Podivín, brblal, všehoschopný člověk. Výbuch asi zavinil bývalý dozorce

  21:59aktualizováno  21:59
Pět mrtvých, jedenáct zraněných. Taková je prozatímní tragická bilance nedělní detonace domu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Pátrání po obětech už skončilo, policie však pokračuje ve vyšetřování. Nevyloučila nešťastnou náhodu nebo nedbalost, stále více informací ale naznačuje šílený útok.

Podivín, brblal, všehoschopný člověk. Tak lidé z Frenštátu pod Radhoštěm hodnotí Antonína Blažka, který bydlel v přízemí domu v ulici 6. května. Bytovku v neděli brzy ráno rozmetala série výbuchů.

A právě on, zhruba šedesátiletý bývalý dozorce, by podle jedné z nejpravděpodobnějších verzí mohl neštěstí mnoha lidí způsobit. "Není možné žádnou z verzí potvrdit, či vyvrátit. Jednalo by se o spekulace a neradi bychom veřejnost mylně informovali," řekla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Kam zaslat peníze

Zastupitelé Frenštátu v pondělí schválili zřízení veřejné sbírky na pomoc postiženým. Do sbírky mohou lidé přispívat prostřednictvím speciálně zřízeného bankovního účtu číslo 388 0277/0100.

Podle policie mohlo jít i o nedbalost, nebo nešťastnou náhodu. Ale úmysl nezavrhla. Naopak. Případ vyšetřuje i kvůli možnému obecnému ohrožení.

Stížnosti byly takřka neustálé

Šéf moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra řekl, že požár domu měl několik ohnisek. V bytě v přízemí, ve sklepě, i na dalších místech. To by naznačovalo úmysl (více zde).

Mnoho lidi ve Frenštátě má jasno. "Kamarádka si na něj pořád stěžovala. Prý na lidi z domu pořád donášel a stěžoval si. Vyhrožoval, že pokud ho nechají vystěhovat, půjdou z domu všichni. Byly s ním stále nějaké problémy," popsala Eva Srněnská.

Fotogalerie

Už dříve muselo být i okoloprocházejícím lidem jasné, že v přízemním bytě nebydlí obvyklý nájemník. Okna měl oblepená různými nápisy. "Byl to podivín, a to jsem ještě hodně taktní. Jiní říkají blázen," podotkl další muž.

Blažek má dospělé děti a manželku. Ta s ním ale už prý nežila, starala se o starou maminku.

Ve sklepě si zřídil dílnu, živnost měl jako zámečník.

V domě rozhodně nepatřil mezi oblíbence. Do společného fondu sdružení vlastníků nic neplatil, tížila ho řada exekucí. Když mu odpojili plyn, začal si prý topit a vařit na propanbutanových lahvích.

Ne jedno tělo, hasiči zřejmě našli ostatky dvou lidí

Podle jedné verze měl exekuci i na byt a do konce minulého týdne se musel vystěhovat. Tedy v den výbuchu.

Podle dosud nepotvrzené hypotézy, která vycházela údajně z výpovědí přeživších lidí, v neděli časně ráno zaplnil plynem chodbu, v bytě založil požár a snažil se lidem zabarikádovat únikové cesty. On sám prý chtěl utéci, ale nestihl to a zemřel také.

Policie také ukončila pátrání po pohřešované osobě. Je totiž možné, že v neděli před půlnocí, když hasiči nalezli kusy lidského těla, tak našli ostatky dvou osob. "S takovou verzí opravdu pracujeme," potvrdila policejní mluvčí.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Policie vyklidila vrchní soud, měl rozhodnout o otravách metanolem

Policie evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci, protože anonym nahlásil,...

Policie evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ráno ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Ani jednoho jsem se nedotkl, tvrdí osmdesátník viněný z osahávání školáků

Za znásilnění a pohlavní zneužití dětí hrozí muži z Chebska až dvanáct let...

S obžalobou ze znásilnění a pohlavního zneužití školáků stanul u Krajského soudu v Plzni dvaaosmdesátiletý muž z...

Při nehodě na D1 se kamion převrátil na bok, tvoří se kolony

Při noční nehodě se na bok převrátil kamion a zkomplikoval dopravu na 61,5...

Tři jednotky hasičů ze Zruče nad Sázavou, Benešova a Vlašimi zasahovaly v jednu hodinu v noci na 61,5 kilometru D1 ve...

Najdete na iDNES.cz