Lékař před soudem odmítl, že z podnikatele s fisurou udělal narkomana

  18:55aktualizováno  18:55
U pražského soudu začal proces s lékařem, který podle obžaloby záměrně způsobil svému pacientovi těžkou závislost na opiátech. V letech 2008 až 2012 ho pak měl obrat o 11,5 milionu korun prodejem návykových léků. Lékaři hrozí pět až dvanáct let za těžké ublížení na zdraví, obvinění odmítá.
Začal proces s lékařem, který dle obžaloby učinil z pacienta narkomana.

Začal proces s lékařem, který dle obžaloby učinil z pacienta narkomana. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pacient Stanislav H. se od roku 2000 potýkal s bolestivým abscesem v konečníku, postupně se navíc přidávaly další komplikace. Z akutního zánětu se nakonec vyvinula složitě léčitelná řitní trhlina. Muže s obrovskými bolestmi léčil v rozmezí let 2001 až 2011 Pavel Brejla, který se specializoval na proktologii.

Podle žalobce Radka Klvaňi však Brejla muže léčil nepřiměřeně dlouho a bez snahy pacientovy problémy konzultovat s dalšími specialisty. Mužův stav navíc nepodloženě prohlásil jako nevyléčitelný. Léčbu prý záměrně protahoval a k tišení bolesti muži dlouhodobě podával návykový dolsin, aby u něj vědomě vyvolal závislost na opiátech.

„Dolsin byl k jeho léčbě vhodný, protože má rychlý nástup účinku a krátkou dobu působení," hájil léčbu Brejl. Analgetikum ale obsahuje opiát petidin, jenž je vysoce návykový. Maximální denní dávka by proto neměla překročit tři ampule, a to jen po dobu několika dnů. Pacient jej však dostával od roku 2001 nepřetržitě. I proto primář mělnické nemocnice, kde se muž léčil, zakázal Brejlovi, aby Stanislavovi H. lék nadále podával.

Podle svědků a příbuzných poškozeného však lékař muži prodával dolsin a jiné léky neoficiálně i nadále, navíc za horentní sumy. „Bratr říkal něco o částce patnáct až dvacet tisíc za platíčko. Dokonce mluvil i o víkendových přirážkách,“ vypověděla u soudu sestra poškozeného. Stanislav H. tak měl podle obžaloby v necelých čtyřech letech dostat téměř sedm tisíc ampulí dolsinu. 

Podnikatel zahynul před dvěma lety

Ze Stanislava H. tak lékař podle prokurátora vymámil prodejem léků v období čtyř let až 11,5 milionu korun. „K částce jsme došli z finančního šetření pana poškozeného. Je to ale minimální hranice, skutečná suma může být vyšší,"  uvedl Klvaňa. Původně bohatý podnikatel tak postupně rozprodal svůj majetek až se v roce 2010 proměnil v zadluženého narkomana.  

Nařčení Brejla razantně odmítá. Návykový lék prý kupoval pro vlastní potřebu. Údajně jej užíval tři a půl roku na večer, aby zahnal deprese. Látku prý vždy rozmíchal ve vodě. „Podání ústy má o dvě třetiny nižší účinnost," vysvětlil Brejla proč se u něj nevytvořil tak silný návyk jako u pacienta. Dolsin prý později brát přestal a problémy řešil alkoholem. 

Proti lékaři však vypovídali všichni pondělní svědci. Brejlův bývalý spolupracovník, který se o poškozeného asi dva roky staral, u soudu navíc odmítl vypovídat. „Kdybych vypovídal, mohl bych se vystavit trestnému stíhání,“ vysvětlil.

I když má státní žalobce mnoho nepřímých důkazů, přímé mu zatím chybí. Sám poškozený, který měl být v líčení hlavní svědek, totiž v únoru 2012 zahynul při dopravní nehodě poté, co se jeho auto čelně střetlo s jiným vozidlem. Podle soudní pitvy byl i tehdy Stanislav H. pod vlivem dolsinu a psychiatrických léků.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Útočník na ulici osahával ženu a chtěl ji znásilnit, zachránil ji křik

Neznámý muž se v Plzni pokusil znásilnit dívku. Vodítkem při pátrání je pro...

Policisté v Plzni pátrají po muži, který se v centru města pokusil znásilnit ženu. Ta útok odvrátila, když začala...

VIDEO: Opilý muž střílel na barmana, protože mu nechtěl dovolit kouřit

Muž střílel v baru, protože mu tam obsluha nechtěla dovolit kouřit

Pozdvižení způsobil v jednom z barů v Ostrově na Karlovarsku host se zbraní. Poté, co mu barman nechtěl dovolit uvnitř...

Ze surové vraždy tříleté holčičky obvinili kriminalisté její matku

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili třiadvacetiletou ženu z vraždy tříletého dítěte, které bylo nalezeno minulý týden v bytě v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz