Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Lessy: Když nám seberou další peníze, končím. Nechci být hrobař policie

  17:16
Policejní prezident Petr Lessy tvrdí, že jím řízený sbor je na hraně funkčnosti a možná už lehce za ní. Další škrty by pro policii byly devastující a došlo by například i na rušení služeben. V rozhovoru s iDNES.cz ale Lessy říká, že stále doufá, že si vláda a ministr uvědomí nutnost mít fungující policii. V opačném případě chce z funkce odejít.

Policejní prezident Petr Lessy | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nedávno jste představoval plány na rok 2012 a mluvil jste i o přijetí zhruba 1 500 nových policistů, což by přišlo asi tři čtvrtě miliardy…
Stálo by to zhruba 712 milionů. Psal jsem o částce v dopise panu ministrovi, v řadě to byl asi třetí, který jsem mu poslal. Ten uvažovaný nábor navazuje na naše personální analýzy, které jsem předal i poslancům výboru pro obranu a bezpečnost, a nejsou to žádná vymyšlená čísla. Od roku 2007, kdy platí novela zákona o služebním poměru, se lidé v rámci kariérního postupu pohybují směrem nahoru, získávají zkušenosti a erudici a odcházejí na náročnější práci. Proto se zákonitě ty základní funkce v policii vylidňují, nám tak dnes chybí především policisté hlídkové služby a ti takzvaní územáci. Ty ale jinak než obnovením náboru k policii nezískáme. A protože nikoho nenabíráme už dva roky, vzniká nám generační díra, která se za pár let projeví velmi významně. Dospělo to až k tomu, že nám chybí zhruba těch 1 500 policistů.

Další úhel pohledu je fluktuace v policii. Loni nám odešlo víc než 2 000 policistů. Letos sice vlna odchodů nebude taková, ale i tak předpokládám, že odejde tisíc až 1 500 policistů. Základní příprava nových policistů na tu práci přitom trvá 9 měsíců, takže i kdybychom teď hned nabrali těch 1 500 nových lidí, pokud by na to byly finance, tak nás na konci tohoto roku bude stejně jako na jeho začátku. Ale vzhledem k tomu, jaká je finanční situace a i kvůli hrozbě vázání dalších finančních prostředků, se velmi obávám, jestli bude záměr přijmout někoho nového vůbec uspokojen.

Zkrátka nemáte jistotu, že se tento počet lidí nepovede nabrat?
My nyní nemáme ani jistotu toho, že nám nevezmou další peníze, které na rok 2012 máme. Jestliže se vláda dohodla na vázání finančních prostředků a tuto středu to odsouhlasí, tak víme, že 1,6 nebo 1,7 miliardy se týká ministerstva vnitra. A v rozpočtu vnitra tvoří 50 procent právě policie.

Policie by tak přišla o dalších o 800-850 milionů?
Zatím to není schváleno a já nechci dělat účty bez hostinského. Pro nás by to ale mělo naprosto zásadní význam, museli bychom zastavit řadu projektů.

Co přesně by to znamenalo?
Dopady by byly okamžité, museli bychom sáhnout na provozní výdaje krajských ředitelství, omezit počet občanských zaměstnanců. A museli bychom okamžitě zastavit budování speciální pořádkové jednotky v Ústeckém kraji, kde už probíhá výběr prvních 50 policistů a celkem chceme, aby měla 170-180 lidí.

Zeptám se znovu. Je nyní už jasné, že nabírání 1 500 nových policistů je utopie?
Zatím to nepředpokládám, pan ministr mi na dopis zatím neodpověděl. Já jsem ale nesmírný optimista a doufám, že pan ministr i vláda si uvědomí, že policie v tomto státě musí fungovat, plnit svoje úkoly, a že ten standard bezpečnosti není možné omezovat. A pokud by se omezovat měl, tak musí vláda lidem říct, že standard bezpečnosti bude nižší.

A jste připraven jít ve středu na jednání vlády osobně přesvědčit o tom ministry?
Já nechodím na vládu, vnitro tam reprezentuje pan ministr. Má ode mne všechny podklady a od minulého týdne i střednědobou analýzu rizik, kde se píše, jak by to vypadalo, kdyby byly schváleny budoucí úsporné rozpočty tak, jak je odsouhlasila vláda.

Do médií už některé údaje z analýzy pronikly. Třeba o tom, že by se musela zrušit třetina služeben. Je to pravda?
Ano, pro nás by to mělo naprosto devastující následky, protože v našem rozpočtu tvoří téměř 81 procent mzdové výdaje. Takže pokud by chybělo tolik peněz, muselo by se šetřit na personálu, musely by se krátit i provozní výdaje. Máme spočítáno, že do dvou let bychom neměli peníze na téměř deset tisíc policistů a asi 2 000 občanských zaměstnanců.

Mimochodem, ta analýza obsahuje třeba i to, že by se některá trestná činnost nevyšetřovala, ale jen evidovala. A to si vůbec neumím představit. Týkalo by se to méně závažných činu, přitom třeba pro lidi ze Šluknovska nebo z Karvinska, které znám, protože jsem ze severní Moravy, je největším problémem právě ta drobná kriminalita. Je netrápí, že tam někdo přepadá banky, ale že jim sklidí úrodu ze zahrádky, ukradne měděný okap a podobně. A já si prostě nedovedu představit, že bychom třeba neohledali místo činu, nevyslechli oznamovatele a nepoučili ho.

Jak chudák do ještě větší bídy přišel

 
Zmínil jste úspory provozních nákladů. Tím myslíte, že by policisté na služebnách pomalu nesměli třeba ani svítit?
My ten vnitřní dluh stále hrneme před sebou, nemáme na investice, nemůžeme opravovat ani zateplovat budovy, takže nám nemovitosti chátrají. A to nemluvím o obměně vozového parku, kterou potřebujeme. Chybí nám civilní auta pro kriminálku a vyšetřovatele, chybí nám velkokapacitní vozidla. Spočítali jsme, že pouze na obměně vozového parku máme vnitřní dluh téměř půl miliardy korun. A každý majitel domku nebo auta ví, že pokud nejsou peníze, tak je údržba potom stále dražší a dražší a dostat to aspoň do minimálně provozuschopného stavu pak bude obrovský problém.

Co by se stalo stalo, kdyby muselo odejít těch deset tisíc policistů, o kterých jste mluvil?
My jsme si dovedli představit nějaký úbytek policistů, na ten ale už došlo. Máme zároveň vypočítáno, že při počtu 40 309 (počet, do kterého chce Lessy verbovat nové policisty, pozn. red.) policie ještě funguje, ale už to velice drhne a skřípe. A pokud by měli odejít i další lidé, dostáváme se pod tuto hranici.

Zmínil jste, že nemáte na údržbu aut. Jak je to třeba s počítačovým vybavením?
Víme, že servery některých útvarů jsou už přetížené a potřebovali bychom nové, bohužel na ně zkrátka nemáme. Když je vám každoročně krácen rozpočet, teď se chystá další vázání peněz, tak sice dostaneme 700 milionů na provozní výdaje, ale jestli nám teď bude 800 milionů vládou vázáno, tak to bude jak v té roztomilé cimrmanovské pohádce, jak chudák do ještě větší bídy přišel.

Jaký je vůbec váš vztah s panem ministrem? Nedávno vás vyzýval k rezignaci a vy sám jste před chvíli říkal, že jste mu posílal už tři dopisy, jak policie nutně potřebuje peníze a on na ně nereaguje…
Policejní prezident je člověk, který stojí v čele bezpečnostního sboru a je ze zákona poměrně samostatný, ale zároveň odpovídá ministrovi vnitra za činnost policie. A já jsem nezjistil, že by pan ministr někdy policii kritizoval za její činnost. A na druhé straně ze zákona vyplývá, že je odpovědností ministerstva vnitra zajistit podmínky pro fungování policie a já se pouze profesionálně domáhám toho, aby vnitro zajistilo důstojné podmínky pro naše fungování. Já chci jen vydobýt to, aby policisté mohli dělat to, co jim ukládá zákon.

A co říkáte na to, že ministr na vaše výzvy nereaguje?
Jsou to složitá jednání, to chápu. Já si teď počkám na výsledek, pokud jde o vázání rozpočtů, zejména pokud jde o rozpočet ministerstva vnitra. Největším neštěstím policie teď je, že je členěná na 14 samostatných organizačních složek státu a že nemá svůj vlastní rozpočet. Protože takhle velká organizace nemůže smysluplně a efektivně plánovat, zvlášť když se pravidla a podmínky mění v průběhu hry. My potřebujeme alespoň tříletý výhled a potřebujeme vědět, kolik na tu dobu bude peněz. Ale to by se nesmělo stát to co letos, kdy policie přišla o 1,4 miliardy na mzdy. Mně je ale jinak jedno, jaký ministr vnitra tam právě je - vztah ministra a policejního prezidenta musí být vždycky profesionální.

Takže i kdybyste se s panem ministrem neměli rádi, tak to na vaši práci nemá vliv?
Ani nemůže. Alespoň na té mojí se to nijak nepodepisuje. Já s panem ministrem normálně komunikuji, dávám mu veškeré potřebné podklady a materiály, pravidelně se vídáme každý týden na poradách a v naší komunikaci panuje profesionalita. Pana ministra beru jako slušného člověka, já spíš rizika a úskalí vidím někde jinde. Na vnitru je dnes velký počet bývalých policistů a každý z nich má představu, jak by tu policii řídil, a to je ten největší problém.

Myslíte třeba pana náměstka Hrušku (bývalý elitní detektiv protimafiánského útvaru, kde pracoval právě pod Kubicem, pozn. red.)?Je tam zkrátka příliš mnoho kormidelníků, kteří od policie odešli a teď vidí příležitost, jak to dohnat. I když nakonec je to personifikované jako spor mezi ministrem vnitra a policejním prezidentem. Já bývalé kolegy profesionálně chápu, ale oni si musí uvědomit, že teď už jsou v úplně jiné pozici. Proto se dnes ve vztahu k vnitru mluví hlavně o policii a nehovoří se o hasičích. Mě se třeba velmi dotklo vyjádření pana ministra v talkshow Krásný ztráty, kde říkal, že policie je dítě pro starost a hasiči jsou dítě pro radost, když to budu parafrázovat. A plno policistů to zamrzelo. Přece nemůžeme být zlobivé dítě jen proto, že chceme, aby bylo dodrženo to, co má být dodrženo. Ozýváme se. Jak vypadá policie, je bytostně moje odpovědnost a já rezignuji, pokud nebudou vytvořeny podmínky pro fungování policie. Už jsem několikrát veřejně řekl, že nesloužím od roku 1990 proto, abych byl hrobařem policie.

Myslíte tím situaci, kdyby se naplnila ta analýza rizik?
Ano, protože pak bych nemohl dostát svému služebnímu slibu, protože každý z nás skládá služební slib a zavazuje se v něm k tomu, co bude dělat. Kolegové to dělají tím, že zasahují na ulicích nebo slouží na lince 158 a já to dělám tím, že jim vytvářím podmínky pro to, aby mohli fungovat. A jestli tohle nedokážu, tak přece nemůžu tu funkci dál vykonávat.

Můžeme jen apelovat na "policejní srdíčko"

Ještě k úsporám. Před několika měsíci se mluvilo o analýze skupiny expertů, která hledala, jak v policii ušetřit a vedení Národní protidrogové centrály se bálo, že se stane součástí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a že se rozpustí v jeho struktuře. Jak to teď s tím dokumentem vypadá?
Teď už to není v gesci ministerstva vnitra, má to v rukou můj tým expertů pod vedením náměstka Martina Červíčka, který do konce června posoudí uspořádání republikových útvarů, ale na konci nemá být návrh, že se má něco slučovat, má to být analýza, která popíše naše silné a slabé stránky.

