Inspekce policistů loni řešila vraždy i pervitinovou léčku

  12:31aktualizováno  14:09
Léta, kdy se člověk musel bát násilnických a zkorumpovaných policistů, naštěstí zřejmě pomalu končí. Jako by velké zátahy na policejní gangy či dopraváky beroucí úplatky měly odstrašující účinek. Generální inspekce bezpečnostních sborů loni obvinila 206 lidí oproti 284 obviněným v roce 2012. Největší podíl z nich tvoří policisté, skoro tři čtvrtiny.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ArchiviDNES.cz

"Situace ohledně kriminality v bezpečnostních sborech není tak závažná, jak se někde myslí. Pomohla podle mě i prevence. Sbory statisticky zestárly a asi v nich působí rozumnější lidé," konstatoval ředitel inspekce Ivan Bílek.

Vyšetřují i sami sebe

Generální inspekce vznikla v roce 2012. Je naprosto nezávislá na ministerstvech. Vyšetřuje trestné činy policistů, celníků a příslušníků vězeňské služby. Také mimochodem vyšetřuje sebe sama. Jako jediná instituce provádí "zkoušky spolehlivosti". Loni jich provedla padesát šest."Jedná se o ozbrojené a vycvičené pachatele vyškolené v právních postupech," shrnul ředitel inspekce Ivan Bílek, proti komu stojí. Inspekce má ve znaku ptáka ostříže. Má přes dvě stovky inspektorů plus civilní zaměstnance.

Zatímco v roce 2012 byli příslušníci ozbrojených složek nejčastěji stíháni za zneužití pravomocí, v roce 2013 za hospodářskou kriminalitu. "Děsí nás trochu úvěrové podvody, kde je nárůst. Zaznamenali jsme zvýšený počet loupeží," řekl Ivan Bílek.

Vysvětlil to nedávným poklesem platů u bezpečnostních sborů o deset procent, kdy se i policisté či pracovníci vězeňské služby dostávají do dluhových pastí. Bílek dál zdůraznil, že se u policie objevilo sexuální obtěžování a sdílení dětské pornografie.

Inspekce vyšetřovala i dvě vraždy, jednu v Hradci Králové, druhou v Ústí nad Labem. Jednou z jejích největších loňských akcí bylo pátrání po policistovi Miloši Babykovi, který dle obvinění zabil svou manželku (více zde).

Dál například při akci Spojka inspekce loni v dubnu zadržela policistu, který chtěl diskreditovat spolu s dalšími pachateli nepohodlného pracovníka finančního úřadu. Zamýšleli, že mu nevědomky podají pervitin a pak ho jakoby zastaví při silniční kontrole.

Za největší hrozby ředitel do budoucna považuje mravnostní kriminalitu a úvěrové podvody. Nejčastěji něco spáchali nováčci, co slouží do pěti let, ale inspekce u nich zaznamenala i nejlepší obrat k lepšímu. Nejvíc trestných činů je v Praze, kde také počet trestných činů roste.

Ve 157 případech loni inspekce řešila únik informací z bezpečnostních sborů (pokles o 47 případů v roce 2012), a dokonce řešila i několik podezření na únik informací přímo z řad inspekce.

Ve dvou případech inspekce vyšetřovala své vlastní lidi. Jeden z nich skončil jako přestupek. V druhém případě inspektor způsobil vážnou dopravní nehodu, ale jeho stíhání pak zastavil státní zástupce.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí, kolize přibrzdila provoz

Na Jižní spojce se srazilo auto s vojenskou houfnicí. (24.5.2019)

Pražskou Jižní spojku v oblasti Spořilova ve směru na Černý Most dopoledne krátce uzavřela kolize osobního auta se...

VIDEO: Zátaras a střílení, policie ukázala zadržení nebezpečného řidiče

Na Jižní spojce v Praze ujížděl policii v protisměru řidič ukradeného...

Z pěti trestných činů podezírají policisté muže, kterého ve čtvrtek zadrželi v kradené dodávce na Jižní spojce v Praze....

Žena přecházela nedaleko přechodu, sanitka ji srazila zrcátkem

Ženu v  Zenklově ulici srazilo auto záchranářů. (24. 5. 2019)

Jedoucí sanitka záchranné služby srazila v Zenklově ulici v pražské Libni mladou ženu, která mimo přechod přecházela...

Najdete na iDNES.cz