Policie rozpustila party skinů a zadržela zpěváka

  15:45aktualizováno  15:45
Policie ukončila kvůli rasistickým heslům a hajlování v sobotu v noci sraz skinů na Sokolovsku. Na koncert a party se jich sjely asi dvě stovky do Libavského Údolí na Sokolovsku. Zpěvák ukrajinské kapely skončil v cele.

Policie rozpustila skinheadskou party - Policisté rozpustili kvůli rasistickým heslům skinheadskou party v Libavském Údolí na Sokolovsku. (17. července 2005) | foto: Martin StolařMF DNES

Přizvaná tlumočnice zachytila v jeho písničce slova "o bílé síle, která zvítězí".

Organizátoři rozpustili večírek skinů v restauraci Na vršku bez incidentů v půl jedné ráno na pokyn mužů v uniformách. Jednotka devadesáti připravených těžkooděnců zasahovat nemusela.

"Ze sálu se kromě hesel v textu poslední ze šesti kapel několikrát ozvalo i ´sieg heil´. Domluvili jsme se s pořadatelem, že akci ukončí. Během deseti minut téměř všichni restauraci opustili. Ukrajinský zpěvák je v cele předběžného zadržení, je třeba přizvat znalce k překladu a posouzení textů. Máme na to osmačtyřicet hodin," řekl velitel policejního zásahu Jiří Matouš.

Obec zažila policejní manévry
Akci holých lebek doprovázely ve vesnici a jejím okolí po celý večer mohutné manévry policistů. Na kraji obce zastavovali a kontrolovali všechna přijíždějící auta. Neobjevili žádné tiskoviny, nášivky nebo cédéčka s nacistickými symboly. V okolí restaurace uzavřeli dvě ulice a zřídili si základnu v místní škole.

Na dveře hospody vylepili skinheadi ceduli "uzavřená společnost". Uvnitř hrálo celkem šest skupin. Z toho dvě ukrajinské, dvě české a jedna snad ze Švédska. "Je to soukromá oslava narozenin. Lidí tu může být tak dvě stě a je to jen pro zvané," řekl hlavní pořadatel koncertu.

Představil se jako Tomáš a s policisty ochotně spolupracoval. "Raději by je měli nasadit na mafie, které beztrestně obchodují s drogami, zbraněmi a bílým masem," poznamenal.

"Dál smějí jen lidé, kteří tu trvale bydlí," trval na svém policista v ulici u školy.

Libavské Údolí bylo v tu chvíli nejlépe střeženou obcí. "Zatím mi ti lidé v hospodě nevadí. Dokud nezačnou dělat výtržnosti," poznamenal na zahradě sousedního rodinného domku Miroslav Mikulka a pochválil policii, jak je na případné nepokoje připravená.

"Ať se uvnitř klidně baví. Nedělají nic špatného," připojila se mladá žena, která šla kolem.

Ze školy se stala policejní základna
Bez obav sledoval rachot z hospody a policejní obležení starosta Libavského Údolí Tomáš Křesák. "Máme demokracii a zatím se nic neděje. Jen aby pak nedošlo k nějakému vandalismu. Soutěžíme totiž o titul vesnice roku."

Mužům v uniformách otevřel školu, aby si v ní zařídili zázemí pro několikahodinové čekání. O vážnosti akce svědčil i příjezd okresního policejního ředitele Oldřicha Tomáška.

"Jsme připraveni nekompromisně zakročit silou, pokud dojde k narušování veřejného pořádku. Zaměřujeme se na to, jestli se uvnitř hraje závadná muzika v souvislosti s potlačováním lidských práv a rasismem," prohlásil Tomášek.

Hudbu a hluk vycházející z restaurace policie nahrávala. "Zvukový záznam může sloužit jako důkaz," řekl velitel zásahu Jiří Matouš. Podle něho jsou skini dobře organizovaní. Měli vytipovaných asi deset restaurací, kde chtěli sraz udělat. Hospodu v Libavském Údolí si vybrali až na poslední chvíli.

"Kromě závěru akce nevyvolali ani jeden konflikt. Ví, po čem jdeme a připravili se na to. Nejezdí ani opilí, mají vlastní řidiče. Jsou slušní, někteří i pozdraví a pořadatelé se mě pořád ptali, jestli je všechno v pořádku," uvedl Matouš.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

Chovatelka nechala psy v rozpáleném autě. Jeden z nich přehřátí nepřežil

Chovatelka nechala psy v rozpáleném autě. Jeden z nich nepřežil

Dva psi doplatili na to, že je jejich majitelka o víkendu zamkla v černém autě, které stálo na přímém slunci. Jeden z...

Mladík vyhrál soutěž v pití piva, vzápětí se dvěma promile naboural auto

Mladík sedl po vítězství v soutěži v pití piva na čas do auta a vyjel na...

Do problémů se hned po výhře v soutěži dostal mladík, který o víkendu naboural autem na Prostějovsku. Ukázalo se totiž,...

Najdete na iDNES.cz