Ruské mafie si dělí Česko

  2:31aktualizováno  2:31
V ruskojazyčném podsvětí v Česku to po letech opět vře. Roky relativního klidu skončily. Válka v podsvětí mezi Armény na jedné straně a Rusy na druhé trvá už skoro dva roky. Vyvrcholila zatím vražedným komplotem namířeným proti ruskému kmotrovi, který odnesl letos v listopadu nevinný řidič Sazky.
Ruská mafie v Česku často pere špinavé peníze. Ilustrační foto.

Ruská mafie v Česku často pere špinavé peníze. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Začala v únoru 2006 vraždou sedmadvacetiletého Rusa na chodbě restaurace Podkova v Dolních Břežanech. Pobočník ruského kmotra svým zraněním později podlehl.

"Útočník oběť vylákal na chodbu a tam vystřelil," uvedl zdroj ze středočeské policie, která kauzu vyšetřuje. Případ dosud není vyřešen.

Rozdmýchaný spor se následně přenesl i na další skupiny z bývalého Sovětského svazu. Souvisí s ním podle policie i přestřelka mezi kyjevskou a mukačevskou brigádou z loňské zimy na pražském Proseku, při které zahynul jeden člověk.

Tato "válka" se však netýká pouličních dealerů a pasáků, ale sahá do nejvyšších pater mafie.

"Je to vyřizování účtů mezi vlivnými členy ruskojazyčného organizovaného zločinu, kteří tu zajišťují převody peněz," říká náměstek ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Hynek Vlas.

Volba "vora v zakoně"
Česká republika – člen Evropské unie a nově i schengenského prostoru – je jako základna pro zločince z Východu stále zajímavější a rádi se zde zabydlují.

Předloni na podzim se chtěl po deseti letech do Česka vrátit Anatolij Katrič, bývalý majitel proslulé restaurace U Holubů, ve které udělala policie razii v roce 1995. Chtěl tu investovat do hotelů.

Katrič patřil podle policie k bossům takzvané solncevské mafie. Policie ho vypátrala, vyhostila a prodloužila mu zákaz pobytu. Na podobné "návraty" kromě policie zareagovala i Bezpečnostní informační služba (BIS).

Posílila před dvěma roky svůj odbor boje proti organizovanému zločinu a před aktivitami Rusů varuje pravidelně ve výročních zprávách.

Podle zatím poslední zprávy BIS se v roce 2006 uskutečnilo několik důležitých jednání bossů z bývalého Sovětského svazu, kteří si společně zvolili "kmotra kmotrů". Říkají mu "vor v zakoně" (ve volném překladu "legální zloděj").

Tento uznaný "koordinátor" s největší autoritou má za úkol mírnit spory mezi jednotlivými skupinami. "Když se ruskojazyčné skupiny podřídily jediné autoritě, určitě tím posílí, takže je bezpečnost Česka ohrožena," píše se v nejnovější zprávě tajné služby.

Hrob tanečníka
Další zločin, ve kterém má prsty ruská mafie, objasnila policie před necelým měsícem, i když nesouvisí s "válkou kmotrů". Zatkla Dmitrije Nikitina a obvinila ho z vraždy choreografa Dmitrije Brjanceva. Ten zmizel před třemi roky.

Mrtvého Brjanceva, v Rusku celebritu, našel hledač pokladů zahrabaného v lese poblíž Jičína. Detektor kovů zareagoval na zlatý zub.

Brjancev s Nikitinem obchodoval a policie v jeho těle našla kulky vypálené z Nikitinovy legálně držené pistole. Brjancev se znal i s přáteli prezidenta Vladimira Putina, takže Rusko velmi tlačilo na vyřešení případu.


KDO PŮSOBÍ V ČESKU

 Solncevská skupina – V 90. letech byla považována za největší. Byl proti ní namířen známý zásah v restauraci U Holubů. Jmenuje se podle moskevského předměstí. Nyní se snaží vrátit.

Arménská skupina – V Česku podniká i legálně v oboru bezpečnostních služeb. Pere špinavé peníze. Snaží se budovat kontakty na politiky i byznysmeny.

Čečenská mafie – Typičtí vykonavatelé násilí. Známí svým historickým odporem k Rusům. Vrah řidiče Sazky byl Čečenec.

Luhaňská brigáda – Patří k nejorganizovanějším. Centrum má v Brně a soustředí se na Moravu.

Mukačevská brigáda – Působí u německých a rakouských hranic. Patří k nejsilnějším skupinám z bývalého SSSR v Česku.


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Žena vezla v tašce na koloběžce 400 tisíc korun, okradl ji cyklista

Cyklista, který okradl ženu v pražské ulici Na pěšině.

Dost neopatrně si počínala žena, která v Praze 8 převážela několik set tisíc korun v tašce na řídítkách koloběžky. V...

Až statisícové pokuty. Proti technoparty chce Liberec zakročit vyhláškou

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (23. dubna 2018)

Velké pozdvižení vzbudila v uplynulých dnech informace kolující na sociálních sítích, že by se měla na okraji Liberce...

Žena našla ve sněhu u plotu chaty ruční granát, odvezl ho pyrotechnik

Žena v Bublavě na Sokolovsku našla u plotu své chaty ruční granát.

Nemilé překvapení čekalo na devětapadesátiletou ženu ze Sokolovska. Po příjezdu na svou chatu v Bublavě našla u plotu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz