trest se čtyřletou zkušební dobou.

Čtyři mladistvé skiny odsoudil samosoudce na půl roku s jednoletým odkladem. Dvojici mladíků, kteří po útoku napadli v jiném baru další dva lidi, navíc samosoudce uložil uhradit náklady zdravotním pojišťovnám napadeným.

Ostatní útočníci byli odsouzení k 12 nebo 16 měsícům podmíněně s dvouletým nebo čtyřletým odkladem.

Příslušníci holých lebek napadli před třemi roky v restauraci hotelu účastníky romské zábavy a zranili je. Útočníci rovněž poškodili vybavení restaurace.

Samosoudce Jan Štícha teď skiny soudil podruhé, případ mu totiž vrátil krajský soud, kam se obžalovaní odvolali.

Odškodné Romové nedostali
Soudce Jan Štícha odkázal poškozené Romy s žádostí o náhradu třísettisícové škody na občansko-právní řízení. Podle něj totiž nebyla nikomu z obžalovaných prokázána osobní vina na poškozování věcí. Upozornil však, že nebezpečnost rasově motivovaného činu vyplývá z toho, co skini proti Romům chystali a jaké hodnoty je spojují.

Většina obžalovaných a jejich právních zástupců se proti rozhodnutí soudu odvolala nebo si ponechala lhůtu na rozmyšlení. Lhůtu se rozhodl využít také státní zástupce, který původně navrhoval pro většinu skinů nepodmíněné tresty.

Lítost nad verdiktem soudu vyjádřili Jana Chalupová z prezidentské kanceláře a zástupce postižených Romů Jakub Polák. Podle nich soud nesplnil svou hlavní úlohu - odškodnění poškozených, pro které je občanskoprávní řízení z finančních důvodů neschůdné a raději se jej vzdají.

Samosoudce však upozornil, že jinou možnost neměl, neboť důkazy o poškozování romského majetku ze strany obžalovaných nebyly.

Krajský soud v Českých Budějovicích může potvrdit rozhodnutí okresního soudu, rozhodnout sám, nebo, jak to udělal již jednou, vrátit projednávání zpět okresnímu soudu.

PŘEDCHOZÍ UDÁLOSTI
Soud se sešel po více než roční pauze
Okresní soud v Českých Budějovicích pokračoval více než po roce v projednávání jednoho z největších rasově motivovaných útoků. V roce 1999 přes dvacet skinů napadlo účastníky romské zábavy v hotelu Modrá hvězda. Podle rozsudku z loňského 14. března skinheadi v noci na 22. listopad 1999 útočili s výkřiky "Jdeme na Cikány!" a "Sieg heil". Do restaurace házeli kameny, pivní láhve a další předměty. Šest Romů přitom lehce zranili. Svědci vypovídají, že někteří ze skinheadů měli pistole a jeden prostřelil vstupní dveře.

Na zařízení restaurace a hudebních nástrojích romské kapely způsobili škodu přes 72 tisíc korun. Poškodili i vozidla některých Romů za dalších téměř 11 tisíc.

Po incidentu z listopadu 1999 s bilancí šesti zranění a škody za 70 tisíc korun usedlo na lavici obžalovaných čtyřiadvacet sympatizantů s hnutím skinheads. Loni soud vyměřil šesti z nich nepodmíněné tresty do třiceti měsíců, patnáct vyvázlo s podmínkou.

Krajský soud ale po odvolání většiny z nich rozsudek částečně zrušil a nařídil zabývat se víc konkrétní vinou jednotlivých obžalovaných.

V pondělí se soud zabýval námitkou proti podjatosti samosoudce Jana Štíchy, kterou krajský soud neuznal. Autora stížnosti, zmocněnce poškozených Jakuba Poláka, naopak pokáral, že jednání zdržuje a vyvolává některými dotazy pobavení v síni.

"Od doby, kdy soud neuznal střelbu v restauraci, je to jen fraška," řekl Polák. K soudu už nechodí ani poškození Romové, protože mu podle Poláka nevěří.

Projednat útok na romskou zábavu se několikrát nepovedlo
- podrobnosti ZDE -

Okresní soud rozdal šest nepodmíněných trestů
Okresní soud uložil více než před rokem šesti obžalovaným skinům nepodmíněné tresty od 18 do 30 měsíců ve věznici s dozorem.

Dalším deseti, kteří dosud nebyli trestáni, vyměřil podmíněné tresty v délce od 18 do 24 měsíců s tříletou zkušební dobou.

Pěti obžalovaným, kterým nebylo v době útoku víc než 18 let, uložil desetiměsíční podmíněné tresty na zkušební dobu 1,5 roku.

Dva zbývající obžalované soud zprostil obžaloby. Samosoudce tak loni 21 z 23 obžalovaných odsoudil za rasově motivované násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci, výtržnictví a poškozování cizí věci. Většina obžalovaných se proti tomuto rozsudku okamžitě odvolala.

Zmocněnec Romů: Soudce byl zaujatý
Samosoudce okresního soudu Jan Štícha už v prosinci 2000 na začátku jednání usnesením zamítl své vyloučení z procesu, které žádal zmocněnec poškozených Romů Jakub Polák.

Ten soudci vyčetl, že opakovaně prokázal svými výroky negativní postoje k Romům, odmítl uznat navrhovaného znalce ke střelbě a nepřesně diktuje protokolaci. Podobně pro podjatost chtěl Polák vyměnit i okresního státního zástupce.

Samosoudce Poláka upozornil, že jeho stížnost obsahuje formulace zavánějící pohrdáním soudu a proto mu hrozí pokuta. Proti usnesení se Polák odvolal ke krajskému soudu. Hlavní líčení ale pokračovalo v nezměněné sestavě.

Policie přijela pozdě, říká svědek
Před okresním soudem vypovídal jeden ze svědků Gejza Ladič. Uvedl, že do restaurace Modrá hvězda ho dovezl po třiadvacáté hodině jeho syn, kapelník romské skupiny. Půl hodiny nato vtrhla do místnosti skupina skinů. Gejza tvrdí, že někteří skini hajlovali, hrubě uráželi Romy a házeli po nich lahve a půllitry. "Jeden z nich mě zranil na ruce, lékaři mi museli ránu šít," řekl.

Zároveň obvinil policisty z pomalého zásahu. "Přijeli na naše volání mobily, až když tam byla záchranka. Chtěl jsem jim na místě ukázat skina, co střílel, ale oni mě nevyslechli, ani nepozvali k rekognici," uvedl Ladič.

Část ze 24 obžalovaných skinů, kteří podle obžaloby napadli 20. listopadu 1999 v Českých Budějovicích romskou zábavu a několik hostů zranili, 11. prosince 2000

Samosoudce okresního soudu v Českých Budějovicích Jan Štícha, který řeší případ 24 skinheadů obviněných z loňského útoku na romskou zábavu v českobudějovické restauraci Modrá hvězda, 11. prosince 2000

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Žena vezla v tašce na koloběžce 400 tisíc korun, okradl ji cyklista

Cyklista, který okradl ženu v pražské ulici Na pěšině.

Dost neopatrně si počínala žena, která v Praze 8 převážela několik set tisíc korun v tašce na řídítkách koloběžky. V...

Mladík se málem utopil ve vaně, policisté vyrazili dveře a oživili ho

Mladíka, který se málem utopil ve vaně, zachránila policejní hlídka z obvodního...

Pořádnou dávku štěstí měl třiadvacetiletý mladík, který se v jednom z karlovarských bytů nešťastnou náhodou málem...

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz