První úspěch Kobry. Odhalila fiktivní firmu a faktury za 270 milionů

  10:21aktualizováno  18:05
Nově zřízená skupina pro boj proti daňovým únikům zvaná Kobra má za sebou první velký zásah. Zabránila škodě 270 milionů. Zadržela šest lidí, mezi nimi i pracovníka finančního úřadu. Vytvořili fiktivní obchodní řetězec a vystavovali podvodné faktury.

Vyšetřovatelé zjistili, že nastrčené firmy žádaly nadměrný odpočet DPH. "Tvrdily, že vyvážejí nanodisky na Kypr," uvedl Jiří Žežulka z Generálního finančního ředitelství. Podvod byl podle něj velmi propracovaný, fiktivní firmy měly třeba i funkční webové stránky.

Fotogalerie

Podvod s nastrčenými firmami a dokonce maketami nanodisků, které skutečně cestovaly na Kypr, skončil na dvou chybách.  První byly samotné nanodisky. "Je to technologie ve fázi výzkumu a zatím neexistuje," upřesnil ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Milan Komárek. Firma prodávala jednotlivé kusy za 30 tisíc korun. 

Druhou chybou byla osoba samotného organizátora. Protikorupční policie ho znala z jiného případu a sledovala jeho aktivity. Muž patřil do skupiny podvodníků, která připravila stát o 49 milionů korun. Dalších 198 milionů se stejným způsobem, skrz fiktivní nároky na vyplacení DPH, skupina pokusila získat. (více o případu zde)

„Hlavní organizátor měl jakousi farmu na výchovu a dodávání bílých koní,“ řekl o hlavním obviněném šéf protikorupční policie. Těmi se stávali lidé, které finančně podporoval, zajišťoval jim bydlení, ale i někteří jeho příbuzní.

Obviněni byli čtyři ze šesti zadržených. Bez obvinění je zatím pracovník finančního úřadu, u kterého se podvodníci snažili uplatnit odpočet DPH, a muž podezřelý z výroby maket nanodisků. Policie požádala o uvalení vazby na hlavního organizátora, ale neuspěla.“Vazba nebyla uvalena,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Jitka Ježková.

Šéf protikorupční policie Komárek uvedl, že případ by policie zřejmě vyřešila, i kdyby nevznikl tým Kobra. Díky němu a rychlé výměně informací, kterou umožňuje, to však bylo ještě předtím, než skupina stihla státu způsobit stamilionovou škodu.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) doufá, že je to jen jeden z úspěšných případů Kobry. „Nemůžeme usnout na vavřínech. Je to jen první díl skládačky,“ řekl. Podle ministra bude úspěchem, teprve až se podaří pachatele této kauzy dostat k soudu a zabaví se peníze z trestné činnosti. „Až se toto stane, tak budu moct říct, že jsme úspěšní,“ doplnil Chovanec.

Tým Kobra začal pracovat v dubnu. Policie nezveřejnila, kolik případů v současné době řeší, ale je to zatím v řádu jednotek. Krátce však popsala další úspěch, kdy se jí podařilo zabránit krácení daní ve výši čtvrt miliardy korun při obchodu s minerálními oleji. Bližší podrobnosti ale neuvedla, protože se jedná ještě o „živý“ případ (více o vzniku daňové kobry zde).

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

VIDEO: Zátaras a střílení, policie ukázala zadržení nebezpečného řidiče

Na Jižní spojce v Praze ujížděl policii v protisměru řidič ukradeného...

Z pěti trestných činů podezírají policisté muže, kterého ve čtvrtek zadrželi v kradené dodávce na Jižní spojce v Praze....

Žena přecházela nedaleko přechodu, sanitka ji srazila zrcátkem

Ženu v  Zenklově ulici srazilo auto záchranářů. (24. 5. 2019)

Jedoucí sanitka záchranné služby srazila v Zenklově ulici v pražské Libni mladou ženu, která mimo přechod přecházela...

Najdete na iDNES.cz