Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Psychologové: Týraný Ondra je velmi inteligentní

  10:03
Sedmiletý Ondřej, kterého jeho matka zavírala nahého do malé komory, je velmi inteligentní a jeho výpověď je věrohodná. Shodli se na tom psychologové Jeroným Klimeš a Václava Masáková. Ondřej je zatím jediným svědkem, který vypovídal přímo proti své matce, tetě i rodinné známé Nenci.

Ondra bral pobyt v komoře jako něco nenormálního, byla to v jeho životě časově omezená epizoda, domnívá se psycholog | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Psychologové, které oslovila MF DNES, okomentovali jednotlivé pasáže chlapcovy výpovědi:

Ondřej: "Zuby jsem si čistil každý den, napřed bez pasty a potom mi mamka dala pastu. Takovou dobrou, pálivou. Ona se dostane tam, co je ten červ."

Klimeš: Toto je správný přepis dětské mluvy. Červem je míněn zubní kaz. Můžeme z toho vyvodit, že chlapec měl návyk čistit si zuby pastou. Výchova tedy do určité doby probíhala vcelku normálně, teprve pak začal být zavírán. Tam čištění ustalo a pak se obnovilo. Zřejmě se stalo něco, co vedlo matku k zavírání Ondřeje, ale přesto měla zájem na tom, aby si obnovil hygienické návyky.

Ondřej: "Teď v nemocnici chodím normálně na záchod."

Klimeš: Pokud můžeme důvěřovat kvalitě přepisu, pak slovo "normálně" ukazuje standard, na který je zvyklý. Bral tedy pobyt v komoře jako něco nenormálního. Byla to v jeho životě časově omezená epizoda.

Obrázek

Psychologové rozebrali i obrázky, které nakreslila třináctiletá Anička těsně před tím, než byla převezena do Klokánku. Kresba počítače přijde Marcele Holanové jako důvtipná. Myslí si, že dívka není hloupá a má dobré znalosti matematiky a geometrie. "Nejde o kresbu dítěte s defektem intelektu ani poruchou mozku. O tom svědčí stejně velká a rovná linie čísel, která jsou zarovnaná v řadách. Celek je logicky propojen," myslí si psychiatrička Holanová.

Ondřej: "Bydlím v Brně na ulici Krásného. Pak mě mamka převezla do Kuřimi. Taky jsem byl v Komárově, u maminčiny sestry v práci."

Masáková: Je vidět, že dítě je dost inteligentní a má základní orientační smysl. Ví, jak se ubíral jeho dosavadní život.
 
Ondřej: "Když mě našli svázaného, tak mě svázala maminka. Už jsem byl svázaný mockrát. Stokrát."

Klimeš:"Stokrát" samozřejmě neznamená stokrát. Určitě to ale bylo několikrát, třeba šestkrát. Pro něj to ale znamenalo hodněkrát, což je u něj to samé jako stokrát.
Masáková: Reaguje stejně, jako by reagovaly děti v jeho věku. Stokrát je jen přirovnání k tomu, že toho bylo hodně.

Ondřej: "Kubu a Aničku jsem viděl naposledy doma v Brně na Krásného. Po Vánocích už jsem je neviděl." (Otec chlapce tvrdí, že oba syny viděl naposledy tři týdny před odhalením týrání).

Masáková: Vánoce pro něj mohou znamenat poslední styčný bod, kdy byl v pohodě s celou rodinou. Je z toho zřejmé, že se jeho zavírání opakovalo a splývá mu. Myslím si, že sice nebyl od Vánoc celou dobu zavřený v kumbále, ale že dost dlouho nevycházel minimálně z domu ven. Každopádně byl dlouhodobě izolovaný od běžného života. Už jenom tím, že nechodil do školy. A v rámci té izolace se mu stírá časová osa.
Klimeš: Existují tabulky, jak staré děti si mohou pamatovat časovou osu. Je jasné, že když se zeptáte čtyřletého dítěte, co dělalo předevčírem, nebude na to umět odpovědět. Je tedy pravděpodobné, že byl mezitím venku, ale nedokáže ještě, tím že je malý, přesně určit, kdy to bylo.                                                                 Masáková: Je jasné, že šikovný právník by na tomto faktu jeho výpověď mohl chtít zpochybnit. To je ale nesmysl. Není to nic neobvyklého, prostě se ještě úplně neorientuje v čase.

Obrázek

Jména osob jsou uzavřena v jednom systému, kde dominuje maminka. "Pod ní jsou dva bratři a Anička je až poslední spojena se psem (Opa). Slova babička, dědeček a teta mi připadají jako dopsaná, zejména prarodiče se do boku téměř nevešli," soudí lékařka Holanová. Balík podle ní může znázorňovat tajemství, cestování nebo poštu.

Ondřej: "Teta Katka za mnou chodila do komory. Byl jsem nahatý. V Komárově jsem byl asi dva dny v šatně a potom mě dali do takové jiné místnosti a to byla taková divná místnost s jedním oknem. Do místnosti mě dala Nenci."

Klimeš: Z toho je zřejmé, že se na zneužívání aktivně podílela i teta Katka i Nenci. Obě moc dobře vědí, jaký je původ Aničky i jaké jsou důvody izolování Ondřeje. Matka s vědomím tety ho svazovala a izolovala od světa, zřejmě proto, že toho "moc věděl".
Masáková: Nemám pocit, že by si přítomnost žen vymyslel. Vzhledem k tomu, že je obě popisuje v celém případu souvisle s nějakým dějem a prožitým zážitkem, tak to na mne působí důvěryhodně.

