Agresivní revizor si vymyslel pokutu pro dva cestující, dostal podmínku

  4:00aktualizováno  4:00
Podmíněný trest dostal dnes už bývalý revizor pražského dopravního podniku Alexandr Petrů. Ten si před třemi lety vymyslel, že dva pasažéři jeli metrem načerno. Zneužil jejich údaje a hlášení o pokutě sepsal bez jejich vědomí. Už dříve byl přitom za podobný čin odsouzen. Rozsudek není pravomocný.

Soudkyně Vlasta Langhamerová potrestala nyní již bývalého revizora 15 měsíci vězení, odloženými na zkušební dobu 30 měsíců. Kontrolor zneužil toho, že se dostal k osobním údajům dvou mužů. „Svévolné vykládání si práva, jak to učinil obžalovaný, je zcela nepřijatelné,“ rozhodla soudkyně.

Sedmatřicetiletý Petrů se závěrečného líčení a vynesení rozsudku neúčastnil, omluvil se soudu, že jde se synem k lékaři. Nijak to ale nedoložil, a tak soud proběhl v jeho nepřítomnosti.

Ve své dřívější výpovědi se snažil předložit jinou verzi incidentu u východu z metra, podle soudu ale jeho verze zůstala osamocená. „Nic tomu nenasvědčuje,“ řekla soudkyně.

Revizor si vymyslel černé pasažéry a zavolal policii

Všechno začalo už 14. prosince 2012, kdy Petrů spolu s kolegy kontroloval cestující vycházející ze stanice metra Můstek ve spodní části Václavského náměstí. Podle svědků jednoho z cestujících při kontrole razantně přitiskl ke zdi. Cestující jel spolu s několika známými, kteří byli v tu chvíli poblíž. Ti se ho zastali a strhla se slovní potyčka.

Podle revizora byli cestující silně podnapilí, chovali se agresivně, bránili se kontrole, pokoušeli se utéci a nechtěli se nechat legitimovat. To ale vyvrátil Aleš Martínek, jeden z policistů, kteří na místo přijeli po telefonátu Petrů nebo některého z jeho kolegů. „Z jedné osoby byl cítit alkohol, ale agresivně se nechovali,“ řekl u soudu a popřel, že by někdo utíkal.

Cestující, kteří se zastali známého, byli bratři Josef a Alexandr S. Oba měli platné jízdní doklady. „Měl jsem Opencard s ročním kupónem,“ řekl Josef S. a dodal, že Petrů se o to vůbec nezajímal. Na jízdní doklad se ho prý zeptali až policisté, kteří se po jeho předložení začali podivovat, proč tedy byli vůbec voláni na místo.

Incident tím mohl skončit, ale Petrů se rozhodl vytěžit ze situace pro sebe maximum. Přes dopravní podnik zažádal policii o údaje obou bratrů a vyplnil je do nepravdivého zápisu o přepravní kontrole s datem 28. prosince. Oběma mužům vytkl, že cestovali bez jízdenky a že navíc „jinak porušili přepravní smluvní podmínky“. Za to měl každý z nich zaplatit 1 424 korun. V případě Josefa S. došlo vymáhání údajné pokuty soudní žalobou. Teprve soud žalobu zamítl.

Dopravní podnik problémového kontrolora vyhodil

Soudkyně v odůvodnění verdiktu zmínila, že motivem revizora mohla být touha po vyšším osobním ohodnocení, které se odvíjelo od počtu záchytů. „Byl obžalován za stejnou trestnou činnost, jen směřující k jiné osobě,“ připomněla soudkyně. Petrů v minulosti vystavil falešnou pokutu na jméno Ondřeje P. Soudy ho za to potrestaly podmínkou - devítiměsíční trest měl odložen na 14 měsíců.

„Tento člověk již u nás nepracuje, pracovní poměr mu byl ukončen k 30. červnu 2014,“ ujistil mluvčí Dopravního podniku Jiří Štábl (více čtěte zde). Dopravce s výpovědí čekal, až bude pravomocný rozsudek v případě Ondřeje P.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Nehody sanitek zkomplikovaly provoz v Plzeňské v Praze, zranilo se sedm lidí

Nehoda sanitek komplikovala dopravu v Plzeňské ulici v Praze

Dvě nehody sanitek zkomplikovaly vpodvečer provoz v Plzeňské ulici v Praze. Při první narazil řidič sanitky z dosud...

Farmářka ze Šumperska byla bez peněz, třicet krav nechala pojít hladem

Zanedbaný skot na farmě obviněné chovatelky ze Šumperska, která pro své stádo...

Přes třicet zvířat uhynulo chovatelce skotu ze Šumperska, která pro své stádo nezajistila dostatek krmiva. Původně v...

Pětihodinové mlácení žena málem nepřežila, žárlivec dostal šestnáct let

Vězeňská ostraha vede k soudu v Brně Romana Robeše

Šestnácti lety vězení potrestal brněnský krajský soud Romana Robeše za to, že surově zbil svou o tři roky mladší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz