Změnu obsahuje návrh novely silničního zákona, kterou připravili poslanci David Šeich, Eva Dundáčková a Tomáš Úlehla. V současné době totiž zákon umožňuje vymlouvat se, že auto v době spáchání přestupku řídila takzvaná osoba blízká, jejíž jméno nemusí majitel auta policii sdělit.
Novela, kterou nedávno předložila jiná skupina poslanců, tento problém řeší radikálně. Řidičům jednoduše nařizuje, aby totožnost této osoby policii řekli. Podle Šeicha ale takové nařízení odporuje ústavě. Každý člověk totiž má právo chránit sebe a svou rodinu.
Šeich proto přišel s takzvaným holandským modelem. Ten umožní řidičům, jejichž prohřešek zachytila elektronická zařízení, aby si vybrali ze dvou možností. Buď uznají svou odpovědnost jako majitelé auta a zaplatí dva tisíce korun bez bodového postihu, nebo budou trvat na své nevině.
Zeptejte se na změny dopravního experta Stanislava HumlaCo si o novém návrhu myslí bývalý dopravní policista? Ptejte se v úterý 3. února od 10:00 |
V takovém případě ale musí dokázat, že opravdu neřídili. "Ať si to vyřídí v rodině nebo ve firmě. Otec se synem, který řídil rychle, nebo šéf s řidičem," řekl Šeich. - o novém zákoně čtěte zde Změny předpisů čekají na schválení: 160 km/h a povinná vesta
Lékárnička? Není v zákoně
Další změna se týká povinné výbavy. Podle Šeicha totiž současný zákon něco jako povinnou výbavu vlastně vůbec nezná. Upravuje ji jen ministerská vyhláška a to je podle poslance málo.
"Povinnost může občanům ukládat jen zákon. Pokud by si ministerstvo vymyslelo, že do výbavy zařadí hasicí přístroje za tisíce korun, jenom to napíše do vyhlášky a poslanci o tom vůbec nebudou rozhodovat," řekl Šeich.
Podle něj by řidič, který by lékárničku při policejní kontrole neměl, musel u soudu svůj spor vyhrát. Jeho návrh zákona proto povinnou výbavu přesně definuje.
Už minulý týden vzbudila rozruch informace, že kromě jiného chce Šeich prosadit, aby řidiči museli v autě vozit testery na alkohol. Podle poslance by měly sloužit především samotnému řidiči, aby se například po prohýřené noci mohl přesvědčit, zda za volant může usednout. - čtěte Poslanec, který řídil opilý, prosazuje testery na alkohol do povinné výbavy
Zda ve výbavě ponechat například rezervní pneumatiku nebo náhradní žárovky do světel, nechce Šeich zatím řešit. Podle některých návrhů i názorů odborníků už do výbavy současných moderních aut nepatří. Poslanec ale nechce svůj návrh "potopit" body, na které není jasný názor.
Další změny se velmi blíží již předloženým pozměnovacím návrhům. Obsahují například zvýšení povolené rychlosti až na 160 kilometrů v místech, kde to podmínky umožňují, nebo zrušení bodového postihu za některé druhy přestupků. Sice s pokutou, ale s plným počtem bodů by tak mohli vyváznout například řidiči, kteří zapomenou rozsvítit nebo při jízdě telefonují.
Když projednávání v Poslanecké sněmovně půjde rychle, změny by mohly začít platit už od prvního července. Pokud by debata zákonodárců nad zákonem trvala déle, řídili by se šoféři novelou až od následujícího roku.