Řidič autobusu od Nažidel zůstane ve vězení, neprojevil dostatečnou lítost

  9:16aktualizováno  15:30
Soud odmítl zkrátit trest Pavlu Krbcovi. Řidič autobusu, který v březnu 2003 havaroval u jihočeských Nažidel, zavinil neopatrnou jízdou smrt dvaceti cestujících. Dostal osm let a v cele zůstane, protože podle soudce nesplnil zákonné podmínky a neprojevil dostatečnou lítost.

Řidič Pavel Krbec před Městským soudem v Brně (15. července 2008) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Krbec si odpykal polovinu trestu a nyní požádal o podmínečné propuštění. Neuspěl.

Jedním z důvodů je podle soudce Jiřího Peška fakt, že řidič před lety neprojevil dostatečnou lítost a odmítl vypovídat. "Soud ani dnes dostatečnou lítost nezaznamenal," uvedl soudce. Dalším důvodem je fakt, že není jisté, že by Pavel Krbec po propuštění z vězení vedl řádný život.

. Co je projev dostatečné lítosti

Soudce Luboš Vlasák, který je náměstkem Městského soudu v Praze pro trestní úsek, vysvětlil, jak může člověk před soudem "dostatečně projevit lítost" nad svým činem: "Může se poškozeným nebo pozůstalým omluvit, učinit kroky, které povedou k náhradě škody, v podstatě cokoli, aby ukázal, že svého činu lituje."

Ačkoli Krbec ve výkonu trestu pracuje, neprojevil žádnou účast, ani pokud jde o finanční vyrovnání škod. Soudce se odsouzeného ptal, zda něco poškozeným splácí. Řidič mu stručně odpověděl: "Ne, jsem pojištěný."

Pešek připomněl, že Krbec už jeden záznam v rejstříku má. Jde o ohrožení pod vlivem návykové látky z roku 1986. Na dnešní rozhodnutí to ale vliv nemělo.

Třiapadesátiletý řidič se mohl i dnes k tragédii vyjádřit. Možnost omluvy ale ani tentokrát nevyužil. Jediná věta, kterou řekl, byla: "Nevím, co k tomu dodat."

Je správné, že soud zohledňuje u obžalovaných projevení lítosti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 29. července 2008. Anketa je uzavřena.

ANO 407
NE 162

Ani příkladný život vězni ke svobodě nepomohl
V závěrečné řeči Pešek řekl, že nebyly splněny okolnosti podmínečného propuštění. Přitom Krbec vede ve vězení přímo příkladný život. Byl osmatřicetkrát kázeňsky odměněn, pracuje i ve svém volném čase, chodí na němčinu. Díky vzornému chování mohl už několikrát odejít mimo areál věznice.

Zatím není jisté, zda Krbec proti dnešnímu verdiktu podá stížnost. K této možnosti se nevyjádřil. Trest si odpykává ve věznici v Rapoticích, které spadají pod soud v Brně. Proto se dnešní rozhodování přesunulo tam.

Státní zástupkyně Dagmar Říčánková k tomu podotkla: "Není příliš šťastné, že o případu rozhoduje brněnský soud. Nejsou mu známy okolnosti průběhu hlavního líčení před více než čtyřmi lety."

Příbuzní: Nemá nárok!
Příbuzní obětí byli zásadně proti zkrácení trestu. Nehoda u Nažidel je největší tragédií, která se kdy na silnicích v Česku stala.

Když jsme se minulý týden s manželkou dozvěděli, že Krbec podal žádost o prominutí poloviny trestu, napsali jsme soudu do Brna," uvedl pro iDNES.cz Karel Hart, který přišel při tragédii o jedenadvacetiletého syna Viktora. - čtěte Dokažte, že syn byl na zájezdu

"Soud jsme vyzvali, aby zvážil, zda je morální a vhodné, aby byl řidič propuštěn," řekl Hart. "Ze strany Krbce nebyla znát žádná účast nebo soucit. Je to pro nás alespoň částečné zadostiučinění. O úspěchu mluvit nemůžu. O úspěchu by se dalo mluvit, kdyby byl Víťa mezi námi," doplnil Hart.

. ČTĚTE TAKÉ

Jeden z pozůstalých tragické nehody u Nažidel stáhl svoji žalobu

"Řítil se (řidič) rychlostí 118 kilometrů z kopce s dvanáctiprocentním převýšením a dole je pozabíjel," píše se v dopise. Krbec neměl platné oprávnění k řízení autobusu.

Autobus, jedoucí z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic, vjel 8. března 2003 do protisměru, převrátil se na bok a spadl z asi sedmimetrového srázu.

Střecha vozidla se při pádu zcela odtrhla. V převráceném autobuse na místě zahynulo 17 lidí, další dva lidé zemřeli po převozu do nemocnice. Dvacátý člověk zemřel na následky havárie předloni.

V autobuse byli převážně mladí lidé z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, kteří se vraceli z lyžařského zájezdu v rakouských Alpách.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

Pro osmiletého lyžaře se zlomenou nohou letěl na Lipno vrtulník

Pro chlapce se zlomenou nohou musel na Lipno přiletět vrtulník

Při lyžování v lipenském skiareálu se vážně zranil osmiletý chlapec. Zlomil si nohu a do nemocnice ho transportoval...

Muž bez peněz ochutnával rum v obchodě, pak popíjel i v restauraci

Ilustrační foto

Hned dvakrát během jednoho dne zaměstnal pardubické strážníky muž, který nedokázal ovládnout svoji chuť na alkohol....

Najdete na iDNES.cz