Ondřej: "Ruce jsem měl svázané vždycky. Ale někdy jsem to měl jenom jako svázané, abych si vzpomněl, co se stane, když udělám zase něco špatně."

Klimeš: Nezdá se, že by za zavíráním Ondřeje do komory byla sadistická touha vidět jej trpět. To by mu matka přes den nerozsvěcela, nedávala karton na podlahu, neučila se s ním, neměla monitorovací kameru. Na rozdíl od jiných zneužívajících ho matka bezúčelně nebila. V nemocnici lékaři zjistili jen otlaky na rukou a běžnou žízeň. Netrpěl tedy hlady, neměl popáleniny ani bodné rány. To vše opět nasvědčuje, že vše bylo účelové. Kromě svazování a zamykání nahého v komoře bohužel vidíme i psychické týrání. Zejména pocit viny. Ondřejovi, coby oběti, se vnucuje pohled, že důvodem zavírání a svazování je jeho zlobení, tedy že to celé je jeho vina.

Ondřej: "Když mě našli svázaného, tak to mě svázala maminka... Maminka mě svazovala lepicí páskou... Na pití mi maminka dávala do misky čaj..."

Masáková: Není vyloučeno, že i přes to všechno má k matce dobrý vztah. Lidé, kteří byli týraní, tento syndrom mívají. Ta vazba tam určitě je.
Klimeš: Je vidět, že necítí vůči své matce žádnou agresi. Nemyslím si, že by jí chtěl svou výpovědí nějak cíleně ublížit, nebo že by si něco vymyslel.


Příběh rodiny

1993 Narození dívky, později pojmenované Anička.
1996 Klára Mauerová se provdala po roční známosti za Radka Coufala. Důvodem bylo neplánované těhotenství.
říjen 1997 Narození syna Jakuba.
září 1999 Narození syna Ondřeje.
2000 Anička zůstává u babičky Antonie Drcmanové.
2003 Coufal se stěhuje od rodiny, začíná rozvodové řízení. Babička Drcmanová prodělává mozkovou mrtvici, Annu si k sobě bere Klára Mauerová.
5. října 2004 Umírá Antonie Drcmanová. Mauerová začíná studovat sociální pedagogiku.
únor 2006 Ondřej jde k zápisu do první třídy.
léto 2006 Končí rozvodové řízení.
září 2006 Kvůli vadě sluchu povolují úřady Ondrovi domácí výuku. Jeho učitelkou je starší sestra Kláry Kateřina.
říjen 2006 Mauerová dává na fakultě náhle výpověď kvůli vážným osobním a rodinným důvodům.
prosinec 2006 Klára Mauerová žádá o svěření Aničky do své péče. Rodina se stěhuje do Kuřimi.
9. března 2007 O existenci Aničky se dozvídá odbor sociální péče brněnského magistrátu.
19. března 2007 Sociální pracovnice navštěvuje rodinu Mauerové na brněnské adrese - vše je v pořádku.
26. března 2007 Soud přidělil Anně jméno a datum narození, svěřil ji nepravomocně do péče Kláry.
23. dubna 2007 Mauerová nastupuje do zaměstnání v Brně.
večer 7. května Ondřej nalezen v komoře v kuřimském domě.
9. května Výslech Ondřeje policií, výslech a zadržení Kláry Mauerové.
10. května Soudkyně Zdeňka Mádrová vydává předběžné opatření a svěřuje děti do péče Klokánku.
11. května Mauerová jde do vazby.
12. května Mezi půlnocí a druhou ráno z Klokánku zmizela Anička.
13.–14. května Policie rozšiřuje pátrání po Aničce. Do akce se zapojují stovky policistů.
15. května Policie dvanáct hodin vyslýchá sestru obviněné Kateřinu a pracovnici dětského domu Hanu Bašovou alias „Nenci“. Kriminalisté navštěvují domov důchodců v Podlesí, kde zemřela Antonie Drcmanová, a ptají se na ni personálu.


Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161...

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v dopravě, ale také dva zraněné. V Praze-Braníku spadl strom na dva lidi, jeden z nich je vážně...

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních skandovaly s transparenty, „ať se vrátí domů“. Na návštěvníky města jeho obyvatelé stříkali vodními...

8. července 2024  9:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU dopis, ve kterém popisuje pohled šéfa Kremlu na válku na Ukrajině. Putin podle něj byl překvapen,...

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Smrtící žabí jed. Silné psychedelikum ve světě zabíjí, v Česku je volně prodejné

Premium

V Česku si zcela legálně a snadno můžete koupit silné psychedelikum s efektem intenzivnějším než u lysohlávek. Řeč je o alkaloidu 5-MeO-DMT. Přezdívá se mu „toad venom“ neboli žabí jed či žabí sliz....

13. července 2024

Má na to? Přeřek na summitu ukázal, že média nad Bidenem zlomila hůl

Premium

Zásadní tisková konference vůdce svobodného světa k 75. výročí NATO se stala okukováním a zkoumáním, jestli je Joe Biden tauglich. Čili jestli není dementní. Když se podíváte, co píší americká a...

13. července 2024

Slovenský festival Pohoda zasáhla silná bouře, zřítil se jeden z velkých stanů

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů. Tradičně se koná na letišti v Trenčíně. Záchranáři uvedli, že se zranilo několik lidí. Na místě zasahuje i...

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  23:14

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

Přímý přenos

Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména na jihu Čech a Vysočině. Znatelné byly také na severu a východě. Zaplaveny byly například komunikace...

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...