Rittig se soudí s Bleskem kvůli jízdenkové kauze. Vypovídal i Randák

  12:08aktualizováno  12:08
Městský soud v Praze začal v pátek řešit žalobu lobbisty Ivo Rittiga na Blesk a jeho bývalého šéfredaktora Pavla Šafra. Vadí mu, že deník vydal několik článků, které ho spojují s kontem na Panenských ostrovech a s kauzou předražených jízdenek. Chce omluvu a 1,1 milionu korun. Šafr trvá na tom, že Rittigovo chování bylo přinejmenším asociální.

Lobbista Ivo Rittig po výslechu na pražském Perštýně (3. dubna 2014) | foto: iDNES.cz

Rittig chce po vydavatelském domě omluvu a jeden milion korun, po Šafrovi žádá sto tisíc korun za komentář, který považuje za dehonestující.

Na smírném řešení se strany sporu nedohodly, Šafr se omluvit nehodlá. „Stal se osobou veřejného zájmu, tím, že vstoupil do ODS a účastnil se vrcholných akcí ODS a objevoval se v blízkosti politiků, a to nejvyšších politiků této země,“ řekl o Rittigovi před soudem novinář. „Byla to veřejná osoba a to také souvisí s tím, jak jsem na tuto osobu nazíral,“ doplnil.

Rittig se soudu osobně neúčastnil, zastupoval ho advokát Vladislav Jirka. Už dříve uvedl, že články obsahují nepravdivá tvrzení a poškozují jeho čest a důstojnost. Psalo se v nich především o Rittigově spojení s pražským dopravním podnikem města Prahy a o tom, že lobbista má peníze z každé jízdenky.

Deník ale informace do velké míry přejal z Nadačního fondu proti korupci. Soudkyně Dagmar Stamidisová proto předvolala i člena jeho správní rady a bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka. Fond zveřejnil informace na tiskové konferenci v roce 2011.

Podle Randáka začalo vše anonymní zásilkou na jaře 2011. Informace z ní fond nejprve ověřoval. „Ve chvíli, kdy se informace ukázaly jako relevantní, jsme je dali do nějaké formy a uspořádali tiskovou konferenci,“ uvedl Randák. Podle zjištění fondu byla cena za výrobu jízdenek uměle navýšena a peníze putovaly Rittigovi.

S Rittigem jsem neměl soucit, je veřejně činný, uvedl Šafr

Šéf politického zpravodajství Blesku Jiří Fabián potvrdil, že redaktor deníku vycházel především z tiskové konference, které se účastnil, dále z agenturních zpráv a veřejně dostupných zdrojů. „Na dalších článcích se podílelo více autorů,“ dodal Fabián.

Šafr jako šéfredaktor napsal komentář k Rittigovu podnikání, ve kterém uvedl, že daňový ráj na Panenských ostrovech si jistě „oblíbila nejedna velká kurva“. U soudu řekl, že si při psaní uvědomoval, že veřejnost je dlouhodobě v beznaději z velkého počtu korupčních kauz. „Domnívám se, že je z komentáře čitelné, že je psán ve shodě s veřejným zájmem,“ řekl Šafr. Rittigovo jednání je podle něj asociální. „Zda je i trestné, to musí posoudit orgány činné v trestním řízení,“ dodal.

„On se rozhodl být osobou veřejně činnou v politice. Proto jsem s ním neměl soucit,“ řekl Šafr na dotaz právníka na volbu ostrých výrazů v souvislosti s Rittigem. Jedním z nich bylo třeba „grázl“.

Rittig uspěl ve sporu s ČT i Zaorálkem

Rittig dříve žaloval například Českou televizi, po které úspěšně požadoval omluvu za zprávu, že policie u něj zabavila několik kilogramů zlata (více čtěte zde). V podobném případě uspěl také ve sporu s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (více čtěte zde). Žaloval i Nadační fond proti korupci, po kterém chtěl hlavně to, aby ze svých webových stránek stáhl zprávu, která ho spojuje s předraženými jízdenkami (čtěte zde).

Žalobu Rittig podal také na bývalého pražského primátora za ODS Bohuslava Svobodu. Nelíbilo se mu, že v rozhovoru pro noviny uvedl, že Rittig se stýkal s členy TOP 09 a s některým z jejích vrcholných představitelů měl schůzku před Svobodovým odvoláním. U soudu ale v červenci neuspěl (více čtěte zde).

Kauzu předražených jízdenek vyšetřuje policie. Jeden ze svědků, Vladimír Sitta mladší z firmy Neograph, byl odsouzen k podmínce za zneužití informací v obchodním styku (čtěte zde). Obvinění označil za Rittigovu pomstu, soudce mu dal za pravdu.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Afghánský migrant cestoval po D1 na rezervních kolech návěsu kamionu

Dvacetiletý Afghánec byl ukrytý na rezervních kolech návěsu.

Při běžné kontrole kamionu na jednom z parkovišť u dálnice D1 našli celníci z Vysočiny nelegálního migranta ukrytého na...

Lupič ženu přepadl při vybírání peněz z bankomatu, do hodiny byl v poutech

Ilustrační snímek

Několik tisíc korun uloupil na táborském nádraží mladý muž ženě, která si hotovost právě vybrala z bankomatu. Už za...

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz