Dal facku recidivistovi, stíhala ho GIBS. Teď se kriminalista zastřelil

  0:30aktualizováno  0:30
Jeden ze dvou českobudějovických kriminalistů, kteří jsou od září stíháni za zfackování recidivisty při výslechu, se zastřelil. Zkušený policista, kterého v minulosti vyznamenali i za záchranu tonoucího, neunesl strach ze ztráty zaměstnání a poté, co jej Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z dalších dvou trestných činů, spáchal sebevraždu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Recidivista, kterého přinutili přiznat se k vykradení i bytů, které nevyloupil, je ve vazbě. Tam skončil pár dní po propuštění, protože opět kradl.

Kriminalista se zastřelil na své chatě, kam odjel minulý týden poté, co jej GIBS znovu vyslýchala a rozšířila jeho obvinění o vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby. „Neunesl to. Byl to vynikající kriminalista, kterému prostě při výslechu tehdy ruply nervy. A teď si neuměl představit, že bude odsouzen a přijde o práci,“ říká k sebevraždě jeden z jeho kolegů.

Kriminalisté podezřívali recidivistu z vykradení několika bytů. Odhalili jej kvůli jeho známému fíglu, jak se do bytů dostával. Dokázal speciálním klíčem vypáčit plastová okna. Při výslechu v září jej ale pod výhrůžkami fyzickým násilím a následně i fackou, když byl spoutaný, přinutili přiznat se k vyloupení i bytů, které nevykradl.

Za napadení a vynucení přiznání policistům hrozí osm let vězení. „Došlo k úderu otevřenou dlaní do tváře a k opětovným vulgárním výhrůžkám a k agresivnímu nátlaku. Dotyčný se následně doznal,“ popsal tehdy incident mluvčí inspekce Martin Strouhal.

„Kubánec“ je známou postavou podsvětí

Jednatřicetiletý recidivista původem ze Strakonicka je na Českobudějovicku známou postavou podsvětí. Muž s přezdívkou Kubánec kvůli svému vzhledu má na kontě desítky vykradených domů, už patnáctkrát byl trestaný a momentálně stojí před soudem za další vykrádačky. Konkrétně prodejnu se smíšeným zbožím a šatny sportovců. Obě budovy vykradl jen pár dní po propuštění.

„Nejprve si vybral prodejnu se smíšeným zbožím, kde odcizil sedm tisíc korun. Druhý den vnikl do šaten sportovního klubu, kde následně odcizil hokejovou výstroj a další věci za bezmála osm tisíc korun,“ popsal jihočeský krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Jen pro představu - naposledy ho zadrželi letos v květnu, kdy vykrádal v průměru každé tři dny jeden dům, až jej na konci chytili policisté přímo při činu, když se vloupal do jedné z restaurací na Pražské třídě v Českých Budějovicích.

Zvláštní také je, jak se Generální inspekce bezpečnostních sborů, která prohřešky policistů vyšetřuje, o případu dozvěděla. Až dosud se spekulovalo, že oba policisty udal recidivista „Kubánec“. Ten ale nyní před soudem uvedl, že vypovídat GIBSu začal až poté, co jej sami vyšetřovatelé kontaktovali.

Generální inspekce bezpečnostních sborů se k vyšetřování případu nevyjadřuje, stejně tak k sebevraždě policisty. Uvedla pouze, že napadení recidivisty vyšetřují policisté GIBSu, kteří nemají žádné vazby ke stíhaným českobudějovickým kriminalistům a GIBS tak nemá žádné indicie, že by měla vyšetřovat postup vlastních vyšetřovatelů inspekce.

Budějovičtí kriminalisté byli od září přeřazeni ředitelem jihočeské policie Luďkem Procházkou na administrativní práci, ten do konce prosince chtěl rozhodnout o jejich další budoucnosti u policie.

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Výbuch v Kralupech zavinili dělníci odstraněním záslepky, uzavřeli hasiči

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Středočeští hasiči ukončili vyšetřování loňského výbuchu nádrže v rafinerii v Kralupech nad Vltavou, při kterém...

Trestaný muž onanoval na sídlišti i ve vsi, soud ho poslal do vazby

Panelové sídliště

Třicetiletý muž z Trutnovska čelí obvinění z výtržnictví za onanování na veřejnosti. Začátkem ledna se obnažoval na...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz