Recidivista doživotí neunikl

  14:51aktualizováno  14:51
Ostrava, Moravský Beroun - Pětadvacetilatý Vladimír Bayer stráví zbytek života ve vězení. Vrchní soud v Olomouci totiž v odvolacím řízení potvrdil doživotní žalář za brutální vraždu sedmileté dívenky. Svoji neteř Bayer uškrtil a její tělo pak policisté objevili ukryté ve staré ledničce spolu se psem. K doživotí byl mladý muž z Moravského Berouna na Bruntálsku odsouzen už ostravským soudem. Výjimečný trest dostal i proto, že byl už jednou trestán za ukopání důchodce.
Bayer přichází do soudní síně

Bayer přichází do soudní síně - Krajský soud v Ostravě projednává případ pětadvacetiletého Vladimíra Bayera z Moravského Berouna na Bruntálsku, který je obžalovaný, že v lednu uškrtil v kůlně svou sedmiletou neteř. (15. srpna 2001) | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Obžalovaný, který byl za vraždu už jednou odsouzen jako mladistvý, i před vrchním soudem svou vinu popřel a za vraha označil svého bratra. Soudci však jeho tvrzení vyvrátili. S rozsudkem souhlasila i obžaloba.

"S ohledem na charakter tohoto činu, na způsob jeho spáchání a na osobu obžalovaného považuji uložený trest za jediný možný. Přestože se obžalovaný v průběhu řízení ke spáchání činu nedoznal, bylo dokazování naprosto úplné a vyčerpávající a jednoznačně jej usvědčuje z trestného činu," řekl po vynesení rozsudku státní zástupce Igor Stříž.

Motiv vraždy je stále nejasný
Ani Vrchnímu soudu se nepodařilo zjistit motiv jednání obžalovaného, který je těžce nemocný. Předseda senátu uvedl, že muž buď chtěl citově zranit své příbuzné, umlčet svědka, nebo se tím mstil za rozchod se svou družkou. "Mohl ho k tomu vést rozpad rodinného života, snaha páchat zlo jako reakci za svůj osud," uvedl soudce.

Podle znalců má Bayer IQ 82, je egoista a má negativní vztah k lidem.

Bayer ve snaze očistit své jméno zaslal před jednáním u Vrchního soudu soudcům také dopis, ve kterém popisuje, že čin spáchal jeho bratr Jiří. "Nikdy bych takovou ohavnost děcku neudělal. Já děti miluji a občas jsem i cizím kupoval sladkosti. Nikdy bych jí neublížil," uvedl v dopise.

Soudci přitom obdrželi také druhý dopis, v němž dva muži z Krnova na Bruntálsku uvádějí, že se jim Bayerův bratr sám k vraždě přiznal. Ačkoliv kriminalisté s jistotou neurčili, zda dopis psal obžalovaný, uvedli, že adresa údajných svědků neexistuje.

Obhájce chce rozsudek napadnout
Bayerův obhájce požadoval, aby vrchní soud rozsudek zrušil a případ vrátil zpět na kraj. Požadoval přitom, aby byli vyslechnuti další svědci, kteří měli údajně Bayerovi potvrdit alibi.

Soudci však tento návrh zamítli. "Nepovažuji to za konečné rozhodnutí a zřejmě podáme dovolání k Nejvyššímu soudu České republiky," řekl obhájce Metoděj Novotný.

V České republice je doživotně odsouzeno 22 lidí. Bayer si svůj trest odpyká ve věznici v Mírově na Šumpersku nebo ve Valdicích na Jičínsku.

Už krajský soud vynesl doživotí
I předseda senátu ostravského soudu při vynesení rozsudku loni 18. října řekl, že vina obžalovaného byla jednoznačně prokázána. Nejasný však zůstal motiv. "Vraždit mohl ve snaze ublížit příbuzným, protože se nesmířil s rozchodem se svou družkou. Vyloučen není ani sexuální motiv," řekl soudce.

Podle státního zástupce mohla chování obžalovaného ovlivnit i závist, že on sám nemá děti. "S rozsudkem jsem přesto spokojen. Je to psychopat. Musíme lidi před takovými jako on chránit," řekl státní zástupce.
   
PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Bayer před líčením vyhlásil hladovku
Obžalovaný vyhlásil v cele protestní hladovku. "Od středy tímto způsobem dává najevo, že nesouhlasí s přestěhováním do jiné cely," řekl ředitel věznice Jan Hlisník. Bayer tak podle něj chce zabránit pátečnímu vynesení rozsudku.


Babička zavražděné dívky vypovídala

Obžalovaný ve čtvrtek ráno před zahájením hlavního líčení požádal soud o výměnu právního zástupce. "Nevěřím mu. Od posledního jednání za mnou ve věznici nebyl.
Potřeboval jsem s ním přitom probrat zásadní věci," řekl.

Žádal změnu obhájce, vyhlásil hladovku a stěžoval si na bolest zubů. Jde o člověka, jenž má rakovinu a lékaři proto jeho zdravotní stav bedlivě sledují. Předseda ostravského senátu Tomáš Tkačík ale uvedl, že vynesení rozsudku nic nebrání.

Soud jeho žádost zamítl s tím, že je neopodstatněná. "Budu si stěžovat na porušení zákona," uvedl obžalovaný hned po rozhodnutí předsedy senátu.
"Dostal jsem lékařskou zprávu, ze které plyne, že je schopen hlavního líčení v sedě," uvedl Tkačík.

Byaer, který požádal o milost, ještě  na poslední chvíli navrhoval vyslechnutí  nového  svědka. Senát návrh zamítl, neboť se již dříve snažil protahovat řízení navrhováním neexistujících svědků.

Podle obžaloby Bayer na neteř v lednu počkal před školou, přivedl ji domů a tam ji přinutil napsat výhrůžný dopis. Pak jí údajně vložil do úst kapesník a přelepil jí je páskou. Kolem krku pak dívce podle žalobce utáhl škrtidlo.

Po několika minutách dívka zemřela. Tělo objevili policisté druhý den v kůlně u domu. Státní zástupce se domnívá, že Bayer se chtěl smrtí dítěte pomstít rodině za odchod své družky, která se odstěhovala k jinému muži.

Před soudem vypovídala třídní učitelka zavražděné. Řekla, že dopis opravdu napsala: "Někdo jí ale musel text diktovat. Tato slova sedmileté dítě nepoužívá." Bayer byl za vraždu odsouzen již v roce 1994.

Při loupeži spolu s dalšími lidmi tehdy ukopal důchodce. Z vězení byl podmíněně propuštěn po třech letech. K usmrcení své neteře se původně přiznal. Nyní tvrdí, že ho policisté k přiznání donutili bitím.

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

U Smíchovského nádraží srazil autobus chodkyni, odvezla ji záchranka

U Smíchovského nádraží srazil autobus starší ženu. (19. 2. 2019)

V Nádražní ulici na pražském Smíchově srazil autobus osmapadesátiletou ženu, která přecházela mimo značené místo....

Ženu zabil šok ze ztráty krve. Za vraždu dostal Rumun 19 let a vyhoštění

Marius Vasilica Ailieseie u soudu v Liberci (20. března 2018).

Krajský soud v Liberci rozhodl v případu vraždy Ukrajinky, která se stala v létě roku 2016. Obžalovaného Rumuna Mariuse...

Najdete na iDNES.cz