Mají jiná čísla, reorganizace neuškodila, brání se policie kritice žalobců

  14:57aktualizováno  14:57
Policejní prezidium z větší části odmítlo kritiku Nejvyššího státního zastupitelství vůči práci Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ). Podle policie sloučení útvarů nemělo žádný vliv na vyšetřování kauz dotýkajících se politiky. Uznalo pouze výtky „k úrovni procesních znalostí u některých policejních orgánů“.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Problémem centrály, která vznikla loni 1. srpna sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru, je podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) personální nestabilita. Zpráva uvádí, že sloučení mělo na některé trestní věci negativní vliv, a to hlavně kvůli odchodu konkrétních zpracovatelů případů od policie (psali jsme zde).

Prezidium tvrdí, že disponuje jinými statistikami než těmi, z nichž by bylo možné dovodit závěry zmíněné ve zprávě NSZ. „Z tohoto důvodu budeme dále jednat s nejvyšším státním zastupitelstvím, abychom ověřili data, ze kterých při tvorbě zejména této hodnotící poznámky vycházelo,“ uvedl mluvčí Jozef Bocán na stránkách prezidia.

Nesrovnalosti jsou podle něj i v datech, která se týkají kriminality jako takové. Proto si policie chce s NSZ vyjasnit metodiku vykazování.

„Žalobci prosazují extrémní autonomii některých policistů“

Kritiku prezidium odmítlo s jedinou výjimkou, která se týká procesních znalostí policistů. „Jako součást bezprostředního řešení zvýšíme v tomto směru kontrolní a metodickou činnost ze strany nadřízených služebních funkcionářů,“ sdělila policie. Zároveň však prezidium poznamenalo, že takové opatření spojené s osobní odpovědností funkcionářů by nemuselo být slučitelné „s názory některých státních zástupců prosazujících až extrémní autonomii konkrétních policistů vůči těmto jejich nadřízeným“.

Prezidium se současně ohradilo proti mediálním spekulacím, podle nichž mělo sloučení útvarů vliv na vyšetřování kauz s politickým kontextem.

Výroční zpráva NSZ zmínila, že příkladem kvalitního a aktivního plnění úkolů ze strany policejní centrály jsou Sekce závažné hospodářské trestné činnosti a Sekce organizovaného zločinu. Opačným příkladem je Sekce finanční kriminality, jejíž činnost žalobci hodnotí jako nedostatečně kvalitní a NSZ vidí i nedostatky v komunikaci s dozorovými státními zástupci.

„Další nejasností této části zprávy je samotné zařazení sekce finanční kriminality do hodnocení roku 2016, jelikož tato sekce byla na NCOZ zřízena až k 1. 1. 2017,“ podotýká Bocán ke kritice jedné ze sekcí.

Žalobci dále uvedli, že se průběžně snižuje počet nově zahajovaných věcí, především věcí vyhledaných operativně pátrací činností policie. Konstatuje ale, že v této chvíli nelze říct, že by pokles byl zapříčiněný pouze vytvořením centrály.

Vznik NCOZ loni vyvolal roztržku uvnitř vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, které hrozilo odchodem z vlády. Vedení policie věří, že nový útvar bude z jednoho místa efektivněji bojovat proti zločinu. Mezi nejhlasitější kritiky reformy patřil bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta, který kvůli tomu od policie odešel.

Jak před rokem vysvětloval policejní šéf Tuhý vznik nového útvaru NCOZ:

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Náklaďák se na přejezdu střetl s vlakem, zraněný je strojvůdce a cestující

Při srážce osobního vlaku a nákladního auta na okraji Třemošnice utrpěl...

Na železničním přejezdu v Třemošnici na Chrudimsku se ve středu večer střetl vlak s nákladním vozidlem. Při nehodě se...

VIDEO: Skupina mladých zlodějů s dítětem vzala útokem oddělení drogerie

Policie pátrá po skupince mladých zlodějů, která ze šternberského supermarketu...

Policisté z Olomoucka už půldruhého měsíce marně pátrají po skupině zlodějů, která vyrazila krást ve velkém do jednoho...

Znásilnění šestnáctileté, z nějž je obviněný cizinec, míří k žalobci

Muž původem z Afriky obviněný ze znásilnění a majetkové trestné činnosti na...

Vyšetřování červnového znásilnění šestnáctileté dívky na Litoměřicku, z něhož je obviněný cizinec v minulosti neúspěšně...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz