Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Policie obvinila dva muže z pletich se zakázkou pro šampionát v Liberci

  • 26
Za lyžařský šampionát v Liberci padla první obvinění. Protikorupční policie obvinila dva muže, podezírá je z pletichy při veřejné soutěži. Zakázku za 24 milionů měli zadat předem vybrané firmě. Brzy by také mohly padnout žaloby od věřitelů na stát, Kateřinu Neumannovou, lyžařský svaz i město Liberec.

Obvinění ve věku 63 a 52 let působili v pozicích pracovníka Technické univerzity v Liberci a jednatele soukromé společnosti, která komplexně zajišťovala výběrové řízení.

Podle informací MF DNES byl obviněn bývalý rektor Technické univerzity v Liberci (TUL) Vojtěch Konopa a majitel firmy Investing CZ Josef Nadrchal.

Šlo o veřejnou zakázku "MS 2009 - úprava ubytovacích kapacit na kolejích TUL v Liberci - Harcově – dodatečné práce". Podle Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality oba muži věděli, že tento typ zadávacího řízení nemůže mít pouze jednoho uchazeče. Přesto oslovili jen jednoho a uzavřeli s ním dodatek ke smlouvě.

Peníze šly z kasy ministerstva školství. Ministerstvu obvinění zatajovali, že zakázku zadali jediné oslovené firmě, která tak získala neoprávněně téměř 3 miliony.

majitel firmy Investing:

Je to absurdní věc a já k tomu nemám v tuto chvíli co dodat. Samozřejmě se budeme bránit a předpokládám, že i rektor. Čas ukáže. Žijeme v právním státě.

Podle bývalého děkana byl na vině časový skluz. "Byl jsem ujištěn technickým dozorem, panem Nadrchalem, že je vše v pořádku. Že to může dojít až do tohoto stadia by mě nenapadlo ani ve snu," řekl MF DNES bývalý rektor.

"Budu se bránit, celé je to nesmysl. Vždycky jsem chtěl pomoci škole, studentům a opravit koleje, aby bylo vše připraveno na mistrovství. To byla moje kritéria," dodal Konopa.

"Je to absurdní věc a já k tomu nemám v tuto chvíli co dodat. Samozřejmě se budeme bránit a předpokládám, že i rektor. Čas ukáže. Žijeme v právním státě," reagoval na obvinění Nadrchal s tím, že ministerstvo školství o všem vědělo.

Protikorupční policie podezření z pletichy prošetřuje od března 2009. "V tuto chvíli však disponujeme ještě dalšími informacemi, které jsou průběžně zpracovávány, a lze předpokládat, že počet osob obviněných v souvislosti s lyžařským šampionátem v Liberci není konečný," uvedl na webu policie mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Věřitelům dochází trpělivost

Ve středu se kvůli dluhům z šampionátu měl sejít ministr školství Josef Dobeš s věřiteli. Podle zástupce sdružení věřitelů Vojtěcha Hlaváčka ale ministr schůzku už počtvrté za sebou zrušil. Reakci ministra Dobeše redakce zjišťuje.

VĚŘITELÉ

Celková výše (20 milionů, pozn.red.) je neadekvátní vzhledem k tomu, co považujeme za garanci státu vůči celému šampionátu.

Věřitelům proto dochází trpělivost a zvažují, že podají žalobu na stát, lyžařský svaz a město Liberec. Zároveň chtějí nechat prověřit, jak prezidentka šampionátu Kateřina Neumannová nakládala s penězi.

Stát chce vrátit věřitelům jen DPH ze smluv, které nebyly uhrazené. Tedy něco kolem 20 milionů korun. Přes 80 milionů z dluhu stát hradit nebude. Návrh ministerstva školství a financí musí schválit vláda.

S řešením, které navrhuje ministerstva, věřitelé nesouhlasí. "Celková výše (20 milionů, pozn.red.) je neadekvátní vzhledem k tomu, co považujeme za garanci státu vůči celému šampionátu," řekl iDNES.cz Hlaváček.

Zároveň se jim nelíbí, že by stát vracel jen DPH. Někteří dodavatelé totiž nebyli plátci DPH. Podle Hlaváčka je takový návrh na hranici zákona.

Na mistrovství světa šlo z veřejných zdrojů přes dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Náklady na vlastní organizací mistrovství světa činily přes 623 milionů a zodpovídala za ně Neumannová. Příjmy pořadatelů na pokrytí nákladů nestačily, což vedlo k současným dluhům.

,

Video