Na služebně údajně padaly facky. Mladíka jsme nenapadli, tvrdí policisté

  14:46aktualizováno  14:46
Dva policisté čelí u Obvodního soudu pro Prahu 2 obžalobě, že na služebně dali pár facek mladíkovi, který na ně pokřikoval na ulici v souvislosti s chováním policie během návštěvy čínského prezidenta loni na jaře. Oba muži zákona odmítají, že by studenta bili.

Na pražském Hlávkově mostě se setkali příznivci i odpůrci návštěvy čínského prezidenta. (28. 3. 2016) | foto: Yan ReneltMAFRA

Podle obžaloby policista Jan Nekvapil na oddělení policie na Vinohradech uštědřil zbytečně spoutanému poškozenému dvě facky. Jeho kolega Martin Kopp měl dotyčnému želízka sundat, krátce ho škrtit a dát mu jednu facku. Za zvlášť závažný zločin a přečin zneužití pravomoci úřední osoby policistům hrozí pět let vězení nebo zákaz činnosti. Podle státní zástupkyně nebyla zachována lidská důstojnost zajištěného, nebylo potřeba proti němu tak tvrdě zakročit a vznikla mu také bezdůvodná újma.

Incident se stal 31. března 2016, den poté, co z Česka odjela oficiální čínská delegace. Během státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga policie pořádala v hlavním městě rozsáhlé manévry. Za některé kroky byli strážci pořádku kritizováni.

Zjitřená atmosféra pohltila i tehdy devatenáctiletého studenta pražského gymnázia v posledním ročníku, když potkal s partou přátel na pražských Vinohradech skupinu policistů a vojáků.

„Vzedmul se ve mně nával negativních emocí, zvolal jsem k nim: Styďte se za čínského prezidenta!“ popsal Tajovský. „Ruply mi nervy, byl jsem frustrován politickým děním,“ řekl a uznal, že byla chyba dávat to za vinu těmto konkrétním vojákům a policistům.

Výpovědi se rozcházejí, mladík trvá na tom, že vulgární nebyl

Policista Nekvapil však setkání s hloučkem mladých lidí popsal jinak. Mladík podle něj skupině vulgárně nadával. „Konali jsme nejen proto, že nám to přikazuje zákon, ale i kvůli příslušníkům armády,“ připomněl policista dvanáctihodinové směny patrolujících vojáků v ulicích Prahy. „Byli z toho nervózní a rozhlíželi se, jestli s tím něco budeme dělat,“ řekl obžalovaný podpraporčík.

Policista sedl se svým kolegou do auta a hlouček zastavili o pár ulic dál. Tajovský podle něj na výzvu, aby stál na místě nereagoval, dohadoval se a odmítal ukázat občanku. „Z našich výzev si dělal dobrý den,“ uvedl policista s tím, že mladík se neustále hemžil kolem policejního auta a nahlížel do něj. Situace se vyhrotila, když si Tajovský sáhnul do kapsy pro mobil. Policista mu jej vyrazil z rukou a s kolegou ho spoutali. „Telefon může být kvalifikovaný jako zbraň,“ vysvětlil u soudu Nekvapil.

Tajovský však tvrdí, že na policisty drzý nebyl, pouze chtěl slyšet, proč jej legitimují a občanku jim stejně ukázal. „Bylo mi to nepříjemné, neměl jsem pocit, že bych si takové zacházení zasloužil,“ uvedl k tomu student. Na stanici se dožadoval telefonátu otci a služebních čísel policistů a stěžoval si, že mu nebyl sdělen důvod zajištění. „Přišel ke mně, odznak mi strčil do obličeje a vrazil z jedné a druhé strany facku,“ vzpomínal na chování policisty Nekvapila.

Fotogalerie

To muž zákona odmítá. Mladík se podle něj choval arogantně, služební číslo mu prý několikrát sdělil, ale nebyl schopen si ho zapamatovat. „Luskl jsem mu u jeho levé tváře prsty, ať už se probere a začne dávat pozor, co mu říkáme,“ popsal policista.

Jeho kolega Martin Kopp pak studentovi sundal pouta a odvedl ho do jiné místnosti, protože na místě, kam ho posadili, údajně neustále strkal nohy do cesty procházejícím policistům. „Říkal, že nás všechny svleče z uniformy, že se nám pomstí,“ zaslechl říkat mladíka.

