Rath dostal trest 8,5 roku vězení a propadnutí 21 milionů. Odvolal se

  9:25aktualizováno  17:24
Bývalý hejtman David Rath dostal za korupci a manipulaci s veřejnými zakázkami trest osm a půl roku vězení. Propadne i jeho majetek v hodnotě přes 21 milionů korun. Ve čtvrtek o tom rozhodl Krajský soud v Praze. Rozsudek je nepravomocný, Rathova obhájkyně se ihned odvolala. Spoluobžalovaná Lucie Novanská dostala trest pět let a postih půl milionu.

Státu propadne 8 milionů korun, které policie našla v Rathově domě v Hostivici, dalších 7 milionů z krabice od vína, 5 milionů, které má Rath uložené na účtu advokáta Adama Černého, a zabavených 44 tisíc eur (v přepočtu zhruba 1,2 milionů korun). Propadnutí majetku se netýká Rathových podílů v nemovitostech, které již dříve nechal soud také obstavit. 

Rath, který k soudu nedorazil, už v průběhu vyhlašování rozsudku napsal SMS České televizi, že se v každém případě odvolá. „Celé to je exemplární divadlo, se spravedlností to nemá nic společného,“ uvedl. Jeho obhájkyně Marcela Ondřejová se přímo v jednací síni odvolala do výroku o vině i o trestu. 

Exhejtman, který si ve vazbě už odseděl osmnáct měsíců, přichystal na den vyhlášení verdiktu tiskovou konferenci v Hostivici před svou ordinací. Místo v avizovaných 16 hodin však již po třetí hodině vyšel v bílém plášti, mluvil s novináři a dával rozhovory.

„Zjistil jsem, že mám problém se zástupem v ordinaci, takže by byla velká komplikace, kdybych tady nebyl. Pacienti by nenašli pomoc. Další důvod byl, že jsem dal přednost pacientům před čtením rozsudku, který jsem stejně předem znal,“ vysvětlil Rath svoji nepřítomnost na čtvrtečním jednání (více z Rathova vystoupení v Hostivici čtěte zde). 

Trest mohl být vyšší a v přísnější věznici

O tom, že je jeho proces zmanipulovaný a o vině senát rozhodl předem, mluvil minulý týden ve své závěrečné řeči. „Zprávy jsem měl, že dostanu deset let. Nemůžu říct, že mě to překvapilo. Je to asi jako kdyby vám místo obou očí někdo vypíchl jen jedno a půl oka,“ prohlásil ve čtvrtek exhejtman. 

Soudce mu udělil trest ve výši 8,5 roku, což je přesně v polovině sazby, která činí 5 až 12 let. „Nejedná se o jakékoli exemplární potrestání,“ zdůraznil soudce Pacovský. Podle výše uděleného trestu by měl Rath putovat do věznice s přísnějším režimem, Pacovský ale uznal jeho dosavadní bezúhonnost a poslal ho do zařízení s dozorem. 

„Kam bych utíkal? Člověk by neměl utíkat, člověk by se měl poprat,“ odpověděl Rath v Hostivici na otázku, zda se nechystá z České republiky prchnout.

Rath od počátku považuje kauzu za zmanipulovanou

Bývalý hejtman, poslanec a ministr vinu od začátku odmítá. Kauzu považuje za zmanipulovanou a vytvořenou na politickou objednávku. Jeho obhájkyně Marcela Ondřejová navrhla soudu, aby ho zprostil obžaloby (o hlavních argumentech obhajoby čtěte zde). 

Státní zástupce Petr Jirát je ovšem jiného názoru, Rathovi navrhl trest v délce nejméně devíti let a propadnutí majetku (více o jeho závěrečné řeči najdete zde). Po vyslechnutí rozsudku si nechal lhůtu na rozhodnutí, zda se odvolá. 

Fotogalerie

Kromě vyššího trestu ve věznici navrhoval také tvrdší majetkový prospěch, a to propadnutí veškerého majetku. Rath přijde o necelých 22 milionů korun, což je o 6 milionů více, než kolik podle soudu skutečně přijal na úplatcích. 

K soudu nedorazila ani někdejší administrátorka výběrových řízení Lucia Novanská. Pro ni žaloba navrhla nepodmíněný trest v délce pěti až šesti roků, trestní senát rozhodl o pětiletém trestu. Kromě toho musí Novanská zaplatit 500 tisíc korun. 

V případě korupční chobotnice bylo obžalováno celkem jedenáct lidí. Devět z nich už si vyslechlo zatím nepravomocné rozsudky (čtěte zde). Nejpřísněji soudce Robert Pacovský potrestal manžele Kottovy, které spolu s Rathem a Novanskou označil za hlavní organizátory korupce. Vyměřil jim tresty v délce 7,5 roku. Nad dalšími obžalovanými vynesl mírnější verdikty, od tříletých podmínek až po nepodmíněné tresty v délce 5,5 roku. 

Rath k soudu přinesl fotky, na kterých je údajně soudce Pacovský opilý (15. července 2015):

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Muž bez peněz ochutnával rum v obchodě, pak popíjel i v restauraci

Ilustrační foto

Hned dvakrát během jednoho dne zaměstnal pardubické strážníky muž, který nedokázal ovládnout svoji chuť na alkohol....

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz