Policie kvůli žhářskému útoku ve Vítkově zatkla tucet extremistů

  • 1128
Policie věří, že našla pachatele dubnového žhářského útoku na dům romské rodiny ve Vítkově. Podrobnosti chce říct až na páteční tiskové konferenci. Podle dobře informovaných zdrojů policisté zatkli dvanáct pravicových extremistů ze severní Moravy a Slezska. Počet zadržených může ještě narůst.

"Mohu potvrdit, že zatýkání souvisí s případem žhářství ve Vítkově. Oficiální tisková konference bude zítra. Od včerejšího rána probíhají potřebné úkony, musí být provedeny v zákonných lhůtách. Je to velmi náročné a nechceme zmařit vyšetřování," řekla iDNES.cz krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová.

Dobře informovaný zdroj ČTK sdělil, že v případu už padla první obvinění. "Řeší se věci kolem právní kvalifikace. Padla už první obvinění. Jejich počet by se měl dnes ustálit," řekl zdroj.

Podle informací iDNES.cz pocházejí podezřelí z Bruntálska, Opavska a Šumperska. Do jejich hledání zapojila policie specialisty na extremismus, organizovaný zločin i techniky pro odposlouchávání telefonů.

Police nechtěla zatýkání vůbec komentovat. "Po dohodě s krajským státním zastupitelstvím nebudeme zatím konkretizovat, jaký případ závažné trestné činnosti vyšetřujeme," řekla MF DNES mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská. "Konkrétní informace zveřejní severomoravští policisté, jakmile to vyšetřování umožní," řekl policejní prezident Oldřich Martinů. 

BÁLI JSME SE, ŽE TO NEVYŠETŘÍ

Přečtěte si, co o zatýkání říká jeden z poškozených Romů

Dosud neznámí žháři zaútočili na domek devítičlenné romské rodiny v noci na 19. dubna. Do domu vhodili tři zápalné lahve s benzinem. Při následném požáru se tři lidé zranili, nejvážněji dvouletá Natálka.

Utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla a už čtyři měsíce leží v ostravské fakultní nemocnici, kde podstoupila řadu operací.

Její matka i otec také skončili v péči popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice. Před časem ale mohli oba do domácího léčení.

"Báli jsme se, že se to už nikdy nevyšetří. Ale jsme šťastní, vždyť byli i takoví lidé, kteří tvrdili, že jsme si dům zapálili sami nebo že to udělal někdo, komu jsme měli dlužit peníze," řekl Pavel Kudrik, otec nejvážněji popálené Natálky.

Policisté jako první vyšetřovací verze vyvrátili sebepoškození a souvislost útoku s dopravní nehodou, která se stala koncem února letošního roku před domem poškozené rodiny. Dále uvažovali o rasovém útoku, finančním motivu a jako poslední verzi uváděli náhodný kriminální delikt.

Nyní se zřejmě potvrdila verze rasově motivovaného útoku, vzhledem k zatčení pravicových extremistů.

Po celou dobu vyšetřování jsem věřil v odhalení pachatelů a opakovaně jsem vyjadřoval maximální podporu severomoravským policistům.

Na Bruntálsku jsou žhářské útoky časté

V září 2008 někdo hodil zápalnou lahev do bytu romské rodiny v Bruntále. Uvnitř spalo pět lidí, nikomu se nic nestalo. Také v červenci  2007 ve Vrbně pod Pradědem pachatel útočil v noci. Pět členů romské rodiny v domku vyvázlo bez zranění. Dvě zápalné lahve zase žháři hodili do domu Romů na Karvinsku. Obyvatelé požár včas uhasili.

Série útoků zápalnými lahvemi směřovaných proti Romům znepokojila v letech 1996 a 1998 Krnov. Pět pachatelů prvního útoku ve městě dostalo u soudu za rasově motivovaný útok převážně podmíněné tresty. Do dvou bytů hodili celkem čtyři zápalné lahve. První požár zlikvidovali hasiči, druhý, o dvanáct dní později, se podařilo uhasit rodině.

O dva roky později jednadvacetiletý Radek Bedri hodil do domu krnovských Romů další zápalnou lahev. V bytě tehdy spalo šest lidí. Jen se štěstím útok přežila dvaapadesátiletá Emilie Žigová, popálený byl i její druh. Soud člena neonacistických skupin potrestal dvouletým vězením. Jeho dva společníky osvobodil pro nedostatek důkazů.

Žhářský útok ve Vítkově v datech

19. dubna - Útočníci vhodili v noci do domku devítičlenné romské rodiny několik zápalných lahví. Požár zranil tři lidi, dvouletá holčička Natálka utrpěla popáleniny na 80 procentech těla.

20. dubna - Vláda v reakci ohlásila přijetí opatření, jimiž chce stát bojovat proti pravicovému extremismu. Bude bojovat nejen represí, ale také prevencí.

22. dubna - Vedení vítkovské radnice vyhlásilo veřejnou sbírku, aby si rodina mohla pořídit nové bydlení. K 28. květnu se na kontě sešlo přes 700 tisíc korun.

23. dubna - Prezident Klaus rozhodl o okamžitém přerušení výkonu trestu otci popálené holčičky. Před časem byl odsouzen za krádež a poškozování cizí věci a za řízení automobilu bez řidičského oprávnění.

29. dubna - Zdravotní stav vážně popálené Anny Sivákové se zlepšil. Žena byla přeložena na běžné oddělení a poprvé se setkala se svými třemi dětmi. Čtvrté - Natálka - zůstávalo ve velmi vážném stavu.

30. dubna - Lékaři propustili do domácího léčení popáleného muže. V péči lékařů zůstala jeho družka a dcera Natálka.

3. května - Stovky Romů protestovaly ve 14 městech republiky proti vzrůstajícímu extremismu v Česku. V řadě míst podpořilo akci Romů i většinové obyvatelstvo.

27. května - Kriminalisté našli posádku tmavého auta, které podle svědků těsně před požárem projelo ulicí. Nic ale nenasvědčovalo tomu, že by měla s útokem něco společného.

27. června - Ministr pro lidská práva Michael Kocáb přijel do Vítkova zjistit aktuální situaci poškozené romské rodiny.

7. srpna - Lékaři ostravské fakultní nemocnice oznámili, že probudili z tříměsíčního umělého spánku popálenou holčičku. I přes zlepšení zůstával její zdravotní stav nadále velmi vážný.

13. srpna - Policie zatkla ve středu 12. srpna dvanáct pravicových extremistů z Bruntálska podezřelých z útoku ve Vítkově.

zdroj: ČTK

,

Nejlepší videa na Revue