Razie na organizovanou skupinu probíhala už od čtvrtečního rána. Podle informací policie se skupina zabývala dovozem pohonných hmot z Německa a Rakouska.
Pachatelé si v Česku založili obchodní společnost na tzv. bílé koně, přes které pak během let 2010 a 2012 nakupovali pohonné hmoty bez přirážky DPH.
Krácení daní a pohonné hmotyNa krácení daní v souvislosti s prodejem pohonných hmot přišel stát už v minulosti o několik miliard korun. V lednu letošního roku zadržela policie pětici mužů z Ostravska a Brněnska, kteří dováželi benzín a naftu z Německa, na nezaplacených daní si přišli na 320 milionů (více o případu čtěte zde). Jedním z největších daňových úniků spojených s obchodováním s palivem je případ z března loňského roku. Skupinka devíti mužů, kteří působili také na předních postech velkých firem, si nelegálním obchodem s pohonnými hmotami přišla na více než půl miliardy (více čtěte zde). Rekordem v úniku na daních je pak případ společností Bena a Tukový průmysl. Ty na krácení daně při prodeji paliv připravily stát o více než 2,6 miliardy korun. Podle vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska z počátku listopadu přichází stát při daňových únicích na trhu s pohonnými hmotami ročně o pět až osm miliard korun. |
Takto zakoupené palivo pak skupina dále distribuovala až k odběratelům v Česku. Tímto krokem jim však vznikla povinnost odvést státu daň. Tu však obvinění nedodrželi a způsobili tak státu ztráty ve výši 1,25 miliardy korun.
"Během razie zadrželi členové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality celkem 11 lidí, osm z nich následně obvinili z trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti," uvedl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.
Obviněným hrozí až deset let
U podezřelých policie zajistila šest luxusních osobních automobilů, několik milionů v hotovosti, tři nemovitosti a celou řadu dalších cenností. V předchozích fázích zátahu byla navíc podezřelým zmražena konta s více než 12 miliony korun.
Podle informací televizní stanice Prima měl být jedním ze členů skupiny obchodující s pohonnými hmotami také syn Martina Michala, manžela zpěvačky Heleny Vondráčkové.
To však policie odmítá potvrdit. "Náš útvar se nemůže vyjadřovat ke konkrétním jménům obviněných, vše je v současné době v šetření," uvedl pro iDNES.cz Ibehej.
Přinejmenším u části obviněných podá policie podnět k návrhu na vzetí do vazby. Všem osmi pak hrozí trest odnětí svobody až ve výši deseti let.