V místnosti, kde byli sami však už spolu podle něj nemluvili. Obžaloba a Tajovský však tvrdí, že jej tam policista Kopp chytil pod krkem. „Řekl, že se nemám vyptávat na důvod, proč mě policisté identifikují a potom mi dal ještě facku,“ líčil. Na služebně si z něj policisté údajně utahovali kvůli jeho vzhledu a oblečení.

„Skutky popsané v obžalobě považuji za nepravdivé,“ řekl k tomu Nekvapil. Podle něj mladík služebnu opustil bez známek zranění a za své jednání se policistům omluvil. Oba policisté se shodli, že mladík byl pod vlivem alkoholu, přesto dechovou zkoušku neprovedli. Student přiznal, že předtím vypil asi dvě piva, což jeho paměť prý neovlivnilo.

Státní zástupkyně se podivila, proč policisté nechali mladíkovi na rukou pouta tak dlouho, když byl pouze podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku. Navíc jej pak na služebně policisté ani nevyslechli.

Zákroky policie během čínské návštěvy vzbudily emoce

Zeman dal dovolání kvůli tibetské vlajce

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman trvá na potrestání dvou Číňanů, kteří vytrhli demonstrantce v Praze tibetskou vlajku a hodili ji do Vltavy. Podal dovolání proti verdiktu pražských soudů, které případ předaly do přestupkového řízení. O loupež ani jiný trestný čin podle pravomocného verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 7 a Městského soudu v Praze nešlo, a to i s ohledem na mizivou hodnotu vlajky. Podle Zemana je však podstatné použití násilí a politická motivace činu.

Zdroj: ČTK

Zážitek ze služebny si student nenechal pro sebe, incident vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Stání zástupkyně poté obžalovala dva muže zákona ze zvlášť závažného zločinu a přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. Po přečtení obžaloby a výslechů účastníků soudkyně Iva Fialová líčení odročila na srpen, kdy chce vyslechnou další svědky.

Ze služebny existují i kamerové záznamy, které by mohly potvrdit jednu z verzí příběhu. Soud je však zatím přehrát nenechal.

V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta byli policisté v několika případech kritizováni za přílišnou horlivost vůči českým demonstrantům, kteří vyšli do ulic projevit nesouhlas s čínskou politikou. Symbolem protestů se stala tibetská vlajka, která dráždila vítače čínského prezidenta až tak, že vyvolávali potyčky s protestujícími a vytrhávali jim vlajky z rukou.

Vlajky Tibetu, porobeném komunistickou Čínou, se staly terčem i českých policistů. Zásahy policie obhajoval policejní prezident Tomáš Tuhý a jejich práci později ocenil i hostitel čínské delegace prezident Miloš Zeman. Pochybení policie připustila pouze v případu, kdy se dvakrát dožadovala sundání tibetských vlajek z oken budovy FAMU (více čtěte zde).

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.

Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodičovský příspěvek se zvýší. 300 tisíc korun získá jenom část rodin

Poslanci schválili zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun. Dosáhnou na to ale jen rodiny s dětmi do...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Po příčině výbuchu domu na Opavsku se stále pátrá, v suterénu byl benzin

Za srpnovým výbuchem rodinného domku ve Strahovicích na Opavsku podle výsledků policejních expertiz nebyl plyn ani...

Na Znojemsku se srazila tři osobní auta, při nehodě zemřeli čtyři lidé

U Pavlic na Znojemsku se v pondělí odpoledne srazila tři osobní auta. Po nehodě zůstali ve vozech zaklínění dva lidé....

Řidič blokoval autem koleje v centru Brna, bránil průjezdu tramvají

Tramvajové koleje blokoval v pondělí večer řidič mercedesu v Brně. Zastavili ho strážníci, kteří zjistili, že nemá...

Dvojice vylekala podvodníky s falešným zlatem, dupli na plyn a ujeli

Dva mladí lidé zaskočili podvodníka s falešným zlatem u silnice na Náchodsku. Cizinec zkoušel obvyklý trik, že v...

Najdete na iDNES.cz