Prokurátorka procesu s Horákovou dostala 6 let podle práva z roku 1852

  9:40aktualizováno  16:11
Ludmila Brožová-Polednová musí na šest let do věznice s dozorem. Vrchní soud ji napodruhé uznal vinnou z podílu na justiční vraždě Milady Horákové. Opřel se přitom o zákon ještě z dob rakouské monarchie. Líčení se výjimečně konalo v Plzni, aby se ho 86letá žena mohla zúčastnit.

Ludmila Brožová-Polednová u plzeňského soudu (9.9.2008) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

"Nefoťte mě tolik, bolí mě z toho oči," žádala bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová po příjezdu k plzeňskému soudu. Pomalu potom stoupala po schodech k jednací síni.

. přečtěte si také

Podívejte se, jak komunistický režim dokumentoval justiční vraždy

Soud začal čtením původního rozsudku, kterým Městský soud v Praze uložil 86leté ženě osmileté vězení.

"Rozuměla jsem, ale sem tam mi nějaké slovíčko uteče, protože už špatně slyším," odpověděla bývalá prokurátorka na dotaz soudce. Sedí od něj asi čtyři metry daleko s rukou u ucha, aby se jí lépe poslouchalo.

"Já nejsem jednou, ale pomalu oběma nohama v krematoriu. Já se nebojím. Já to prožívám, aby pravda vyšla najevo," uvedla Brožová-Polednová při odchodu ze soudní síně před vyhlášením rozsudku.

Soud nakonec vynesl šestiletý verdikt na základě zákona, který vznikl za rakouské říše v roce 1852, ale platil ještě v době procesu s Horákovou v roce 1950.

. Trest podle habsburského práva

Od 1. září 1852 platil v českých zemích rakouské říše a později i v nově vzniklém Československu Zákon o zločinech, přečinech a přestupcích, uvedený patentem č. 117/1852 říšského zákoníku. Platil i v době verdiktu nad Miladou Horákovou v roce 1950, změna nastala až s účinností zákona č. 86/1950 Sb.

Princip podle soudce Martina Zelenky velel zvolit pro souzenou Ludmilu Brožovou-Polednovou ten zákon, který je výhodnější.

Současná právní úprava říká, že za vraždu hrozí 10 až 15 let vězení, nebo výjimečný trest. Zároveň říká, že promlčecí lhůta pro justiční vraždy z let 1948 až 1989 je dvacet let a běží od 30. prosince 1989.

Zákon z dob rakouské říše by čin posoudil jako vraždu prostou, za níž pachateli (pachatelům) hrozí trest smrti. Pokud však verdikt nepadl do dvaceti let od spáchání činu, skutek se nepromlčoval, ale sazba se snižovala na 10 až 20 let s tím, že lze jít i pod spodní hranici.

Pro Brožovou-Polednovou bylo proto výhodnější použít ustanovení více než 150 let staré normy.

Soudce Martin Zelenka vysvětlil, že za dané situace je pro bývalou žalobkyni výhodnější, když bude souzena podle této normy než podle aktuálně platného zákoníku. (více viz box Trest podle habsburského práva)

Stručně řečeno: zatímco podle normy z dob monarchie měl možnost udělit trest od 10 do 20 let, ale kvůli promlčení i nižší, podle dnešních zákonů by se sazba pohybovala od 12 do 15 let až po výjimečný trest.

Státní zástupce se verdiktem spokojen není. Požadoval minimálně dvanáct let žaláře. Advokát bývalé prokurátorky zatím nebyl schopen říci, jak se k verdiktu postaví.

Pokud by Ludmila Brožová-Polednová skutečně trest odpykávala, byla by nejstarší českou vězeňkyní. "Ve věku nad osmdesát let není v českých věznicích nikdo. Nad sedmdesát je dvaceti vězňům," řekla iDNES.cz mluvčí Vězeňské služby ČR Markéta Trunerová.

Ludmila Brožová-Polednová přijela k plzeňskému soudu (9.9.2008)

Předchozích líčení se 86letá žena nikdy nezúčastnila. První rozsudek Městského soudu v Praze, osm let vězení, si tak loni 1. listopadu vyslechl jen její obhájce. Ten se hned odvolal.- čtěte Prokurátorka Horákové dostala osm let vězení

Vrchní soud v Praze poté verdikt zrušil s tím, že je justiční vražda Milady Horákové již promlčena. Brožová-Polednová prý navíc měla jen okrajový podíl na jejím odsouzení. - čtete Vražda Horákové je promlčena, řekl vrchní soud.

Ludmila Brožová-Polednová u plzeňského soudu (9.9.2008)

Proti tomuto verdiktu se odvolala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Nejvyšší soud poté případ vrátil k novému projednání. - čtěte NS nařídil nové jednání o roli prokurátorky v procesu s Horákovou

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Tahač po střetu s kamionem uvázl v poli, u Nové Vsi se tvořily kolony

Tahač skončil po nárazu mimo silnici.

Se zdržením museli od pátečního rána počítat řidiči na tahu I/37 mezi Nasavrky a Trhovou Kamenicí. V prudké zatáčce v...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Najdete na iDNES.cz