Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Senátor hájil před věznicí policistu odsouzeného za ututlání případu

  17:17
Senátor, krajský zastupitel a starosta Božího Daru Jan Horník podpořil protest proti trestu pro romského policistu Martina Barkóciho. Toho soudy potrestaly tříletým vězením, kam nyní nastoupil. Podle obžaloby se pokusil utajit incident, při kterém útočili Romové násadami na muže.

Senátor Jan Horník (vlevo) vyprovází bývalého policistu Martina Barkóciho, který nastupuje do vězení - (27. října 2009) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Barkóciho poslaly za mříže Krajský soud v Plzni a pak i odvolací jednání Vrchního soudu v Praze. Předloni prý dvojice Romů lynčovala zlomenými násadami v Ostrově na Karlovarsku třiatřicetiletého muže.

Přitom mu nadávali do "bílých sviní". Policista Barkóci, který byl na místě první, se podle rozsudku pokusil případ ututlat.

Barkóci nyní nastoupil výkon trestu ve věznici ve Vykmanově u Ostrova. Před věznicí Horník se svým asistentem a karlovarským zastupitelem Jiřím Kotkem zorganizovali veřejnou podporu podle nich nespravedlivě odsouzeného a dnes již bývalého policisty.

"Budu bojovat i za mřížemi. Všechno to je nespravedlivé. Jde o justiční ostudu České republiky. Nikdo se nezabýval fakty, svědeckými výpověďmi a všechno bylo asi dopředu dané. Cítím se jako oběť. Je to uměle vykonstruované," řekl Barkóci.

Bývalý policista Martin Barkóci nastupuje do vězení

Senátor Horník se obrátí kvůli případu na ministryni spravedlnosti Kovářovou a ministra Kocába. "Vypovídá to o stavu naší justice, naší policie a našich státních zástupců. Na Karlovarsku nejde o jediný případ, kdy se takto chovají," řekl Horník.

"Mohu podniknout jedinou věc, a to, že požádám ministryni spravedlnosti Kovářovou o revizi případu. Pokusím se zaangažovat ministra Kocába. Věřím, že právě on by mohl ve věci hodně udělat. Také by bylo dobré, aby případ posuzovali úplně noví lidé, kteří by se měli seznámit s případem a spravedlivě proces posoudit," dodal Horník.

S Barkócim se přijeli rozloučit před věznici i jeho bývalí kolegové. Šest mužů přijelo ve třech policejních vozech. Horník i Kotek podle svých slov vychází s podrobného nastudování soudního spisu, od obžaloby, posudků, výpovědi svědků, záznamů telefonních odposlechů až po obhajobu a rozsudky.

"Nezažil jsem ve svém životě bezprostřednější koncentraci rasismu než tu, která zazněla z úst v uvozovkách prokurátora a soudce v soudní síni u Vrchního soudu v Praze. Pan Barkóci nezneužil pravomoc veřejného činitele, nevydíral ani nenadržoval a nekryl žádný neexistující rasový lynč," uvedl Jiří Kotek.

Napřed padly vyšší tresty

Vrchní soud ale celé Romské trojici snížil tresty, protože podle něj nešlo o rasově motivovaný útok. Útočník Julius Horváth a policista Martin Barkóci dostali původně po čtyřech letech vězení. Milan Pačan ještě o dva měsíce více.

Nyní tedy půjde Horváth jen na 2,5 roku do vězení a Pačan s Barkócim dostali tříleté tresty. Julius Horváth a Milan Pačan zaútočili podle obžaloby a podle rozsudku na třiatřicetiletého muže 22. prosince 2007 pěstmi a kopali do něj. Bili jej i násadami od lopat. "Zabiju tě, ty bílá svině. Žádnej bílej se nebude roztahovat na našem teritoriu," zaznělo podle žaloby při lynči.

Pačan se podle obžaloby snažil zabodnout zlomenou násadu mlácenému do obličeje. Zraněný strávil pět dnů v nemocnici a další čtyři měsíce v neschopnosti. Po obžalovaných požaduje pětimilionové odškodné. Útoku údajně předcházely dlouhodobé spory a potyčky.

Oběť uvedla, že ji dvojice Romů do baru v Ostrově pozvala s tím, že vše urovnají a dají si panáka. Místo toho jej ale napadli. Policista Barkóci se podle žalobkyně snažil po přivolání na místo činu zakrýt trestný čin.

Dozorčímu prý řekl, že k napadení nedošlo. Zraněnému muži vyhrožoval: "Dostal jsi málo, rozmysli si, jak budeš vypovídat." Kromě čtyřletého pobytu ve vězení mu soud ještě na dalších pět let po odpykání trestu zakázal práci u policie a ozbrojených sborů.

Tvrdili, že moje žena je kurva

"Tvrdili, že moje přítelkyně je kurva a bude pro ně šlapat," popisoval počátek incidentu zraněný muž Březina. "Dostal jsem ránu lopatou od Pačana. Zavrávoral jsem, bít mě začal i Horváth. Padl jsem na zem, snažil jsem se vstát. Divili se, že se pořád pokouším postavit na nohy. Řvali na mě: Já tě zabiju, ty bílá svině. Když o mě Pačan přerazil násadu, byl na jejím konci asi osmicentimetrový hrot," vybavoval si před soudem zbitý muž.

Líčil, jak v ten okamžik slyšel Horvátha zařvat: Doraž ho! "Pačan se rozmáchl a bodnul proti mým očím. Podařilo se mi sklonit hlavu, rána dopadla na čelo. Bolest jsem už necítil, rány byly jen takové záblesky. Napočítal jsem jich 65," líčil muž, který je po útoku zařazen do programu ochrany svědků.

Soud ho vyslýchal za zavřenými dveřmi, oběť čeká změna identity. Když přijela policejní hlídka, místo pomoci se údajně od Barkóciho dočkal výhrůžek a zastrašování.

Všichni obžalovaní obvinění popírali. Usvědčily je ale prý hlavně odposlechy. V době, kdy došlo k lynči, policie monitorovala mobily Pačana a Horvátha kvůli drogovým obchodům.

Soud vzal v potaz hlavně odposlechy

Po incidentu Julius Horváth telefonoval švagrovi. "Poprali jsem se s Milanem z Jáchymova. Leží v nemocnici. Dostal, co si zasloužil. Byl zmrskanej jako pes. Navážel se do mojí rodiny. Vzal jsem lopatu a Milan koště. Zlomili jsme o něho násady. Je dobitej. Už nebude vyskakovat. Ať chcípne. Je mi to jedno," zněl jeden z mnoha odposlechů.

Složité kauze se věnovala i reportáž České televize Reportéři ČT. Tam zaznělo, že Barkóci byl v nesprávnou dobu na nesprávném místě a že jej ze slušné společnosti vyřadili soudci krajského a vrchního soudu. Rozsudek vyvolává podle reportáže tolik pochybností, že by se nedaly spočítat na prstech jedné ruky.

Senátor Jan Horník (vlevo) vyprovází bývalého policistu Martina Barkóciho, který nastupuje do vězení

"Ten konflikt byl ze strany pana Březiny popisován tak, že to byl útok 65 ranami, lopatou, že to byl útok v podstatě na jeho život," řekl v reportáži advokát Martina Barkóciho Marian Franc.

Městští strážníci, kteří na místo přijeli osudnou noc současně, vypověděli, že Březina na 65 ran lopatou rozhodně nevypadal a že normálně stál na nohou. "Po tolika ranách by se snad ani nezvedl ze země," řekl jeden z nich.

To potvrdil i lékař. Nejzávažnějším zraněním napadeného muže tak měla být dvoucentimetrová tržná rána na čele. Zaznělo i to, že Březina na jednoho z útočníků žárlil, protože ten měl mít něco s jeho ženou. A Březina údajně dal ránu jako první.

Trest za drogy pro oba muže

Jednatřicetiletého Júlia Horvátha navíc poslal soud na deset let do vězení za prodej drog. Dodával pervitin zákazníkům z Německa. Z policejních odposlechů vyplývá, že v průběhu několika desítek minut dokázal reagovat na přání zákazníků.

a lavici obžalovaných posadila státní zástupkyně i komplice Pavla Pačana. Ten vyvázl s podmíněným trestem, Pačanovu manželku Miroslavu a další příbuznou Lucii soudkyně zprostila obžaloby. Soudu se nepodařilo jednoznačně prokázat jejich podíl na drogových obchodech.

Když zazněla výše trestu pro Horvátha, mezi jeho příbuznými a známými to v soudní síni jen zašumělo. Státní zástupkyně Věra Brázdová vzápětí zkazila náladu všem osvobozeným. Okamžitě si podala odvolání a požaduje pro všechny přísnější tresty. Tečku za kauzou tak udělá až Vrchní soud v Praze.

Autor:
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Nález těla na trati na Rokycansku zastavil provoz vlaků mezi Prahou a Plzní

Nález lidského těla na kolejích u Svojkovic na Rokycansku zastavil ve čtvrtek odpoledne provoz vlaků na železniční...

Seniorka, která v nemocnici dusila polštářem pacientku, byla nepříčetná

Kriminalisté odložili případ z letošního dubna, kdy se starší pacientka pokusila ve Fakultní nemocnici v Plzni...

Staršího muže zavalil na Klatovsku traktor, hasiči ho museli vyprošťovat

Středně těžké zranění utrpěl muž, kterého u Soběšic na Klatovsku zavalil traktor převážející dřevo. Hasiči museli...

Policisté vyšetřují podezřelé úmrtí dvou lidí ve Frymburku, nařídili pitvu

Jihočeští kriminalisté prověřují od středečního večera podezřelé úmrtí dvou lidí, devětapadesátiletého muže a o pět let...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...