Policie: Za tragédii může řidič autobusu

  15:26aktualizováno  15:26
Policie uzavřela po půl roce červencovou nehodu autobusu u Dobšic na Znojemsku. Podle ní tragickou srážku zavinil řidič autobusu. Z vyšetřování vyplývá, že řidič firmy ČSAD Tišnov přejel před nehodou plnou čáru a porušil tak předpisy. "Za obecné ohrožení mu hrozí pokuta nebo až pět let vězení," řekla mluvčí policie Dagmar Bartoníková. Cestu z dovolené v Řecku nepřežila jedna žena. Na 40 lidí bylo zraněno.

Policisté čekali na znalecký posudek z oboru dopravy.

Výpovědi svědků po nehodě byly rozporné. Někteří tvrdili, že kolizi zavinil řidič mazdy, který před autobusem kličkoval. Pak se zjistilo, že muž v osobním voze měl v krvi zbytkový alkohol. Předpisy ale podle znalců jednoznačně porušil řidič autobusu.

Nehoda se stala na hlavním tahu mezi Znojmem a Brnem v místě, kde se na silnici napojuje odbočka na obec Suchohrdly.

"Před námi jela mazda. Její řidič se pokusil předjet před sebou jedoucí vůz, což se mu nepovedlo. Náhle proto změnil směr jízdy a vrátil se zpět do pruhu. Vozy pak začaly prudce brzdit. Pak jsme havarovali," popsal událost průvodce Vladimír Javůrek.

Řidič mazdy havaroval a byl lehce zraněn. Podle některých svědků chtěl z místa uprchnout. "O útěk se nepokusil," upřesnila po nehodě Bartoníková.

Mladá žena zemřela při operaci
Nehodu nepřežila mladá žena, která měla vážná zranění dutiny hrudní a břišní a rozsáhle krvácela. Zemřela přímo na operačním sále ve Znojmě. "Rozsah poranění byl neslučitelný se životem," konstatoval ředitel nemocnice Miroslav Kavka.

Zraněno bylo dalších 38 lidí, dvacet sedm lehce, dalších jedenáct těžce. "Tito lidé jsou mimo ohrožení života," podotkl Kavka.

Některé ze zraněných museli hasiči z havarovaných vozidel vyprošťovat otvorem ve střeše autobusu. Jednoho vážně zraněného odvezl do brněnské úrazové nemocnice vrtulník. "Má poraněnou krční páteř," řekl vedoucí lékař znojemské záchranné služby Arnošt Růžička. Další cestující mají četné zlomeniny, pohmožděniny či tržné rány.

"Okamžitě jsme ráno odsunuli plánované operace tak, abychom měli co nejvíce zdravotníků a techniky na ošetření zraněných," podotkl ředitel znojemské nemocnice, z níž po ošetření lidé s lehčími poraněními zamířili domů.

Autobus na křižovatce smetl sloup
Podle informací redaktora MF DNES, který dorazil na místo nehody, jel autobus i mazda po hlavní silnici směrem ze Znojma do Brna. Osobní auto na křižovatce zřejmě naznačilo, že bude odbočovat doleva, ale v poslední chvíli si to řidič rozmyslel.

Mazda nakonec neodbočila, ale jela rovně. Řidič autobusu proto strhl vůz doleva. Narazil do betonového sloupu elektrického vedení, který spadl. Autobus se převrátil na bok.

Patrový autobus značky Neoplan společnosti ČSAD Tišnov je starý více než deset let, ale podle zaměstnanců firmy byl jeho technický stav dobrý. Mazda měla zničenou přední část karosérie. Při nehodě vyjela mimo vozovku a skončila ve větrolamu u silnice. Osobní vůz měl třebíčskou poznávací značku.

Autobus vezl z Řecka 54 turistů
Autobus vezl brněnské turisty z dovolené v Řecku. Celkem šlo o 54 lidí, dva řidiče a průvodce. Asi 40 procent turistů v autobuse jelo do Řecka s cestovní kanceláří Galatea. Zcela bez zranění vyvázli z autobusu tři dospělí a čtyři děti. Policie je po nehodě převezla na své Okresní ředitelství ve Znojmě, kde jim poskytla dočasné útočiště.

"Dalších osm lidí se asi podruhé narodilo. Vystoupili totiž ve Znojmě, tedy krátce před neštěstím. Autobus pak pokračoval v jízdě do Brna. Jen tři kilometry za Znojmem se stala dopravní nehoda," řekla po nehodě znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

NEHODY AUTOBUSŮ V ČESKU ZA POSLEDNÍ ROKY

2. února 1999 - V katastru obce Středokluky v okrese Praha-západ se srazil linkový autobus s nákladním automobilem. Nehoda si vyžádala deset obětí na životech, zraněno bylo 27 lidí, z nich 15 těžce. Podle dostupných informací šlo o největší automobilové neštěstí na území republiky za poslední desetiletí.
3. září 1999 - Na sjezdu z dálnice D8 u Lovosic na Litoměřicku se srazily dva autobusy. Čtyři lidé zahynuli, 28 bylo zraněno.
26. října 1999 - Do linkového autobusu narazil u Slaného na Kladensku návěs nákladního vozidla, sedm cestujících bylo zraněno, řidič autobusu utrpěl zranění těžká.
3. ledna 2000 - Řidič polského kamionu dostal ve Znojmě-Dobšicích na zledovatělé silnici smyk a narazil do polského autobusu, který vezl turisty z Říma do vlasti. Zemřela jedna žena, dva lidé byli těžce zraněni a dalších 14 lehce.
12. února 2000 - Autobus chrudimské společnosti se na hlavní komunikaci mezi Ústím nad Labem a Děčínem střetl s osobním vozem Škoda Favorit, který vyjel do protisměru. Řidič favoritu na místě zemřel, řidič autobusu a jedna cestující byli zraněni těžce.
14. února 2000 - Na dálnici D1 ve směru na Prahu se střetl autobus s kamionem. Zraněno bylo 11 cestujících z autobusu.
28. února 2000 - Mezi obcemi Rudník a Mladé Buky na Trutnovsku se srazil německý autobus s nákladním automobilem. Zranění utrpělo 24 dětí, učitelka, řidiči autobusu a nákladního automobilu.
25. srpna 2000 - Srážka nákladního automobilu Liaz s polským autobusem na dálnici D5 u Rokycan ve směru z Plzně do Prahy. Nehoda si vyžádala šest těžkých a pět lehčích zranění.
2. března 2001 - Linkový autobus se u Vitějovic na Prachaticku čelně střetl s osobním automobilem Opel Omega. Při srážce utrpěl řidič automobilu těžké zranění, řidič autobusu a šest cestujících bylo zraněno lehce.
19. června 2001 - Na okraji Prahy u dálnice směrem na Plzeň se srazil linkový autobus Praha - Klatovy s čisticím vozem. Při nehodě utrpěli dva lidé středně těžké zranění a 12 lidí lehké.
24. září 2001 - Dva lidé zahynuli a dalších šest utrpělo zranění při srážce linkového autobusu s traktorem u obce Kovalovice na Brněnsku.
18. října 2001 - Na silnici E 55 u Bystřan na Teplicku se srazil německý autobus s dodávkou. Při nehodě byl těžce zraněn jeden muž.
25. října 2001 - U Vrbatova Kostelce na Chrudimsku se střetl autobus s kamiónem. V autobuse jeden člověk zemřel, čtyři byli zraněni těžce a čtyři lehce.
7. března 2002 - Řidič osobního automobilu nedaleko Velké Polomi na Opavsku dostal smyk a vjel do protisměru, kde narazil do svodidel a pak i do autobusu. Řidič osobního vozu zemřel, v autobuse utrpěli lehká zranění čtyři lidé.
20. března 2002 - Jeden člověk zahynul při havárii slovenského linkového autobusu s kamionem na dálnici D1 u Měřína na Žďársku ve směru na Prahu. Autobus se srazil s kamiónem.
29. dubna 2002 - Na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic na Pardubicku se střetl linkový autobus s osobním automobilem. Při nehodě zemřela žena z autobusu, dva cestující byli zraněni těžce a dalších 15 utrpělo lehká zranění.
9. června 2002 - Čelní srážka osobního vozu mercedes s autobusem vezoucím italské turisty si u Radotína vyžádala život řidiče osobního vozu a devět lehce raněných.
25. července 2002 - Dálkový autobus se srazil u Dobšic na Znojemsku s vozidlem značky Mazda. Při nehodě bylo zraněno 39 lidí, z toho 12 těžce.

Hasiči zasahují u autobusu, který se srazil u Dobšic na Znojemsku s osobním vozem značky Mazda. Nehoda si vyžádala 39 zraněných, z toho 12 těžce. (25. července 2002)

Policisté a hasiči prohlížejí autobus, který se srazil u Dobšic na Znojemsku s osobním vozem značky Mazda. Nehoda si vyžádala 39 zraněných, z toho 12 těžce. (25. července 2002)

U Dobšic na Znojemsku se srazil autobus s osobním vozem Mazda. Nehodu nepřežila mladá žena, dalších 38 lidí bylo zraněno. (25. července 2002)

U Dobšic na Znojemsku se srazil autobus s osobním vozem Mazda. Nehodu nepřežila mladá žena, dalších 38 lidí bylo zraněno. (25. července 2002)

U Dobšic na Znojemsku se srazil autobus s osobním vozem Mazda. Nehodu nepřežila mladá žena, dalších 38 lidí bylo zraněno. (25. července 2002)

U Dobšic na Znojemsku se srazil autobus s osobním vozem Mazda. Nehodu nepřežila mladá žena, dalších 38 lidí bylo zraněno. (25. července 2002)

U Dobšic na Znojemsku se srazil autobus s osobním vozem Mazda. Nehodu nepřežila mladá žena, dalších 38 lidí bylo zraněno. (25. července 2002)

U Dobšic na Znojemsku se srazil autobus s osobním vozem Mazda. Nehodu nepřežila mladá žena, dalších 38 lidí bylo zraněno. (25. července 2002)

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Vojenská policie začala stíhat vojáky, kteří se rvali kvůli padlým kolegům

Před diskotékou Apollo v Sezimově Ústí se poprali vojáci s ochrankou.

Potyčka, která se v Sezimově Ústí strhla kvůli třem padlým vojákům, má dohru. Vojenská policie zahájila trestní stíhání...

Ulomená zrcátka, odřené boky. Řidič náklaďáku poškodil třináct aut

Nákladní auto v Cuřínově ulici v Praze poškodilo třináct osobních aut...

Třináct zaparkovaných vozidel poškodil v Cuřínově ulici v Praze řidič nákladního auta. Ten manévroval v úzké uličce a...

Zákrok ozbrojeného policisty v civilu proti řidiči znovu projednává soud

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Okresní soud Plzeň-město dnes začal znovu projednávat zákrok zástupce velitele krajské policejní zásahové jednotky...

Najdete na iDNES.cz