Policie prohledávala prodejny Ikea, bála se další bomby

  14:46aktualizováno  20:55
Policie odpoledne uzavřela čtyři prodejny Ikea, dvě v Praze na Zličíně a na Černém Mostě a v Brně a v Ostravě. Obávala se, zda není v obchodech nálož. Jednu výbušninu zlikvidoval pyrotechnik u obchodního domu v pražském Zličíně. Všechny obchody už jsou zkontrolovány, policie další výbušniny nenašla.

"Ke kontrole všech obchodních domů jsme se rozhodli proto, že nalezená nálož byla funkční a musel ji likvidovat pyrotechnik a také vzhledem ke zkušenostem ze zahraničí, kde se Ikea stala obětí podobných útoků," řekla iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Nejdříve skončila prohlídka v Ostravě a Brně. "V Brně už je dokonce otevřeno. V Ostravě již v pátek otvírat nebudeme, pracovníci tam uklízejí. Lidé mohou přijít zítra," řekl Chadraba ve 20:00. Krátce na to skončila policie s kontrolou i ve dvou pražských obchodních domech. Také tam nic nenašla, obchody ale otevře až v sobotu.

Policisté evakuovali okolí obchodního domu Ikea v Praze na Zličíně (2. září
Policisté prohledávají odpadkové koše u pražské Ikey (2. září 2011)

Policisté prý také okamžitě informovali své zahraniční partnery a případ si převezme Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Podle Petry Vedrové z jihomoravské policie je evakuace rovněž pouze preventivní a policie nemá žádné konkrétní informace, že by v Ikee v Brně byla bomba. "Budovu prohlíží psovod se psem cvičeným na vyhledávání výbušnin. Nechceme nic podcenit," řekla Vedrová iDNES.cz po páté hodině odpoledne.

Výbušniny v Ikea

2004 - Za uložení trhavin v obchodech IKEA v Nizozemsku byli odsouzeni dva Poláci, kteří po vedení společnosti žádali 250 000 eur.

2009 - V Amsterodamu bylo zadrženo sedm lidí, kteří hrozili výbuchy v místních obchodech. Jejich cílem měla být i IKEA. Šlo o recesi.

2011 - V květnu byly nastraženy výbušniny nebo tam kvůli podezřelým balíčkům zasahovali pyrotechnici, ve třech obchodech IKEA ležících v Belgii, Nizozemsku a ve Francii. Nálože či podezřelé balíčky explodovaly nebo byly objeveny v obchodech v belgickém Gentu, nizozemském Eindhovenu a ve francouzském městě Lomme. Pachatelé při útocích použili mechanické budíky, které ukryli do kartonů od mléka. V červnu explodovala nálož v oddělení kuchyňského nábytku IKEA v Drážďanech. Výbuch lehce zranil dva lidi.

"Nahlásili nám to v půl jedné po poledni zaměstnanci obchodního domu. Podezřelého balíku si všimli, když šli vysypávat koše. Pracovník bezpečnostní agentury ho umístil do kontejneru v nedalekém nákladovém prostoru," uvedla mluvčí pražské policie Eva Stulíková k nálezu výbušniny na Zličíně.

Zaměstnanec navíc údajně na bombě ještě před tím, než zavolal policii, přestřihl dráty. Tato iniciativa velmi překvapila přivolaného pyrotechnika.

"Nález odborně prohlédl a zkonstatoval, že jde skutečně o nástražný výbušný systém, který vykazuje znaky, že by mohl být funkční. Na místě jej proto bezpečně zlikvidoval a převezl ke zkoumání," uvedla Stulíková.

Při zásahu policisté nejdříve prodejnu evakuovat nechtěli, nakonec, když se ukázalo, že je bomba funkční, rozhodli se obchodní dům s nábytkem vyklidit. "Stejně tak i prodejnu na Černém Mostě," dodala mluvčí. Policisté posléze uzavřeli i další dvě prodejny v Ostravě a Brně.

Například evakuace ostravského obchodního domu Ikea začala před sedmnáctou hodinou. "Desítky policistů evakuují nejen obchodní dům, ale také přilehlé parkoviště. Týká se to stovek lidí," uvedla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Podle ní nelze zatím odhadnout, jak dlouho vyklizení centra potrvá. "Jde nám o zajištění bezpečnosti zákazníků, aby nedošlo k ohrožení života," uvedla bez upřesnění.

Autoři: , , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Kvůli tragickému pádu sochy na dítě policie obvinila šéfku muzea i firmu

Již ukotvené a nainstalované sochy z minulých ročníků.

Loni v září na řezbářském symposiu ve Svitavách usmrtila padající dřevěná socha dítě. Policie nyní kvůli neštěstí...

Rychlou silnici z Pardubic do Hradce zasypala hlína z nákladního auta

Hlína se vysypala do obou jízdních směrů.

Frekventovanou rychlostní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové částečně zablokovala u Opatovic nad Labem hlína z...

Otce obvinili ze zmlácení kantora před vysvědčením, syn i tak propadl

Ilustrační snímek

Policie obvinila dva muže, kteří před koncem školního roku napadli na Královéhradecku středoškolského učitele. Chtěli...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz