Soud řeší prodej bytů v kauze H-System. Po letech spočítal účastníky

  16:00aktualizováno  16:00
Městský soud v Praze v úterý pokračoval v jednání ve věci vyklizení bytů, které měla postavit firma H-System. Ač se spor táhne už 13 let, soudkyně věc odročila s tím, že její předchůdci neobeslali všechny účastníky řízení. Jednání se týká 55 rodin, které si byty dostavěly na vlastní náklady, což podle části správců konkurzní podstaty neměly dělat.

H-System měl postavit domy i byty. Místo toho společnost skončila v konkurzu. Ilustrační foto | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Má předchůdkyně v rozsudku zapomněla na dva vedlejší účastníky řízení. Stejně tak na ně zapomněl Vrchní soud v Praze," řekla iDNES.cz soudkyně Městského soudu v Praze Nataša Reichlová.

Vedlejšími účastníky soudkyně míní obyvatele bytů ve středočeských Horoměřicích, které nezastupuje právník žalované strany, tedy bytového družstva Svatopluk. Takových vedlejších účastníků je v právě projednávané věci 32, dosud však soudy pracovaly s třiceti. Zbylí dva, které dosud opomíjely, nemají svého právního zástupce. Soud je proto nestačil o úterním jednání informovat včas.

H-System

Projekt, který sliboval výstavbu levných bytů a rodinných domků, fungoval na principu pyramidové hry. Společnost vznikla v roce 1993, kdy se firma objevila na trhu a začala reklamní kampaň, která přivedla stovky zájemců k levnému bydlení. Každý zákazník zaplatil v průměru milion korun. První zákazníci skutečně levné bydlení získali, další již ne.

Vedení H-Systému následně začalo převádět peníze na další firmy, které ovládalo, či s jejich pomocí splácelo dluhy. Teoreticky měli klienti své domy obdržet do dvou až tří let od podepsání smlouvy, ale na podzim roku 1997 firma zkrachovala. Firma za dobu své existence stihla dokončit asi jen 30 rodinných domků.

Menší část podvedených založila sdružení Maják. Těm nešlo o nic jiného než dostat v rámci konkursu na majetek H-Systému zpátky své vložené peníze.

Jen osm desítek členů družstva Svatopluk dotáhlo do dnešního dne stavby do konce. A právě oni mohou na celém případu prodělat ze všech nejvíc. Do bydlení "napumpovali" další stovky tisíc a k tomu uzavřeli ještě s bývalým vedením H-Systému smlouvy o pronájmu pozemků.

Úterní jednání proto skončilo krátce poté, co jej soudkyně zahájila. Odročeno bylo na 28. srpna. Soud do té doby obešle zbylé účastníky. Předvolat si chce také jednoho svědka. "Na příští jednání se pokusím předvolat předchozího správce konkurzní podstaty Karla Kudláčka," upozornila Reichlová.

Mluvčí bytového družstva Martin Junek iDNES.cz řekl, že si neumí vysvětlit, jak je možné, že soud teprve po 13 letech zjistil, že neobeslal část účastníků. "Nevím, proč k tomu došlo, nikdy jsem se tím nezabýval a dnes to slyším poprvé," řekl Junek. Podle něj však určitě nejde o to věc zdržovat.

I když jednání bylo krátké, provázely jej velké emoce. O bydlení totiž může přijít 55 rodin.

"Čekáme, až se vyřeší, zda nám bydlení seberou, či ne," říká Marie Stadlerová, která v Horoměřicích má s manželem stometrový byt. Když jej přebírala, byly to zdi bez omítek, fasády, střechy a oken, přestože firmě H-System zaplatili 1,29 milionu korun. Investovali proto další peníze a byt si dokončili a zkolaudovali. "Dohromady se dnes námi vynaložená částka blíží ke třem milionům," popsal její manžel Richard Stadler.

Že chodím za Smetkou? To je v pořádku, řekl Čunek

Atmosféru vyhrotilo i něco jiného než obavy o střechu nad hlavou. K soudu přišel také jeden ze členů občanského sdružení Maják. Také v něm jsou lidé, kteří v H-Systemu přišli o peníze. Jenže na rozdíl od Svatopluka své nemovitosti nedostavěli a nemají ani pozemky, kde měly domy a byty původně stát.

"Zaplatil jsem 850 tisíc za byt 4 + 1 pro dceru, který se měl stavět v Bohnicích. Ale ani se tam nekoplo a peníze zůstaly v černé díře H-Systemu," řekl iDNES.cz Miloslav Feistauer, který je členem Majáku. Z konkurzní podstaty později dostal 60 tisíc.

Svatopluk a Smetka

Zakladatel H-Systemu Petr Smetka měl k bytovému družstvu Svatopluk blízko. Dva lidé z jeho vedení Ivan Král a Pavel Středa byli v kauze H-System podmínečně odsouzení jako spolupachatelé. Některé členy Svatopluka pojí se Smetkou také podnikatelské vazby. Například rodina současného mluvčího družstva Martina Junka vstoupila před sedmi lety do firmy Manager Service s.r.o., kterou Smetka zakládal a ze které se mezitím stáhl.

Feistauer se po úterním jednání pustil do senátora Jiřího Čunka. Ten do celé kauzy začal promlouvat loni a jel kvůli ní do věznice za zakladatelem H-Systemu Petrem Smetkou (více čtěte zde). Politik se přišel podívat i na úterní jednání. Feistauer mu ale před jednací síní vytkl, že bojuje za odsouzeného podvodníka.

"Že chodím za panem Smetkou, je v pořádku. Až ho za dva roky pustí, tak jeho velkým zájmem je, aby mu buď něco zbylo z konkurzní podstaty, nebo aby neměl žádné věřitele. To znamená, aby nemusel nikomu platit. Jak to může udělat, když deset let sedí?" řekl Čunek Feistauerovi.

Slova Feistauera se však nelíbila představitelům bytového družstva Svatopluk, kterých přišlo k soudu asi třicet. Část z nich ho na chodbě hlasitě obviňovala, že je Maják chce o jejich byty připravit, protože bojuje za to, aby se do konkurzu dostaly i pozemky pod již dostavěnými nemovitostmi.

Soud už jednou rozhodoval

Městský soud v Praze řeší žalobu na vyklizení bytů v Horoměřicích už podruhé. Vrátit se k ní musel, poté co část jeho rozsudku zrušil Vrchní soud v Praze.

Jednání je pohrobkem kauzy H-System. V roce 2001 tehdejší správce konkurzu na tuto firmu Josef Monsport zažaloval bytové družstvo Svatopluk s tím, že lidé, kteří obývají domy ve Velkých Přílepech a byty v Horoměřicích, je mají vyklidit, aby mohly být prodány v konkurzu.

H-System a amnestie

Zakladatel firmy H-System Petr Smetka skončil na 12 let ve vězení, loni soud zamítl jeho žádost o podmínečné propuštění (více čtěte zde).

Tří účastníků celé kauzy se dotkla amnestie vyhlášená Václavem Klausem. Ta mimo jiné smazala podmínky pro tři manažery H-Systemu - Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmu (více čtěte zde).

Městský soud v Praze loni v lednu vyloučil z řízení obyvatele domů ve Velkých Přílepech, u bytových domů v Horoměřicích dal za pravdu Monsportovi a přikázal, aby je lidé z bytového družstva Svatopluk vyklidili. S ohledem na investované miliony se jim ale takový rozsudek nelíbil, proto se družstvo odvolalo.

Obyvatelé bytů v Horoměřicích dodnes tvrdí, že dokončení jim písemně posvětil jiný správce konkurzu na H-System, a tím byl zmiňovaný Karel Kudláček, jehož si soud poslechne v srpnu.

Podle Kudláčkových nástupců ale Horoměřičtí byty z kauzy H-System obývají neoprávněně. "K žádosti Stavebního bytového družstva Svatopluk v červnu 1999 vyslovil (Karel Kudláček, pozn. red.) souhlas s dostavbou, který byl vázán na dodržení několika podmínek. Ty ale nebyly ze strany družstva dodrženy a tento postup původního správce byl zároveň jedním z důvodů k jeho odvolání z funkce," řekla loni iDNES.cz správkyně konkurzní podstaty Iva Fialová-Ištvánková (celý rozhovor čtěte zde).

Dohady, kdo chce koho okrást

Jak je ale možné, že se podvedení lidé nespojí a dlouhodobě se dohadují? Obě skupiny kromě majetku (jedni dostavěli, další nikoliv) dělí postup právničky a současné náměstkyně ministryně spravedlnosti Hany Marvanové. Ta zastupuje členy Majáku a její postup loni napadl trestním oznámením Jiří Čunek.

Čunek tvrdí, že má důkazy o tom, že Marvanová, Monsport, advokát Ivan Mráz a soudkyně Eva Hodačová se podíleli na rozprodání majetku pod cenou a podal na ně trestní oznámení. Marvanová takové tvrzení odmítá s tím, že se hraje o to, jaký Smetkův majetek v konkurzu skončí. Tedy spíše aby ho tam skončilo co nejméně.

Čunek však opakuje, že mu jde o něco jiného. "Ze strany konkurzního správce je nefér, aby vystěhovával lidi, kteří od jeho předchůdce dostali povolení dostavět byty a samozřejmě tam bydleli. Chce je teď vystěhovat na ulici, protože prázdný byt se prodává lépe než s nájemníkem," je přesvědčený politik.

Lidé, kteří v horoměřických bytech bydlí, jeho názor sdílejí a v lednu na Ministerstvu spravedlnosti protestovali proti uvedení Marvanové do funkce náměstkyně ministryně Heleny Válkové. Horoměřičtí do bydlení investovali miliony a jsou přesvědčeni, že nemovitosti jim patří. Zapsané je podle vlastních slov mají také v katastru. Právě probíhající soudní spor však může skončit tak, že se budou muset vystěhovat.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Nenapravitelný nestyda se zase obnažoval před dětmi, je ve vazbě

Ilustrační snímek

Asi si nemůže pomoct. Třiapadesátiletý muž, který se už v minulosti obnažoval před dětmi, nyní zase popustil uzdu své...

Pendolino srazilo na přejezdu v Olomouci chodce, nehoda blokovala koridor

Pendolino na olomouckém hlavním nádraží.

Komplikace zažili lidé cestující vlakem na hlavním koridoru mezi Prahou a Ostravou, případně na trase z Olomouce do...

Podnikatel Zadeh žádá odškodnění za vazbu, obrátil se na Nejvyšší soud

Íránec Shahram Abdullah Zadeh veřejně obvinil státní zástupce a soudce, že...

Nejvyšší soud přezkoumá rozhodnutí, podle kterého íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh zatím...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz