V ústeckém muzeu vlhly zdi, o nákladné opravy se zajímá i policie

  7:24aktualizováno  7:24
Ústecký magistrát reklamoval některé práce ve sklepení městského muzea, které je po rekonstrukci za stovky milionů korun. Kriminalisté zakázku dodnes prověřují kvůli podezření, že byla předražená. Stěny v některých chodbách a místnostech nyní navzdory vysokým nákladům vlhnou.

Opravené muzeum bylo slavnostně otevřeno loni v červnu. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Celkem bylo šest vlhkých míst, byla narušena štuková vrstva," řekl mluvčí ústeckého magistrátu Karel Rouč. Vlhké skvrny podle něj zabraly celkem zhruba 13 metrů čtverečních.

"Je to vlhkost z postupného vysychání zdiva, a to na nově nahozených stěnách v chodbách a v některých místnostech," přiblížil Rouč.

Rekonstrukce ústeckého muzea

V roce 2006 zastupitelstvo schválilo, že na opravu muzea vyčlení 178 milionů korun. Výběrové řízení vyhrála firma Průmstav Praha s nabídkou 219 milionů korun. Vedení města však soutěž zrušilo.

V dubnu 2009 zastupitelé odhlasovali, že oprava vyjde na 418,5 milionů. Město na to získalo dotaci 337 milionů korun z evropských fondů.

Policie nyní vyšetřuje, zda byla zakázka předražená, a prověřuje rovnou tři trestné činy.

Firma Insky, jež měla rekonstrukci na starosti, stěny znovu opravila. Odstranila štukovou vrstvu, aby mohla omítka prosychat, některá místa oklepala až na kámen a cihlu. Pak stěny opět nahodila a přeštukovala.

"Ten sklep má pět tisíc metrů čtverečních, takže nějakých dvanáct metrů je lokální věc. Nebylo to nic dramatického," tvrdí Zdeněk Klier, který měl v ústecké firmě Insky opravu muzea na starosti.

Muzejní exponáty ohroženy nebyly. "Vlhké skvrny byly na chodbě, nikoli v depozitářích," poznamenal tajemník muzea Václav Houfek.

Vlhké zdi nebyly jediným nedostatkem, které město na zrekonstruovaném muzeu objevilo. V zimě museli dělníci na několika místech svařit nové okapy, kterými protékala voda.

Rekonstrukci prověřuje policie

Rekonstrukce muzea stála 418,5 milionu korun. Má proto mnoho kritiků, kterým se zdá předražená. Zakázku již dříve prověřovala krajská policie, loni v únoru ale oznámila, že nic nezákonného neodhalila. Její závěry potvrdilo v dubnu krajské státní zastupitelství a v červnu i vrchní státní zastupitelství.

Do věci se ale vložil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jenž prohlásil, že vyšetřovatelé kauzu odbyli a po mimořádné kontrole loni v říjnu nařídil, aby se případ znovu otevřel.

Vyšetřování se opět rozjelo. Kriminalisté upřesnili částku, se kterou operují a o kterou mohla být oprava předražena, 182 milionů korun. Zároveň přiblížili, že se zabývají třemi trestnými činy - porušováním povinnosti při správě cizího majetku, poškozením finančních zájmů EU a podvodem (o vyšetřování zde).

"Prověřování dosud nebylo ukončeno," sdělil krajský státní zástupce Jan Jakovec, jenž si vyhradil právo v této věci informovat. "Policie případ vyšetřuje nad rámec obvyklého prověřování, aby byly všechny detaily zadokumentovány a nevynechala se žádná varianta důkazního prostředku. Kvůli tomu se také již dvakrát prodlužovala lhůta na prověřování," doplnil Jakovec.

Za problematický označili projekt opravy budovy auditoři najatí ministerstvem financí, když kritizovali přidělení dotace.

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Mladík vytvořil stránky s odkazem na filmy zdarma, dostal podmínku

Patrik Drábek založil před čtyřmi lety internetovou stránku, kam nelegálně bez souhlasu autorů vložil téměř 1 500...

Koloběžkář jel v protisměru po kruhovém objezdu a srazil se s autem

Jezdec na elektrokoloběžce si na okružní křižovatce na předměstí Trutnova chtěl zkrátit cestu. Jenže tím se dostal do...

Dělníci dostali pokutu za parkování, pak strážníkům pomohli nastartovat

Do svízelné situace se dostala hlídka městské policie v Pardubicích, která dopoledne pokutovala dělníky za parkování na...

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Najdete na iDNES.cz