Radikálové v Krupce posílili, nahrálo jim napětí na Šluknovsku

  8:24aktualizováno  8:24
Z napjaté sociální situace na severu Čech těží radikálové. Ukazuje se to na potřetí opakovaných volbách v Krupce na Teplicku. Při řádných volbách před necelým rokem získala Dělnická strana sociální spravedlnosti 3,8 procenta hlasů, letos v květnu dvojnásobek a napotřetí dostala téměř 10 procent hlasů a dvě křesla na radnici.

V Krupce lidé volí do městského zastupitelstva už potřetí. Soud platnost hlasování už dvakrát zrušil kvůli kupčení s hlasy voličů. | foto: ČTK

Ukazuje se, že nespokojenost lidí dosáhla takové intenzity, že jsou ochotni naslouchat jednoduchým, siláckým, leč prázdným heslům. (Výsledky voleb najdete zde.)

Volby v Krupce

I když se na severu Čech s hlasy voličů loni na podzim kupčilo ve více městech, uplácení v Krupce se dostalo až k Ústavnímu soudu a do parlamentu. Uplácelo se i pak v opakovaných volbách.

Poslanci kvůli Krupce nakonec přijali novelu, podle které bude nakupování hlasů trestným činem, a policisté díky tomu budou moci proti takovým obchodníkům okamžitě zasáhnout (více zde). Nynější volby v Krupce tak jsou nejspíš poslední, při kterých to nelze (jak reagují podezřelí, čtěte zde).

Z kupčení s hlasy je v Krupce podezřelé Sdružení ČSNS 2005 a NK-Šance pro město, jehož lídrem je současný místostarosta Zdeněk Matouš. Jeho odpůrci uvádějí jako důvod spekulace s pozemky a přístup k archivu, ze kterého by mohly na současné vedení města podobné věci vyjít najevo. Matouš to ale odmítá (rozhovor s Matoušem zde).

"V Krupce je už delší dobu napětí, lidé jsou znechucení uplácením voličů a extremisté na tom vydělávají. Nevymezují se totiž jen protiromsky, ale vystupují také proti establishmentu a mohou být chápáni jako nová síla. Situace v regionu je navíc v současné době vyhrocená a pro DSSS je to signál, že Ústecký kraj je pro ně nejnadějnější," míní politolog Miroslav Mareš.

Další politolog Petr Jüptner odhaduje, že vzhledem k nízké volební účasti v Krupce - 29 procent lidí - stačilo DSSS jen kolem 400 voličů k takovému úspěchu.

"Velmi nízká volební účast vždycky nahrává malým stranám, jejich základna je stabilní a disciplinovaná," říká Jüptner. "V Krupce měla DSSS umírněnou kampaň, nestavěla tak úplně na extremistickém myšlení," dodává. (o Vandasovi v Krupce čtěte zde)

Lidem vadí dávky

Podle toho, co lidé opakují při demonstracích, jsou hlavním tématem sociální dávky. Nejvíce jim vadí, že zatímco oni pracují a kvůli krizi mnohdy přicházejí o peníze, jiní žijí z jejich daní. Doutná v nich xenofobní pocit, že nepracovat se vyplácí a že jim, kteří se snaží, nikdo nepomůže. K tomu se přidává vzrůstající kriminalita.

V takové atmosféře získává plácání extremistů více posluchačů. Když přijel předseda DSSS Tomáš Vandas s hrstkou věrných minulý pátek do Krupky, nemluvil o zdejších problémech. Natož o tom, jak je řešit. Ve svém typickém úderném projevu mluvil obecně a nakonec zamířil sto kilometrů dál na sever - na Šluknovsko. Tam nyní extremisté nalézající daleko víc témat.

Volební výsledky DSSS v Krupce

říjen 2010 - 2 912 hlasů (3,80 %), volební účast 36,91 % - 0 mandátů

květen 2011 - 5 403 hlasů (7,25 %), volební účast 35,02 % - 1 mandát

září 2011 - 5 974 hlasů (9,57 %), volební účast 29,42 % - 2 mandáty

Strašení Šluknovskem v Krupce zabralo. DSSS dostala o jedno procento hlasů víc než parlamentní ČSSD a dotahuje se na v Krupce vládnoucí ODS, které sebrala jeden mandát.

"Já bych tento výsledek přesto nepřeceňoval," říká Jüptner s tím, že Krupka je v mimořádné situaci. "Tím, že se volby neustále opakují, se Krupka dostává do volební agonie a malé strany mohou nečekaně uspět," dodává.

Varování pro Šluknovsko

Z výsledků hlasování je patrné, že na cestu k urně rezignovali především voliči parlamentních stran. Ale extremisté získali i přímo - dostali 5 974 hlasů, o 571 víc než před čtyřmi měsíci. Radikálové poslali jasný vzkaz - musí se s nimi počítat.

Výsledky voleb v Krupce jsou varováním pro ostatní města, hlavně na Šluknovsku, kde snadno loví voliče frustrované z toho, že stát neřeší jejich problémy.

"Mám obavu, že extremisté získávají na severu Čech na síle a atmosféra je zde taková, že by mohli proniknout na radnice," říká poslanec Jaroslav Foldyna.

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Vandal nařízl madlo eskalátoru, znemožnil výstup z metra k nádraží

Kvůli vandalismu se ráno zastavil jediný funkční eskalátor ve stanici Náměstí Republiky na lince metra B, který vede do...

Nový soudce začal znovu řešit ateliér, kde vznikaly vyzývavé fotky dětí

Hradecký krajský soud začal potřetí projednávat případ Pavla Rohela obžalovaného z výroby dětské pornografie a obchodu...

Zloděj vykradl z kasiček příspěvky na obnovu sochy, policie jej dopadla

Policie dopadla zloděje, který v Moravské Třebové vykradl kasičky na obnovu sochy Plačící Anny. Pachatel si za krádeže...

Pro matku utýraného chlapce z Loun navrhuje soudkyně vyšší trestní sazbu

Soudkyně lounského okresního soudu Adéla Baranová nesouhlasí s právní kvalifikací státního zastupitelství v případu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz