Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan uvedl, se jednalo se konkrétně o 84, převážně ukrajinsky hovořících pracovníků, kteří byli předvedeni na policejní služebnu, aby bylo podezření vyšetřeno. „Jen pro upřesnění, tyto osoby disponovaly vízy pro jinou zemi, než je Česká republika, a tudíž na našem území nesmí být zaměstnány. Už toto je zákonný důvod pro zajištění a předvedení takových osob,“ uvedl mluvčí policie.
„V této společnosti to nebyla první kontrola. V minulosti bylo odhaleno 24 nelegálně zaměstnaných lidí. Všichni byli vyhoštěni na základě správního rozhodnutí,“ řekl iDNES.cz Hulan.
Podle mluvčí společnosti Rohlík.cz Michaely Gregorové přišla kontrola ráno a provoz pražského skladu kvůli ní stál do jedné hodiny odpoledne, kdy se v omezeném režimu opět rozjel. Na facebookových stránkách firma uvedla, že „z kontrol různých úřadů vychází s čistým štítem“.
Po konfrontaci s informací policie nechtěla Gregorová uvádět k loňské kontrole detaily, řekla pouze, že šlo o agenturní zaměstnance a firma samotná nijak postihována nebyla. „V současnosti zadržení pracovníci jsou potom zatím jen podezřelí,“ dodala. Zda po loňském zátahu firma zavedla nějaké kontroly, které by opakování podobné situaci zabránily, nechtěla komentovat.
Zakladatel Rohlik.cz Tomáš Čupr na facebooku kritizoval způsob policejního zákroku. „Ráno naběhlo do skladu komando, které se chovalo jak StB. Řvali a s nikým se nebavili. Zavřeli provoz, kde pracují i Češi a nechali všechny jak zločince postavit na rampu. Odvezli všechny nečechy (to je oněch 80 lidí) a jejich legálnost budou zkoumat až ex-post,“ dodal podnikatel.
„Kontrolu dodržování pravidel zaměstnanosti cizinců provádí policisté pražské cizinecké policie každodenně, po celý rok. Při tom ‚navštíví‘ celou řadu subjektů, které tyto osoby zaměstnávají. Žádná z těchto společností do dnešního dne nespatřovala v postupu policistů nic kolizního,“ reagovala policie.
Společnost Rohlik.cz se zabývá on-line prodejem potravin, tedy odvětvím, které je v Česku poměrně mladé a aktuálně rychle roste a v poslední době se rozšiřuje směrem z Prahy do menších měst (o rozšiřování rozvozu potravin jsme psali například zde). Kromě Rohlíku na tomto poli působí Tesco, Košík.cz, Koloniál nebo Potravinydomu.cz.
Rohlík.cz spoluvlastní a manažersky řídí internetový podnikatel Tomáš Čupr. Investory jsou i fondy Miton a Enern. E-shop působí v Praze, Brně a několika dalších městech. V loňském roce zvýšil obrat meziročně na trojnásobných 960 milionů korun. Letos očekává tržby přes dvě miliardy korun.