Radní má potíže kvůli bonusům z mobilů

  12:20aktualizováno  12:20
Olomouc - Policie obvinila radního Olomouckého kraje Pavla Stonawského z krádeže. Bývalý starosta Šternberka za Nezávislé je podezřelý, že využíval výhody služebních mobilních telefonů i poté, co musel z radnice odejít. Podle policie má na svědomí škodu přes sedmnáct tisíc korun. Stonawský před časem havaroval se služebním vozem, když řídil opilý. Zastupitelé ho také kritizovali, že nehospodařil dobře s městským majetkem.

Radnice ve Šternberku podala na bývalého starostu trestní oznámení kvůli podezření, že po odchodu z městského úřadu neoprávněně využíval výhody, které poskytuje jeden z provozovatelů mobilních telefonů.

"Využíval výhod i v době od května do června loňského roku, kdy už nebyl starostou," řekla mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.

Stonawského se doposud nepodařilo zastihnout, aby se k obvinění mohl vyjádřit. Už dříve však jakékoliv machinace se služebními mobily odmítl.

Podle radnice Stonawský využíval takzvané benefit body z pěti služebních mobilů, které byly napsány na jeho jméno. Benifit body dává provozovatel mobilů podle toho, kolik jejich majitel protelefonuje času. Lze za ně pořídit například benzin, vybrané zboží, služby, nebo dostane minuty zdarma.

"Z pěti mobilů, které byly napsány na Stonawského, se pořídil například další mobil a karty na benzin," uvedl starosta Šternberka Petr Skyva (ODS) a tvrdí, že tyto výhody využíval Stonawský i v době, kdy už na radnici nebyl.

"Obvinění je nesmyslné," ohradil se nedávno šternberský exstarosta Pavel Stonawský. Podle něho benifit body z mobilů radnice využívali i zaměstnanci, kteří je měli k dispozici.

"Když mám pykat, tak by za to měli být potrestáni i ostatní pracovníci radnice," říká Stonawský. Tvrdí, že po odchodu z radnice služební mobil vrátil a výhody benifit bodů nevyužíval.

Stonawského překvapilo, že radnice předala záležitost s mobily policii, "Trošku si začínám myslet, že se blíží komunální volby," glosoval exstarosta. Nevyloučil, že se znovu pokusí dostat se na šternberskou radnici. "Uvidím. Jestli však bude taková nevole ODS a ČSSD proti mé osobě, tak bych Nezávislým ve Šternberku nechtěl ublížit," dodal Stonawský.

Nesrovnalosti se služebními mobily podle bývalého starosty daly vyřešit v klidu, ale radnice se Stonawským údajně nechtěla komunikovat. "Minimálně dvakrát jsme ho vyvolali k jednání, ale nedostali jsme od něho uspokojivou odpověď," ohradil se šternberský místostarosta Jiří Zemánek (ČSSD).

Radnice vylučuje i jakýkoliv politický podtext. "Celý problém s mobilními telefony zjistil odbor vnitřních věcí, nahlásil to vedení radnice a to prostě nemůže krýt jakékoliv podezření. Tímto způsobem by se postupovalo vůči kterémukoliv pracovníkovi radnice," tvrdí Zemánek. Zpolitizování kauzy odmítl i starosta Petr Skyva.

Zástupce hejtmana Ivan Kosatík (ODS) o posledním problému okolo Stonawského nevěděl, takže počínání kolegy z rady Olomouckého kraje ani nemohl komentovat. "Slyším to poprvé a nevím ani, že by se o tom někdy dřív mluvilo v ODS," řek.

Není to poprvé, co Pavel Stonawský vysvětluje své počínání policii. Před třemi lety, když byl ještě starostou města, havaroval v opilosti se služebním vozem. Když ho soud pravomocně odsoudil, odmítl dobrovolně opustit zastupitelstvo, i když mu to zákon nařizoval.

Rada města se zpočátku za Stonawského jednohlasně postavila. Pak ho ale někteří zastupitelé začali obviňovat, že neoprávněně používal služební vůz a navíc ho pro město pořídil za nevýhodných podmínek.

Ze zastupitelstva i radnice Stonawský musel odejít loni. Zastupitelé ho sami odvolali a prezident nevyhověl jeho žádosti o milost. Do komunální politiky se může vrátit, protože mu to umožňuje zákon o volbách, který loni schválila Poslanecká sněmovna.

Starosta města Šternberka Pavel Stonawský

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Policie zasahuje na úřadu Středočeského kraje, jde po smlouvách s externisty

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují na...

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na středočeském krajském úřadě, uvedl web...

Matka zemřela po pádu z koně, dcera žádá milion po národním hřebčínu

Tradiční Hubertovu jízdu letos v kladrubském hřebčíně zakončili honem „na...

Okresní soud v Pardubicích otevřel případ smrti jednačtyřicetileté ženy, která v říjnu 2016 při tradiční Hubertově...

Zdrogovaný málem ubodal družku, viní muže obžaloba. Soudí jej za opilství

Marek Vašků u krajského soudu v Olomouci.

Před krajským soudem v Olomouci stanul Marek Vašků, který se podle obžaloby kvůli bludům způsobeným užíváním pervitinu...

Najdete na iDNES.cz