Takže pan plukovník Frydrych (šéf protidrogové centrály, pozn. red.) může být v klidu?
Ano. Já jsem koneckonců při nástupu říkal, že chci evoluci, ne revoluci a policie už je hrozně přereformovaná. Udělalo se strašně moc věcí a teď je čas se ohlédnout zpátky a říct, co se nepodařilo. A ne se bezhlavě řítit za dalšími reformami. Letos v lednu to bylo poprvé po třech letech, kdy nebyla žádná reforma policie. Předtím to bylo rušení cizinecké policie, předtím vznik nových krajských ředitelství, předtím zánik okresů. Tři roky se reformovalo, ale nikdo se ještě neohlédl zpátky. Teď je důležité zpomalit, stabilizovat se. Struktura policie fungovala léta, my se teď musíme z toho všeho reformování vzpamatovat. Teď se jen připravují nové organizační struktury, které odpovídají minimalistickému pojetí řízení. Protože zatímco celkový počet policistů poklesl o devět procent, počet policistů v řídících funkcích o 34 procent. Ale policie se nedá řídit jako lidové milice - že velím sám sobě a svému družstvu.

Daří se vám alespoň zastavovat odchody zkušených detektivů? Psalo se třeba o exšéfovi protikorupčních policistů Liboru Vrbovi, který odešel pracovat pro miliardáře Tomáše Chrenka.
Tohle je těžké. Podařilo se nám to stabilizovat částečně, odchází přibližně polovina policistů oproti začátku loňského roku. Zkušení policisté ale mají na trhu práce svoji cenu, jsou to špičkoví kriminalisté, lidé, kteří vyšetřují třeba daňovou kriminalitu a tak dále. A my jim do toho říkáme zprávy typu: Tak letos ti vezmeme deset procent, snížíme odměny a tvoje kariéra je do budoucnosti vážně ohrožena. Máme prostě minimum možností, jak zkušené policisté udržet, můžeme jen apelovat na to "policejní srdíčko".

Otázka je, zda s tím můžete vůbec uspět. Nebylo by pro vás tedy lepší funkci složit už nyní?
Nikdy bych nevěřil, že budu ve funkci prožívat takhle těžké období. Mým předchůdcům se samozřejmě snáz hospodařilo, když byly peníze. Já vím, že Česko je v určité ekonomické situaci. Ale to nemůže říkat policie a policejní prezident. My děláme to, co nám ukládá zákon. Ale když nám pak politici dají méně peněz, tak musejí říct, co dělat nebudeme. Hovoří se třeba o tom, jak je přebujelé prezidium a že je to ta hydra, která smrdí od hlavy. Od podzimu jsem přitom snížil počet lidí o stovku a teď je tu přibližně 500 policistů. Podle analýzy je tu 266 těch, kteří ze zákona řídí celou policii, do této skupiny patřím i já. A dalších 240 jsou policejní potápěči, kynologové, pyrotechnici, "lovci lebek", kteří mají vynikající výsledky. Ale jak jsem už řekl: Pokud se mi nepodaří zlepšit podmínky pro policisty, tak přece nemůžu tu funkci dál vykonávat.

Autor:
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinský výsadkář vylíčil poměry na frontě, hned ho degradovali

Ukrajinská armáda uprostřed sílící ruské ofenzivy hasí nepříjemný problém na informační frontě. Respektovaný velitel...

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Vandal v České Lípě poničil desítky stromů mačetou, policie hledá svědky

Desítky stromů podél dvou cyklostezek v České Lípě poškodil neznámý vandal. Některé stromy celé usekl, jiným poničil...

Za vraždou muže na Přerovsku byly rodinné spory, policie obvinila jeho syna

V Tovačově na Přerovsku byl zavražděn šestapadesátiletý muž. Podle policistů se událost odehrála o půlnoci a...

Zlodějka se vydala krást do obchodu i se dvěma dětmi, lup ukryla v kočárku

Pardubičtí strážníci řešili krádež alkoholu a potravin. Zboží odcizila devětadvacetiletá žena, která s sebou měla dvě...

Cyklista se na Benešovsku srazil s autem. Vrtulník pro něj letěl marně

Po srážce s osobním vozem ve čtvrtek večer v Krňanech na Benešovsku zemřel cyklista. Vyplývá to z informací, které...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...