Obviněný po zásahu v mešitě promluvil: Nám ta kniha nepřišla zlá

  18:50aktualizováno  18:50
Arabista Vladimír Sáňka se vůbec poprvé pro iDNES.cz vyjádřil ke svému obvinění, že šířil nenávistnou muslimskou knihu Bilala Philipse Základy tauhídu. V pátek uplynuly právě tři měsíce od zásahu v pražské mešitě, který vyvolal stížnosti diplomatů kvůli své necitlivosti.

Muslimové se rozhodli na protest proti policejnímu zásahu v Islámské nadaci v Praze pomodlit pod širým nebem poblíž ministerstva vnitra na Letné. Nelíbí se jim použití síly a načasování zatýkací akce, která je údajně poškodila. (2. května 2014) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Předseda pražské muslimské obce Sáňka je obviněn z propagace rasismu a hrozí mu deset let vězení. Internetová knihkupectví už na jaře knihu sama stáhla z nabídky, ani ji nemusel soud zakazovat žádným předběžným opatřením (více o knize čtěte zde).

Sáňka, který je odpovědným redaktorem českého vydání knihy, uvedl, že se o vydání knihy a jejím překladu radil s několika lidmi v muslimské obci včetně duchovního. Sáňka po celou dobu opakoval, že rozhovor k této věci dávat nechce, nakonec ale pár slov řekl.

Vladimír Sáňka

Vladimír Sáňka na snímku z roku 2006

 „Já tu knihu vidím jako nezávadnou. Četla ji před vydáním řada lidí v originále a ti, kteří dělali korektury, i v českém překladu. I náš duchovní ji četl, tehdy se to nejevilo nikomu závadné. Překládalo se to před lety. Netušili jsme, že by z toho mohly být nějaké problémy, ale doba se možná změnila,“ řekl Sáňka.

Ten doplnil, že v době vydání knihy na trh před dvěma roky ho nikdo z policie nekontaktoval a nic nenasvědčovalo pozdějším problému. „Zásah přišel až letos jako blesk z čistého nebe. My nevíme, co za tím zásahem bylo. Ta kniha neobsahuje nic, co by se jí dalo vytknout,“ uvedl Sáňka.

Z jeho vyjádření se zdá, že vyšetřování přešlapuje na místě. „Kolem toho případu se nic neděje a čeká se na další kroky policie nebo státního zástupce,“ dodal Sáňka.

Vyšetřujeme. A to je vše

Státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná i šéf ÚOOZ Robert Šlachta shodně tvrdí, že „vyšetřování stále probíhá a není nic ke zveřejnění“. Šlachta ještě dodal, že policie je ve fázi zadávání znaleckých posudků.

Základy tauhídu

Kniha kvůli které policie zasáhla v mešitě, má zhruba 150 stran. Napsal ji islámský konvertita a radikál Bilal Philips (68), který má zákaz vstupu do několika západních zemí. V knize samotné je však jen několik výslovně nenávistných vět.

Na straně 27 se píše, že „neislámské vlády je třeba upřímně nenávidět“. Ovšem autor má na mysli neislámské vlády v muslimských zemích. Philips ve spisku také schvaluje tvrdé tresty podle šaríi, jako useknutí ruky za krádež a zbičování za konzumaci alkoholu. V českém překladu ji vydalo Ústředí muslimských obcí v roce 2012.

Vyšetřování může v této souvislosti komplikovat ještě jedna věc. V Česku momentálně není registrován žádný soudní znalec, který by se specializoval na islámskou teologii a mohl by závadnost knihy posoudit. Jistě, policisté si ho mohou vybrat kvůli jednorázové „zakázce“ a už se takto jednou soud na Orientální ústav obrátil.

Otázkou ale je, jestli najdou znalce, který podpoří jejich konstrukci obvinění. Známý orientalista Bronislav Ostřanský z Akademie věd několikrát poznamenal, že jeho kolegové mají spíše tendenci muslimy hájit.

Po zásahu v mešitě se vyrojilo několik spekulací, že policie tam šla ve skutečnosti kvůli něčemu jinému. Dokonce se objevila v médiích domněnka, že v modlitebnách hledala zbraně. Takový závažný nález by nasazení zásahové jednotky ospravedlňoval.
Policie však stále opakuje, že do modlitebny v centru Prahy i do budovy Islámské nadace šla jen kvůli knize.

Od razie se následně distancovala i tajná služba BIS. Její mluvčí Jan Šubert odmítl, že by k zásahu vedly nějaké poznatky jeho služby. I to je určitou indicií, protože právě Bezpečnostní informační služba by měla mít největší přehled, jestli se čeští muslimové nějak neradikalizují a nedopouštějí se něčeho nezákonného.

Razie během modliteb. Sporný zásah na záznamu:

Jestli je tu někdo rasista, tak stát, říkají muslimové

Pouze v jedné z posledních výročních zpráv BIS se objevila nenápadná věta, že tajná služba si všímá tendencí, kdy se v Evropě včetně Česka pořád víc prosazuje islámské právo šaría. To je však viditelné zatím spíš ve Velké Británii, kde muslimové prosazují takzvané „šariacké zóny“ v některých měst, kde uplatňují své právo. 

Fotogalerie

Příznačná je ještě věc. Vztah muslimů k českému státu se zhoršil právě až po dubnovém zásahu, a to nejen těch praktikujících, kteří byli přímo u toho. Mnozí z nich říkají, že se v Česku cítí jinak skvěle, a jestli je tu nějaký „rasista“, tak je to paradoxně stát.

„Vybavily se mi scény z Jeruzaléma, kdy izraelští vojáci svými těžkými botami zneuctili prostory mešity a vyvolali bouři protestů. My muslimové jsme citliví na takový pohled. Ponížení lidí by se dalo ještě snést, ale pokořit jejich víru tak nesmyslně, to už je  moc,“ napsal v komentáři pro iDNES.cz Mohamed Hassan, který v Praze studuje na Univerzitě Karlově bohemistiku.

Zásah policie v Islámské nadaci:

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Matka nechala kojence na zimě a odešla, pokus o vraždu soud neuznal

Ilustrační snímek

Na prochladlou zem v pražských Nuslích položila loni v únoru jednadvacetiletá Hong N. D. měsíčního syna a odešla....

Dvojice chtěla vycpat vzácnou vydru a jestřába, dva roky je měla v mrazáku

Vydra říční.

Dva roky schovávali muž a žena ze Svitavska doma v mrazáku uhynulou vydru a také mrtvého jestřába. Když se pak...

Slovenský učitel se ukájel před nezletilými dívkami, ředitelka se ho zastala

Masturbace prospívá zdraví. Muži by si měli ulevit nejméně dvacetjednakrát do...

Slovenská policie řeší případ z Vranova nad Topľou, kde se na veřejnost dostal videohovor tamního učitele informatiky....

Najdete na iDNES.cz