Rychlou jízdu auta hejtmana Haška strážníci neřeší, kamera měla závadu

  8:47aktualizováno  8:47
Řidič jihomoravského hejtmana Michala Haška nedávno v Brně překročil povolenou rychlost. Jel šedesátkou tam, kde byla povolená padesátka. Strážníci ho zastavili, ale pokutu nedostane. Tvrdí, že kamera na měřicím radaru měla vadný objektiv a policisté nemohou její záznam použít jako důkaz.

Michal Hašek při sjezdu ČSSD v Brně (18. března 2011) | foto: Radek Miča, MAFRA

Hlídka brněnské městské policie překročení rychlosti vínově červené Škody Superb naměřila 10. srpna v ulici Hlinky těsně po půlnoci. Vůz patřil úřadu Jihomoravského kraje a hejtman Michal Hašek (ČSSD) potvrdil, že seděl na zadním sedadle.

Podle informací Deníku strážníci nechali řidiče odjet a záznamy o přestupku se pokusili smazat. Muži za volantem přitom hrozila pokuta tisíc korun a ztráta dvou trestných bodů.

Kamera měla závadu na objektivu, tvrdí šéf strážníků

Případ vzbudil velkou pozornost a přímo u ředitele brněnských strážníků Jaroslava Přikryla se o něj zajímal i jeho nadřízený - brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). Městská policie však přišla s překvapivým závěrem - vyšetřování přestupku řidiče odložila. Inspekce v pondělí prověřovala, jestli postupovali strážníci správně.

"Pokud jsem na služební cestě, sedím v autě zásadně vzadu, abych mohl pracovat, a v noci většinou doháním deficit spánku. Nemám nohu na plynu či na brzdě, to je věcí a odpovědností řidičů," vyjádřil se k jízdě hejtman Hašek a odmítl, že by jeho postavení ve vyšetřování přestupku sehrálo nějakou roli.

A uvedl také, že očekává standardní prošetření. Celou událost považuje za "interní spor" brněnské městské policie, do kterého nechce být zatahován.

Na dotaz MF DNES, jestli jeho řidič se strážníky hovořil, Hašek odpověděl: "Promiňte, ale nešmíruji své spolupracovníky ani podřízené." A dodal, že je připravený vypovídat ve správním řízení, které krajský úřad nejspíš povede s jeho řidičem.

Strážníci hejtmanova řidiče však trestat nebudou a vysvětlují to tím, že nemají důkazy a záznam z kamery není kvalitní. "Materiál nešlo použít jako relevantní důkaz kvůli technickému stavu měřicího a záznamového zařízení. Jedná se o závadu objektivu kamery," uvedl šéf brněnských strážníků Přikryl.

Změny v informačním systému inspekce nepotvrdila

Postup brněnských strážníků při vyšetřování v pondělí prověřovala policejní inspekce a žádnou chybu nenašla.

"Nedošlo k pochybení zakročujících strážníků ani při projednávání přestupků. Šetřením také bylo zjištěno, že nedošlo k manipulaci s údaji v informačním systému," uvedla ve své zprávě inspekce, kterou dostala redakce MF DNES k nahlédnutí.

"Veškeré zjištěné skutečnosti se zaznamenávají trojím způsobem. Foneticky do informačního systému městské policie, do radaru a do GPS vozidla, které měření provádí. Manipulace tak není možná," vysvětluje ředitel brněnské policie Jaroslav Přikryl, podle kterého si navíc práci strážníci zaznamenávají do svých hlídkových knížek.

Spekulace, že po zastavení Haškova auta dostaly ostatní hlídky pokyn, aby přestaly rychlost kontrolovat, se také zatím nepotvrdily. Stejně jako zpráva, že fotografie z radaru někdo ze systému úmyslně vymazal. Pokud by vyšetřování potvrdilo, že strážníci případ opravdu odložili úmyslně, dopustili by se zneužití pravomoci veřejného činitele.

"Ukazovalo by to, že policie ztrácí sebevědomí. Pak může dojít k tomu, že lidé cítí, že je něco špatně, že někteří jsme si zkrátka rovnější," komentoval tento případ ředitel Transparency International David Ondráčka.

Podle něj Hašek neměl příliš šanci do jednání policistů zasáhnout. "Jeho úkolem jako politika by teď spíš mělo být zapracovat na změně atmosféry. Aby se policisté nebáli vyřizovat přestupky bez ohledu na to, koho se týkají. Toto je drobný přestupek, ale může se to stát i u závažnějších případů," doplnil Ondráčka.

Politik auto neřídil, jeho image kauza nepoškodí

Na Haškovu mediální pověst by tato událost podle odborníků neměla mít větší vliv. "Nemyslím si, že by tento případ mohl nějak zásadně poškodit relativně dobrou image pana hejtmana v očích voličů. Lidé sice vnímají obdobné drobné prohřešky veřejných činitelů citlivě, zároveň ale rychle zapomínají. Něco jiného by bylo, kdyby auto řídil on sám," myslí si ředitel PR agentury PEPR Consulting Petr Engliš.

Michal Hašek zatím nemusel řešit žádný veřejný skandál. Pochybnosti před časem vzbudilo pouze získání jeho doktorského titulu na vysoké škole ve slovenské vesnici Sládkovičovo, kterou jako děkan vede slovenský poslanec Mojmír Mamojka ze slovenské sociální demokracie (SMER). (více čtěte zde)

Překročením povolené rychlosti se však patrně bude ještě zabývat kraj. "Krajský úřad se už obrátil na městskou policii s dotazem, zda se jeho řidič skutečně přestupku dopustil v době, kterou média uvádějí. V případě, že ano, řešili bychom tento případ podle zákoníku práce," uvedl mluvčí kraje Jiří Klement.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Zloděj vezl auto přes hranici obsazenou policií, naboural další tři vozy

Muž ukradl v Německu BMW a ujížděl s ním do České republiky. Policisté ho...

Špatný den na krádež auta si vybral třiadvacetiletý cizinec. V Německu odcizil BMW a ujížděl před policisty do Čech. Na...

Postřelený muž v nemocnici zemřel, kriminálka řeší vraždu ve Frýdku-Místku

Ilustrační snímek

Kriminalisté objasňují okolnosti vraždy, která se stala ve čtvrtek večer před jedním z domů ve Frýdku-Místku. Během...

VIDEO: Zloděj sebral batoh za tři sta tisíc v hotelové recepci

Zloděj utekl s batohem za čtvrt milionu, turistům ho ukradl na recepci

Odložená zavazadla u recepce hotelu v Horoměřicích na Praze-západ se stala terčem dvou neznámých zlodějů. Vzhledem k...

Najdete na iDNES.cz