"Mohu potvrdit, že takový zátah proběhl, i když zatím nevím, jestli už někdo nebyl obviněn," řekla mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká. Případ nyní vyšetřují pražští kriminalisté, ale ti k němu nechtějí zatím poskytovat žádné informace.
Na razii jako první upozornil server Novinky. Policistům dala tip Mezinárodní federace fonografického průmyslu. "Máme speciální program, který prohledává síť internet, a když narazí na podezřelá data, třeba hudební adresáře přístupné více lidem, začneme prověřovat, co je to za počítač," popsal objevení sítě Pavel Bodiš z mezinárodní fonografické federace.
V počítačích byly stovky filmů
Podle Bodiše spolupracovala na zátahu i centrála federace v Londýně. V nalezených počítačích se našlo pět terabytů pirátských dat. To odpovídá filmotéce s několika stovkami filmů.
Nyní počítače posuzuje soudní znalec. Nešlo o běžné přístroje. Pro jejich mimořádnou výkonnost se jim na kolejích přezdívalo "mašiny". "K datům měla přístup omezená skupina lidí, i když byly zabavené počítače napojené na školní síť nazvanou Silicon Hill, kterou lidé z ČVUT používají legálně k výměně dat při studiu," dodal Bodiš.
Policie také nyní zjišťuje, jestli podezřelí s programy obchodovali a poskytovali je dalším lidem za peníze, což by jim přitížilo. Strahovské koleje patří Českému vysokému učení technickému. Škola se zatím nevyjádřila. "Vím asi, o jakou šlo akci, ale odpovím až po domluvě s rektorem," reagovala Andrea Vondráková z oddělení vnějších vztahů ČVUT.